Nöbet Görevlendirmeleri İptal Edilmeli..

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker Kocaeli Aile Hekimleri Derneği, Türk Tabipler birliği ile birlik te Kartepe, Başiskele, Cayırovada Semt polikliniklerin de Aile hekimlerine ve Aile Sağlığı Elemanlarına usulsüz olarak tutturulan nöbetler hakkında basın açıklaması yaptılar.

Nöbet Görevlendirmeleri İptal Edilmeli..
14 Mart 2014 Cuma 11:29

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker Kocaeli Aile Hekimleri Derneği, Türk Tabipler birliği ile birlik te Kartepe, Başiskele, Cayırovada Semt polikliniklerin de  Aile hekimlerine ve Aile Sağlığı Elemanlarına usulsüz olarak tutturulan nöbetler hakkında basın açıklaması yaptılar. 

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Kocaeli Aile Hekimleri Derneği, Türk Tabipler birliği ile birlik de Kartepe, Başiskele, Cayırova da Semt polikliniklerin de  Aile hekimlerine ve Aile Sağlığı Elemanlarına usulsüz olarak tutturulan nöbetler hakkında  Kartepe Semt polikliniği önünde birlikte Basın açıklaması yaptılar. Kocaeli Aile hekimleri Derneği Adına Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Karca, Kocaeli Türk Tabipler Odası adına Recep İpci Basın açıklamalarını okudular  basın açıklamasına Aile Hekimleri ve Asile Sağlığı Elemanları yoğun ilgi gösterdiler.Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker’in Kartepe, Başiskele, Cayırova da Semt polikliniklerin de  Aile hekimlerine ve Aile Sağlığı Elemanlarına usulsüz olarak tutturulan nöbetler hakkında 12.03.2014  Tarihinde Yapmış olduğu basın açıklaması metni. 


Nöbet Görevlendirmeleri İptal Edilmeli 


14 Mart Tıp Bayramına yaklaştığımız şu günlerde ne yazık ki her gün bir yerde sağlık çalışanlarına yapılan zulme tanık oluyoruz. İşte bunun son örneği de aile hekimlerine nöbet uygulamasıdır. 


Karşı çıkmamıza ve bu işin yanlış olduğunu söylememize rağmen, hastanelerde nöbet tutmaları için kanuni değişiklik yapıldı. 

Fakat görmekteyiz ki bu değişiklik idareciler tarafından keyfiyete dayalı bir nöbet uygulamasının getirilmesinde kullanılmaktadır. 

Bu konuda ne bir eğitim, Ne bir bilgilendirme yapılmadan nöbetler yazılmaya başlanmıştır.  Kervan Yolda Düzülür mantığı ile yapılan bu işlemler sonucunda oluşacak sıkıntıların sorumluluğunu üzerine almaya kim cesaret edebilir. 


Aile hekimlerinin dinlenme hakkı olmadan hizmet sunulmasının istenmesi büyük riskleri beraberinde getirecektir. Bu ağır şartlar nedeniyle hizmet sunumunda ortaya çıkacak bir kusur nedeniyle aile hekimlerinin mesleki hayatalarını riske atmaya kimin ne hakkı vardır.

Ayrıca hastanelerde nöbet tutulacak denilmişken idareciler, istiyor diye semt polikliniklerinde nöbet görevlendirmelerinin yapılması tamamen hukuksuz ve yanlıştır. 

Sözlü talimatlar verip ardından yazıları da yazacağız demek ayrı bir garabettir. 

Herkes şunu iyi bilmeli ki Doktorlardan Hemşirelere, Aile Sağlığı Elemanına, Ebelere kadar hiçbir sağlık çalışanı kimsenin kölesi değildir. Sendika olarak Aile Hekimlerinin bu nöbet uygulaması ile adeta birer modern kölelere dönüştürülmek istenmesine de karşı çıkacağız. Hakkı ve hukuku koruyacağız. 


Görevi, Ünvanı ne olursa olsun Aile Hekimi ve aile Sağlığı Elemanlarını  kimse Türkiye’nin Kunta Kintesi yapamaz.

Kimse keyfiyetine göre sağlık çalışanlarına dayatma yapamaz. Aile hekimleri hizmet üretirken nasıl ki hukuka ve mevzuata uygun hareket ediyorsa, idarecilerde hukuku ve mevzuatı dikkate almalıdırlar. Adil bir yaşam Adil bir çalışma düzeni için hukuk kuralları içerisinde kanun ve yönetmenlikler çıkarılır. Yapılan uygulamalara baktığımızda kanun, yönetmenlik ve hukuk dan bahsetmek mümkün değildir. 


Ben nerde yazarsam orada nöbet tutarsınız ortaya çıkan bir zihniyetle hizmet üretilmez. Biz Türk Sağlık-Sen olarak bu hukuksuzluğa karşı tüm Aile Hekimlerinin  ve Aile Sağlığı Elemanlarının yanında olduğumuzu ve onlara her türlü desteği vereceğimizi ilan ediyoruz. 

Teşekkür Ediyor, Saygılar Sunuyorum.
Yönetim Kurulu Adına 

Ömer ÇEKER

Şube Başkanı
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.