Öğrenim Durumundan Tayin Hakkı

Sağlık personelinin öğrenim durumundan dolayı nakil isteyebilmesi için, Memurun, sağlık ile ilgili bir alanda dört yıllık yüksek öğrenim gördüğünü belgelendirmesi, Boş (Münhal) kadro olması gibi bu iki durumun gerçekleşmesi halinde, öğrenim süresi ile sınırlı olmak kaydıyla, memurun, öğrenim gördüğü yere yer değiştirme suretiyle atanma talebi değerlendirilebilir.

Öğrenim Durumundan Tayin Hakkı
11 Eylül 2014 Perşembe 23:14

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 26/03/2013 tarihli ve 28599 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan düzenleme ile yeniden düzenlenmiştir. Yapılan düzenlemeye göre, sağlık hizmetleri sınıfına dahil sağlık çalışanlarının, öğrenim durumu taleplerinden dolayı nakil isteklerinin değerlendirilebilmesi için aşağıdaki hükümler yer almaktadır.

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 21. Maddesinde “Personelin sağlık ile ilgili bir alanda en az dört yıllık lisans öğrenimi gördüğünü belgelendirmesi hâlinde, münhal kadro olması ve öğrenim süresi ile sınırlı olmak kaydıyla, öğrenim gördüğü yere yer değiştirme suretiyle atanma talebi değerlendirilir.” Hükmü yer almaktadır.

Buna göre sağlık personelinin öğrenim durumundan dolayı nakil isteyebilmesi için,
1- Memurun, sağlık ile ilgili bir alanda dört yıllık yüksek öğrenim gördüğünü belgelendirmesi,
2- Boş (Münhal) kadro olması gerekmektedir.

İlgili Yönetmelikte eğitim durumundan tayin yapılabilmesi için mutlaka sağlıkla ilgili bir alanda  dört yıllık lisans bölümü kazanması gerektiği belirtilmektedir. Sağlıkla ilgili olmayan dört yıllık bölüm kazananlar eğitim durumu özründen faydalanamayacaklardır. İlgili Yönetmelik detaylı incelendiğinde sağlıkla ilgili olsun veya olmasın 2 yıllık Ön lisans ve Yüksek lisans programlarına eğitim durumundan özür hakkı tanınacağına dair herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

Sağlık personelinin öğrenim durumundan dolayı nakil isteyebilmesi için, Memurun, sağlık ile ilgili bir alanda dört yıllık yüksek öğrenim gördüğünü belgelendirmesi, Boş (Münhal) kadro olması gibi bu iki durumun gerçekleşmesi halinde, öğrenim süresi ile sınırlı olmak kaydıyla, memurun, öğrenim gördüğü yere yer değiştirme suretiyle atanma talebi değerlendirilebilir. Yönetmelik metni "değerlendirilebilir" ifadesini kullanmaktadır. Bu ifade zorunluluk ifade etmemektedir. Bu nedenle bu madde metni her öğrenim gören sağlık personelinin nakil talebinin uygun görüleceği anlamına gelmemelidir.

Sağlık çalışanları sağlık ile ilgili bir alanda dört yıllık yüksek öğrenim gördüğünü belgelendirmesi, Boş (Münhal) kadro olması gibi bu iki durumun gerçekleştirse bile Bakanlık takdir hakkı kullanarak eğitim durumundan özür hakkı tanımayabilir.

Sağlık çalışanlarına Yüksek Lisans ta tayin umudu başlığı ile 26/07/2014 tarihinde Türk Sağlık Sen tarafından bazı basın organlarına yapmış olduğu basın açıklamasında; Samsun'da görev yapan bir hemşirenin yüksek lisans eğitimi nedeniyle Trabzon'a tayin talebinin idare tarafından reddedilmesi üzerine açılan davada Samsun 1. İdare Mahkemesinin sadece sağlıkla ilgili lisans eğitimi yapanlara bu hakkın verileceğine dair kararı verilmesi üzerine temyize gidildiği, temyiz yeri Samsun Bölge İdare Mahkemesi Anayasanın 42. Maddesinde kimsenin, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamayacağına, anayasal amacın gerçekleşmesi düşüncesinden hareket edilerek daha çok bireyin daha kolay şekilde yükseköğrenim görmesinin önünün açılması gerektiğine, idarelerin kişinin eğitimine devam edebilmesine olanak sağlamalarının kendilerine yüklenmiş Anayasal bir görev olduğunu, hemşirenin tayin edilmesinin kamu hizmetlerinde aksamaya neden olmasına imkan bulunmadığı yönünde karar verildiği belirtilmektedir. Basındaki açıklamaların doğruluğu durumunda bu emsal karar ile yüksek lisansta bireysel olarak mahkemeye gidilmesi durumunda tayin umudunun yeniden yeşerdiğini düşünüyoruz. Saygılarımızla

Özkan Aydemir (Personel Saglik Net)
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.