Nöbetin Problem Olmasına Üzüldüm

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) kurulmasına ilişkin yasa tasarısının, üniversitelerde ikinci öğretimde katkı payı ve öğrenim ücretinin yüzde 50 fazlasıyla ödenmesini düzenleyen madde, komisyondan geçti...

Nöbetin Problem Olmasına Üzüldüm
28 Haziran 2014 Cumartesi 09:43

İstanbul'da Türkiye Sağlık Bilimleri Üniversitesi adıyla bir devlet üniversitesi kuruluyor

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda kabul edilen Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması ile Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapan Tasarıya göre, eğitim-öğretim faaliyetlerini yürütmekle birlikte mali borçlarını ödeyemeyecek durumda olduğu Maliye Bakanlığı'nın görüşü alınarak YÖK tarafından belirlenen nesnel ve ölçülebilir kriterlere göre tespit edilen vakıf üniversiteleri hakkında, verilen süre içerisinde mal durumunun düzeltilmemesi halinde YÖK gerekli tedbirleri alacak.

Vakıf yüksek öğretim kurumlarının denetimi ve bu denetimi sonucu ilgili yükseköğretim kurumu hakkında yol gösterici, düzeltici, kısıtlayıcı veya faaliyet iznini kaldırıcı önlemlerin alınmasına ilişkin usul ve esaslar, Üniversitelererası Kurul'un görüşü alınarak çıkarılan yönetmelikle düzenlenecek. 
Yükseköğretim kurumlarında kayıtlı olan öğrencilerin öğrenim süreleri ve sınav haklarının yeniden düzenlenmesindeki azami sürelerin hesaplanmasında, daha önceki öğrenim süreleri dikkate alınmayacak.

Yükseköğretim kurumlarından tasarının yasalaşıp yürürlüğe girdiği tarihten önce ilişiği kesilen öğrenciler, ilişiklerinin kesildiği yükseköğretim kurumuna 5 ay içinde başvuruda bulunmaları halinde takip eden eğitim-öğretim yılında öğrenimlerine başlayabilecek.
Sağlık bilimleri alanında önlisans diploması almış olanlara, Yükseköğretim Kurulu'nun belirleyeceği ilişkili alanlarda, Sağlık Bakanlığı'nda çalışanlara öncelik tanınarak lisans tamamlama eğitimi yaptırılacak. Bu eğitimler, Yükseköğretim Kurulu'nun belirleyeceği alanlarda uzaktan eğitim metotları ile verilebilecek. 

Yeni üniversite

İstanbul'da "Sağlık Bilimleri Üniversitesi" adıyla yeni bir devlet üniversitesi kurulacak. Bu üniversite, Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Sağlık Bilimleri Enstitüsünden oluşacak.

Üniversitenin yönetim organları, Yükseköğretim Kanunu'nda öngörülen organlar ile mütevelli heyetinden oluşacak. Mütevelli heyeti, Sağlık Bakanı, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı, rektör, bakanın seçeceği bir üye il Yükseköğretim Kurulu tarafından seçilen profesör unvanına sahip bir üye olmak üzere, toplam 5 üyeden oluşacak. Mütevelli heyeti başkanı, Sağlık Bakanı olacak. 

Türkiye Kamu Hastaneleri Birliği'ne bağlı eğitim ve araştırma hastaneleri, öğretim üyesi kadrolarının tahsisi ve kullanımı bakımından üniversitenin uyulama ve araştırma merkezi olarak kabul edilecek. 
Marmara Üniversitesi adına tahsisli olan Haydarpaşa Kampüsü, Türkiye Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne tahsis edilecek.

Yatay geçiş yapan öğrenciler

Türk Diş Hekimleri Birliği Genel Kurulu, oda Genel kurullarınca iki yıllık bir dönem için seçilen delegeler ile tabii delege olan oda başkanlarından oluşacak. Üye sayısı 200'e kadar olan odalar 5, 500'e kadar olan odalar 7, bine kadar olan odalar 10 asıl ve aynı sayıda yedek delege seçecek. Üye sayısı binden fazla olan odalar 10 delege ilave olarak her 500 için ayrıca bir asıl ve yedek delege seçecek. Merkez yönetim kurulu, iki yıllık dönem için Birlik Genel Kurulu tarafından delegeler ve Birlik Merkez organları asıl üyeleri arasından seçilen 11 üyeden oluşacak. 

Odalar, düzenleme yürürlüğe girdikten sonraki üç ay içinde oda genel kurulunu toplayarak birlik genel kurulu delegelerini seçecek. Seçili delegelerin görev süresi bir sonraki oda genel kuruluna kadar olacak. 

Üniversitelerde yatay geçiş yapan öğrenciler, ikinci öğretim için öngörülen ücreti ödemek zorunda kalmayacak. 

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanı, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu üyesi olacak. Sağlık Araştırmaları Genel Müdürlüğü kaldırılacak.

"Nöbetin problem yapılmasına üzüldüm"

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, muhalefet milletvekillerinin "Sağlık Bakanlığı'nın üniversite kurduğu" yönündeki eleştirilerini yanıtlarken, söz konusu üniversitenin YÖK çatısı altında ve belirlenen kurallara tabi olacağını belirterek, bunun için yasal dayanağın olduğunu söyledi. "Tıp fakültesi veya tıp öğrencisi açığını kapatmak gibi bir derdimiz yok" diyen Müezzinoğlu, Sağlık Bakanlığı'nın uzmanlık vermedeki iddiasından kimsenin rahatsız olmaması gerektiğini söyledi.

Müezzinoğlu, "Tıp eğitimi zayıflarsa, 5 yıl sonra mahcup olacağımız durumları yaşarız. Özel sektörün önünü asla kesmedik. Bizim kimseyle rekabet etme derdimiz yok. Birlikte ve dengeli şekilde sağlık sunumunu yapmalıyız"dedi.  Haberin devamı için TIKLAYINIZ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.