Obeziteyle Mücadelede Aile Hekimleri Devreye Girecek..

Türkiye’de nüfusun yüzde 30’unun obez olması üzerine, Sağlık Bakanlığı çalışmalarına hız verdi. Obeziteye ilk tanıyı aile hekimleri koyacak. Aile hekimleri hastalığın nedenleri ve tedavisi konusunda bilgilendirme yapacak.

Obeziteyle Mücadelede Aile Hekimleri Devreye Girecek..
24 Aralık 2013 Salı 09:00

Türkiye ortalaması yüzde 30 olan obezite ile mücadele için Sağlık Bakanlığı harekete geçti. 2017'ye kadar bu oranı yüzde 25'e düşürmeyi planlayan bakanlık aile hekimlerine yönelik obezite kitapçığı hazırladı. Aile hekimlerinde, koruyucu hekimlik ve danışmanlık görevinin ön planda tutulması gerektiği belirtilen kitapçıkta obezitenin ilk tanısında aile hekimlerinin önemli olduğu vurgulandı.

HASTALAR YEMEKLERİNİ KAYIT ALTINA ALMALI

Obezite tanısı ve hekimlerin konuyla ilgili becerilerin artırılması için hazırlanan kitapçıkta hastalığın nedenleri ve yapılması gerekenler sıralandı. Kitapçıkta tedavinin kontrol altında yapılmasının önemine dikkat çekirken, hastanın gün boyu tükettiği gıdaları, ne kadar ve hangi ortamda, ne zaman aldıklarını, hastanın yine kendisinin kayıt altına alınması gerektiği tavsiye edildi.

ÖDÜL İÇİN FİLM İZLEYİN

Tedavide hedefe yönelik davranışın geliştirilmesi için ödül mekaniz-masının harekete geçirilmesini doktorlara tavsiye eden bakanlık, "Ödülün ne olacağını hasta ile birlikte belirleyin" önerisinde bulundu. Bu kapsamda her yürüyüşten sonra film izlemeyi örnek gösterdi.

KANSER, ŞEKER VE HİPERTANSİYON NEDENİ

Yağ dokusunun erkeklerde yüzde 25, kadınlarda ise yüzde 30'un üstüne çıkması obezite anlamına geliyor. Obezite, bireylerde hipertansiyon, şeker hastalığı kanser ve solunum yolu hastalıklarına neden oluyor

ERKEKLERiN YÜZDE 20'Si KADINLARIN YÜZDE 41'i

Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre, Türkiye nüfusunun yüzde 30'u obez, yüzde 33'ü normal, yüzde 35'i kilolu ve yüzde 2'si zayıf. Erkek nüfusun yüzde 20,5'i, kadın nüfusunun da yüzde 41'i obez. Türkiye'de 12 yaş ve üzerindeki kişilerde egzersiz yapmayanların oranıysa yüzde 72.

ÇOCUĞU SUÇLAMAYIN

Sağlık Bakanlığı, hekimlerin özellikle çocuklar için ailelere yol göstermesini istedi. Obezite için aileleri de uyaran bakanlık, çocuğun olumsuz yeme davranışlarından dolayı suçlanmaması gerektiği tavsiyesinde bulundu. Çocuklarda obezitenin önüne geçilmesi için ailelere "Çocuğunuza pisboğaz demeyin. 'Bu kadar yemek yemen sağlığın için iyi değil' gibi cümleleri kullanın" önerisinde bulunuldu.

SELVİ ÇELİK
BUGÜN
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.