Müsteşar Nihat Tosun, Yök Başkanı Olabilir

AYRINTILAR İÇİN TIKLATIN

Müsteşar Nihat Tosun, Yök Başkanı Olabilir
04 Aralık 2011 Pazar 21:21

Yeni Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı 10 Aralık'ta seçilecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 2007'de Prof. Dr. Erdoğan Teziç'in yerine atanan Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın başkanlık görevi bu tarihte dolmuş olacak. Kulislerde Özcan'ın tekrar YÖK Başkanı seçilme ihtimali olduğu konuşuluyor. Ancak, başkanlığa adaylar arasında birbirinden güçlü isimlerden söz ediliyor. Prof. Dr. Nihat Tosun, Prof. Dr. Nükhet Yetiş, Prof. Dr. Yunus Söylet ile Prof. Dr. Yekta Saraç da bu isimler arasında gösteriliyor. 

Cumhurbaşkam Abdullah Gül, YÖK'ün 6. başkanının atamasını önümüzdeki hafta cumartesi gerçekleştirecek. Gül görevi devam eden YÖK Genel Kurulu üyeleri arasından atama yapabileceği gibi, seçtiği bir ismi önce Özcan'ın görev süresinin dolmasıyla boşalan YÖK üyeliğine, ardından da YÖK Başkanhğı'na getirebilecek. İşte adaylar... YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan 1951 yılında doğan Yusuf Ziya Özcan, Ankara Üniversitesi'nden mezun oldu. Yüksek lisansını ve doktorasını Chicago Üniversitesi'nde tamamladı. TÜBİTAK Başkan Yardımcısı ve ODTÜ'de sosyolog olan Özcan, 2003-2004 yılları arasında ODTÜ Sosyal Bilimler Fakültesi Başkanlığı görevini de yürüttü. Özcan aynı zamanda Ankara merkezli düşünce araştırma kuruluşu olan Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu'nun Bilim ve Danışma Kurulu Başkanı ve Uluslararası Hukuk ve Politika dergisi Yazı Kurulu üyesi. Üniversiteye Giriş ve Yüksek Öğretim Reformu Araştırması da hazırlayan Özcan, 2007 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından YÖK Başkanı olarak atandı, 4 yıldır da bu görevi yürütüyor. Özcan, görev süresince birçok düzenlemeye imza attı. Üniversitelerde kılık kıyafetle ilgili düzenlemeler yaptı. Bunun yanı sıra üniversitelerde kontenjan artürımını da sağlayan Özcan, ilk yıl yüzde 25, ikinci yıl yüzde 15 üçüncü yıl yüzde 13.5'e yakın arttırım sağladı. Daha fazla yabancı öğrenci alabilmek için birçok çalışma yaptı. Bu anlamda Erasmus'un bir benzeri olan Mevlana Değişim Sistemi'ni kurdu. Önce katsayıyı sıfırlayan yasa taslağı hazırlayan Özcan, geçen hafta itibarıyla da bu taslağı yürürlüğe soktu. 

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet 1956'da İstanbul'da doğdu. Ortaöğrenimini İstanbul Erkek Lisesi'nde, lisansım ise İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı. Daha sonra çocuk cerrahisi kliniğine geçti ve burada çocuk cerrahisi uzmanı daha sonra doçenti oldu. Aynı klinikteki çocuk ürolojisi bilim dalında öğretim üyesi olan Söylet, bu klinikte profesör oldu. 2002-2005 yılları arasında da İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Kliniği Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı. Birçok dernekte çeşitli pozisyonlarda çalışmasının yanı sıra birçok yönetimsel ve bilimsel görevlerde bulundu. 2009 tarihinde Alman Çocuk Cerrahisi Derneği tarafından onur üyeliğine layık görülen Söylet, ilk Türk olarak bu ödülü aldı. 2007'de Bakanlar Kurulu tarafından Yükseköğretim Kurulu üyeliğine atanan Söylet, İstanbul Üniversitesi'nde yapılacak rektör adayı belirleme seçiminin takviminin belirlendiği gün YÖK üyeliğinden istifa etti. Rektör belirleme seçiminde 2 bin 378 oyun 467'sini alarak, 483 oy alan Prof. Dr. Ali Akyüz'ün ardından ikinci oldu. Adı Yükseköğretim Kurulu'na gönderilen 6 kişilik listede ikinci sırada yer alan Söylet, Cumhurbaşkam Abdullah Gül tarafından İstanbul Üniversitesi'ne rektör olarak atandı. 18 Temmuz 2009'da ise yine Cumhurbaşkanı tarafından ikinci kez YÖK üyeliğine atandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yakınlığı ile tanınıyor. 

Sağlık Bakanı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun İngilizce bilen Prof. Tosun, Trabzon Fatih Eğitim Enstitüsü Matematik Bölümü (1977-78) ile Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi (1978-84) mezunu. Almanya'da Diz ve Diğer Eklem ArtroskopisiArtroplasti Cerrahi Eğitimi aldı. Çalışma hayatına Elbistan SSK dispanserinde pratisyen hekim olarak başladı. Uzmanlık eğitimini, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü'nde tamamladı. Bolu, Van, Yozgat gibi şehirlerde çalışma hayatına devam etti. 2007'de Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olan Prof. Dr. Tosun, 2008'den bu yana Sağlık Bakanlığı Müsteşarı olarak görevini sürdürüyor. Tosun'un, YÖK Başkanlığı görevi için güçlü adaylar arasında olduğu söyleniyor. YÖK Baskanvekiii Prof. Dr. Yekta Saraç 1963 yılında İstanbul'da doğdu. 1985'te İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. Edebiyat alanında uzmanlaşan Saraç, akademik hayatına mezun olduğu üniversitede araştırma görevlisi olarak başladı. 1987'de yüksek lisansım tamamladı ve 1991'de doktor unvanını aldı. Bir yıl sonra yardımcı doçent, 1994'te doçent, 2000'de ise profesör unvanını aldı. 2005'te YÖK üyesi olan Saraç, şu anda YÖK Baskanvekiii olarak görevim sürdürüyor. Divan, tasavvuf, Osmanlı, klasik Türk edebiyatı alanında birçok kitap makale ve bildirileri bulunuyor. 

TÜBİTAK eski başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş 1950 yılında Eskişehir'de doğdu. 1973'te Boğaziçi Üniversitesi'nde Kimya Mühendisliği lisans, 1975'te İşletme yüksek lisans derecelerini aldı. Endüstri Mühendisliği doktora derecesini 1982'de İstanbul Teknik Üniversitesi'nden alan Yetiş, 1988'd doçent, 1993'te profesör oldu. 1985-2000 yıllan arasında Marmara Üniversitesi'nde çeşitli akademik görevlerde bulunduktan soma en son dekanlık yaptı. Daha soma da Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsünün (TÜSSİDE) başkam oldu. Birçok özel ve kamu kurum ve kuruluşuyla ortak çalışmalar yaptı. Yetiş, 2004-2008 yıllarında vekalete yürüttüğü TÜBİTAK Başkanlığı göre vine 2008 Ağustos ayında asaleten atandı. 2011 Ağustos ayında Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Kanun Hükmünde Karamam ile de TÜBİTAK Başkanlığı görev süresi sona ermiş oldu. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.