Nitelikli sağlık hizmeti isteyen doktora sürgün!

Çalıştığı toplum sağlığı merkezinde Suriyeli mülteciler için nitelikli sağlık hizmeti isteyen Dr. Ergün Demir verdiği dilekçeden kısa süre sonra sürgün edildi. Dr. Demir: Suçum Ege sularına açılmayıp hayatta kalanlara nitelikli sağlık talebi

Nitelikli sağlık hizmeti isteyen doktora sürgün!
14 Eylül 2015 Pazartesi 21:31

İzmir Bornova Toplum Sağlığı Merkezi’ndeki (TSM) Suriyeli Polikliniği’nin fiziksel şartlarının düzeltilmesini isteyen doktor Ergün Demir sürgün edildi. Demir, Bornova TSM’den Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezi’ne geçici görevlendirmeyle gönderildi.

TALEPLERİ SIRALADI 
Dr. Ergün Demir, Suriyeli Göçmen Polikliniği’nin koşullarının uygun olmadığını belirtip; mekânın mahremiyet kurallarına uygun hale getirilmesini, asgari fiziki şartların ve teknik donanımın sağlanmasını verdiği dilekçeyle talep etti. Demir dilekçesinde şu ifadeleri kullandı: ''Görev yaptığım Bornova TSM Suriyeli Poliklinik binasının toplam alanı 45 m2 olup; hasta bekleme bölümü, tıbbi müdahale ve aşı odası, mahremiyet kurallarına uygun bebek bakım ve emzirme odası bölümleri mevcut değildir. Ayrıca her poliklinikte faal olarak bulundurulması zorunlu olan asgari tıbbi cihaz ve malzemenin birçoğu bulunmamaktadır. Bornova TSM Suriyeli Polikliniği’nin verilen sağlık hizmetinin niteliğine uygun olarak düzenlenmesi, fonksiyonel ve yapısal olarak belirlenen asgari şartların sağlandığı ve hizmetten yararlanacakların kolayca ulaşabilecekleri bir mekânda sağlık hizmeti verilmesi talebidir.''

‘EKSİK VAR, GİDERECEĞİZ' 
İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından dilekçeye verilen cevap yazısında ise özetle; Polikliniğin kiralık bina olduğu, 02.03.2015 tarihli Valilik Oluru ile açıldığı, zaman içinde artan başvurular sebebiyle yoğunluk yaşanmaya başlandığı ve bu nedenle polikliniğin fiziki şartlarının yetersiz kaldığı belirtildi. Eksikliklerin giderilmesi için gerekli çalışmaların yapıldığı ifade edildi. Dr. Ergün Demir, dilekçesine verilen yanıtın ardından Geri Gönderme Merkezi’nde görevlendirildi.

***

Mesleğimiz ve meslek onurumuz kaldı'

İzmir Tabip Odası Hekim Meclis Üyesi olan Dr. Ergün Demir yaptığı açıklamada, ''Ege sularına açılmayarak hayatta kalan ve Bornova’da ikame eden göçmen bebeklere insan onuruna yakışır bir ortamda, aşı ve bebek emzirme odasının olduğu, sağlık hizmetinin niteliğine uygun olarak asgari şartların sağlandığı bir poliklinikte sağlık hizmetinin verilebilmesini talep eden bir hekimi neden geçici görevle cezalandırdığınızı kamuoyuna açıklamanız gerekmez mi? Yıllar içinde hekimleri sudan bahanelerle cezalandırma amaçlı geçici görevlere gönderen çok yönetici gördük. Hepsi gitti, biz kaldık; mesleğimiz ve meslek onurumuz kaldı'' ifadelerine yer verdi.

 

RABİA YILMAZ/Birgün Gazetesi

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.