N.e.ü Meram Tıpta Halen Ses Yok !

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi MERAM TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ çalışanlarının maaşları arasındaki uçurum bir an önce düzeltilmeli ve yetkililer konu hakkında açıklama yapmalı...

N.e.ü Meram Tıpta Halen Ses Yok !
14 Mayıs 2013 Salı 06:35

Konya Meram Tıp Fakültesi Her Zaman Cevap Hakkını Kullanabilir. Cevap Yazısını haberiletisimyolu@gmail.com adresine gönderebilir. 


Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan bir çok kişinin mağduriyetini anlatan yazıdır...

Konya Necmettin Erbakan Üniv. MERAM TIP FAKÜLTESİ Hastanesinde çalışan Sağlık personeli, Sekreter, Teknik hizmet, Hasta bakıcı ve vb. de bulunan taşeron işçi sıfatında çalışan personellerin birbirileri arasındaki maaş farkları adaletsizlikte gelinen en son noktadır. Hastane Yetkilileri halen konuyla ilgili gerçekci ve tatmin edici bir açıklama yapmamıştır ! GÜNCEL...

Meram Tıp Fakültesi Hastanesine hizmet veren ve genelde aynı işi yapan başta Sekreterler olmak üzere diğer taşeron işçilerin maaşlarındaki mağduriyet anlaşılır gibi değil !
Örneğin
  Normal bir poliklinik, klinik yada A.B.Dalında görev yapan Lise, Üniversite veya Sağlık Meslek Lisesini bitirmiş, 5 yıldan fazladır sekreterlik yapan bir Sekreter asgari ücret alırken; Döner sermaye, satın alma gibi yerlerde çalışan belli başlı kişilere asgari ücretin %30 undan fazla maaş verilmekte olup bu maaş fazlalığının da sebebi açıklanmamıştır. Normal klinikte çalışan bir sekreter NET olarak 772 TL alırken aynı işi yapan bir başka sekreter NET 1050  TL dan fazla maaş almaktadır. Unutulmaması gereken Devlet Hastanelerindeki Klinik Sekreterlerinin hepsi ama hepsi Kadrolu veya 4/B lidir !

Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı (SGB) nın Personel Çalıştırılmasına dayalı hizmet alım ücret tablosunda 'Belirli kişilere asgari ücretin üzerinde maaş verilebilir ibaresi olduğunu biliyoruz. Fakat bu yasada kişilerin yaptığı işten ziyade hangi okul mezunu ve kaç yıllık personel olması gerekliliğide vurgulanmıştır. Yani kişinin mesleği ile ilgili diploması/branşı olması gerekliliğide kanunda net olarak belirtilmiştir. Bu işlerden birilerinin çıkarı, menfaati varmıdır bilinmez fakat apaçık haksızlık adaletsizlik yapıldığı ortadadır. Hastane yetkililerinin biran evel çıkıp herkese bu durumu izah etmesi ve açıklama yapması gerekmektedir. Çünkü diğer çalışan mağdurlar olarak ivedi bir şekilde bu kanunsuzluğun düzeltilmesinden yanayız. Belli başlı kişilere bu haksız kazancı kim neden ve niçin vermektedir neye göre bazılarına fazla bazılarına az ücret verilmektedir bunun izahını hastane yönetiminden bekliyoruz. Aynı işi yapan falan kişilere yüksek maaş, falan kişilere düşük maaş diyen bunları keyfe keder belirleyen bir zihniyetin bir an önce yok olması tek temennimizdir. Şahsa özel rızık belirlenirmi? Devletin kamu hastanelerinde herhangi bir sistem-düzen yokmu?

      Ayrıca çok zor şartlarda ve sorumluluk gerektiren yerlerde çalışan Sağlık Meslek Mezunu, Üniversite mezunu ve sertifikalı lise mezunu kişiler Şirket Elemanı adı altında Temizlik işçisi (TAŞERON) olarak görünüyor fakat yaptıkları iş boylarından aşkın ! Bir insan hem temizlik işçisi görünüp onca yükün altına girer hemde birçok sorumluluk alırmı? Birçok çalışandan beklenilen devlet memurlarından beklenmezken neden hakkımız olanı alamıyoruz peki? Vasıflı, kalifiyeli ve sözleşmeli çalışanlar olmak istiyor ve TAŞERONA HAYIR diyoruz. Çünkü bu kadar adaletsiz ve bu kadar kalitesiz bir düzen içinde bulunmak gerçekten üzücü ve can sıkıcı...

     Sağlık Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı ve Sayın Başbakanımıza buradan sesleniyoruz. Lütfen bu ve bunun gibi bir çok hastane içinde dönen haksızlık ve adaletsizliğe bir son verin artık. Rızkı Allah verir fakat bu tür kıyı köşede kalmış koskoca bir tıp fakültesinde rızkı şahıslar belirlemektedir. Bu tür kurumların denetlenmesi ve gerekli işlemlerin yapılması duyarlılığını göstereceğinize yürekten inanıyor ve temenni ediyoruz.
 

HASTANE YÖNETİMİNİN ÇALIŞAN TAŞERON İŞÇİLER ARASINDAKİ MAAŞ ADALETSİZLİĞİNİ BİR AN ÖNCE DÜZELTMELERİ VE ÇALIŞAN PERSONELLERİNE KONU İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPMALARI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ...


MERAM TIP FAKÜLTESİ ÇALIŞANLARI  HALEN KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA BEKLEMEKTEDİR.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.