Nakil Halinde, Mal Beyanı Verilmez

Devlet Personel Başkanlığı, nakil halinde mal beyanı verilmesine gere bulunmadığına karar verdi.

Nakil Halinde, Mal Beyanı Verilmez
09 Şubat 2015 Pazartesi 10:23

 Devlet Personel Başkanlığı'nca yayımlanan mal beyanı rehberinde, nakil konusuna da değinildi.

Nakil ve üst görevlere atanma halinde kimi kurumlar mal beyanı alırken kimi kurumlar da almıyordu.

Başkanlıktan yapılan açıklamada, nakil veya üst görevlere atanmanın görevin sona erme hallerinden olmadığı bu nedenle de mal beyanı verilmesine gerek olmadığı belirtildi.

İŞTE BAŞKANLIĞIN O GÖRÜŞÜ

J- GÖREV DEĞİŞİKLİĞİ DURUMUNDA MAL BİLDİRİMİ

3628 sayılı Kanunda ve ilgili Yönetmelikte kamu görevlilerinin, görevlerinin veya kurumlarının değişmesi (kurum içinden veya kurum dışından üst göreve atanma veya naklen atanma gibi hallerde) hallerinde mal bildiriminde bulunacaklarına dair herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır.

İlgili Yönetmeliğin 9 uncu maddesinde mal bildiriminin verilmesi gereken zamanlar düzenlenmiş olmakla birlikte, söz konusu maddede üst görevlere atanma veya naklen atanma hallerinde bildirimin verilmesi gerektiğine dair bir hükme yer verilmemiştir. Her ne kadar söz konusu maddenin (e) bendinde; görevi sona erenlerin ayrılma tarihini izleyen bir ay içinde mal bildiriminde bulunmalarının gerektiği belirtilmiş olsa da, görev veya kurum değişikliği hallerini "görevin sona ermesi hali" olarak değerlendirmek doğru olmayacağından, bu hükmün üst göreve atanma veya naklen atanma gibi hallerde uygulanmasının uygun olmayacağı değerlendirilmektedir. Dolayısıyla, kamu görevlilerinin, görevlerinin veya kurumlarının değişmesi hallerinde mal bildiriminde bulunmalarına gerek bulunmamaktadır.

 Memurlar.Net
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.