Nöbet Mecburiyeti Ülke Genelinde Sorun Olmaya Başladı..

Eğitim amaçlı başlatıldığı en yetkili ağızlardan ifade edilen aile hekimlerine nöbet mecburiyeti ülke çapında sorun olmaya başladı. En çarpıcı örneklerden biri Erzurum’dan geldi. Erzurum Pasinler 7/24 çalıştırılmaya çalışılıyor.

Nöbet Mecburiyeti Ülke Genelinde Sorun Olmaya Başladı..
05 Mayıs 2014 Pazartesi 23:45

10 aile hekimliği bulunan ilçede 1 aile hekimliği boş bulunuyor. Bakanlığın çıkardığı nöbet genelgesi ile Erzurum Kamu Hastaneler Birliği Pasinler Devlet Hastanesi’nde görev yapan 4924 statülü 2 hekimi başka bir ilçeye gönderdi. İlçe Devlet Hastanesi’nde doktor eksiği meydana geldi. Açık hemen aile hekimleri ile kapatılmaya başlandı. Acillerde aile hekimlerine hiçbir şekilde yer alamayan nöbetler yazılmaya başlandı. 8 saatten 4 tane acil nöbeti yazıldı. Bu nöbetlerde yetmedi 3 tane 16 saatlik defin raporu nöbeti yazıldı. Aile hekimleri fiili olarak 7 gün 24 saat çalıştırılmaya başlandı.
 
Aile hekimlerine yönelik acil nöbeti için Sağlık Bakanlığının yayınladığı genelge için TIKLAYINIZ
 
Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Aile Hekimleri Dernekleri AHEF Genel Sekreteri Dr. Lütfi TİYEKLİ yaptığı açıklamada konu ile görüşlerini aktardı. “Maalesef tüm Türkiye’den şikayetler yağmaktadır. Pasinler’deki arkadaşlarımıza adeta zulüm yapılmaktadır. Bu arkadaşlarımızın hiç mi özel hayatı olmayacak? Hekim oldukları için mi cezalandırılıyor. Kamu Hastane Birliği neden 2 tane acil hekimini başka yere görevlendirmiştir. Deveye sormuşlar “Neden boynun eğri?” Deve cevap vermiş “Nerem doğru ki!”. Pasinlerdeki durum buna benziyor. Yapılanların hangisi doğru ki? “ “Kamu Hastane Birlikleri kendilerinde “ Vali yetkisi” görmekte. Kendi kafalarına göre görevlendirmeler yapmaktadır. Aile Hekimleri kendi birimleri dışında bir görevlendirmeye kim yetkilidir? Bu atılan imzalar nedeni ile Aile Hekimlerinin uğrayacağı zararlardan kişisel olarak sorumlu olduklarını bilmiyor mu. Biz AHEF olarak bunun takipçisiyiz.”
 
“İş artık çığırından çıkmıştır. Acilen müdahale edilmezse Aile Hekimleri asıl işlerini yapamaz hale gelecektir. Özelikle küçük yerleşim yerlerinde artık Aile Hekimi bulunamaz hale gelecektir. “ diyen Tiyekli şöyle devam etti:
“Aile Hekimi arkadaşlarımız telefonla aranarak tehdit edilmektedir. “Nöbetleri tutmazsanız sözleşmeleriniz valilikçe iptal edilecek.” denmektedir. Devlet işlerinin tehditler ile yürütülmesi ne kadar doğrudur? Zaten bu arkadaşlarımız kendileri istifayı düşünmektedir. Aile Hekimlerini sistemden kaçırınca Ülkenin sağlık sorunları düzelecek midir? “Türk Aile Hekimliği başladığı günden itibaren karşılaştığı en büyük tehdit altındadır. Sistem ya tamam ya devam deme aşamasına gelmiştir. Önlem alınmazsa küçük yerleşim birimlerinden başlamak üzere tüm aile hekimliği sistemi çökecektir”
 
“Biz AHEF
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.