Müsteşar: Döner Sermayenin Emekliliğe Yansıması Hakkında Konuştu

Sağlık çalışanlarının hastalara gösterdikleri ilgiler sayesinde ve hastanelerde koşturma, çabalama, işlerini benimsemeleri, sevmeleri, sayesinde büyük başarılar elde edilmiştir. Sağlık personellerinin çabaları sayesinde hasta memnuniyetleri artmıştır. Hastaların hastaneye başvuruları 3 kat artmıştır. Bunlar sağlık personeli sayesinde olmuştur.

Müsteşar: Döner Sermayenin Emekliliğe Yansıması Hakkında Konuştu
12 Kasım 2014 Çarşamba 23:10

 DÖNER SERMAYEDEN ALINAN PAYIN BİR KISMININ EMEKLİLİĞE YANSITILMASINI AMAÇLIYORUZ

Sizin döneminizde sağlık çalışanlarıyla ilgili orta ve uzun vadeli planlarınız nelerdir? Neleri hayata geçirmeyi düşünüyorsunuz?

Sağlıktaki 12 yıllık dönüşümde büyük bir ivme kazandı. Bunun mimarı sağlık çalışanlarıdır. Biz de sağlık çalışanı olarak geldik. 1990 yılından beri 24 yıldır sağlık çalışanı olarak görev yaptık. Doktora ulaşım 3'lerden bugun 8'lere gelmiştir. Bir hastanın yıl içerisinde hastaneye başvurusu hemen hemen üç kat artmıştır. Tabi bu yükü kaldıran sağlık personelidir. Hasta memnuniyeti de %30'lardan %70'lere çıkmıştır. Buradaki başarı sağlık çalışanlarınındır. Tabi yoğun bir çalışma periyoduna girdiler.

Biz ilk etapta bundan sonraki dönemde sağlık çalışanlarımızın özlük hakları ile ilgili bizim ajandamız var. Bunlar yıpranma payı başta olmak üzere başlamıştır. Daha sonra emeklilik hakları yani bizim sağlık çalışanımız emekli olduğunda rahat yaşayacağı bir ücret alması gerekiyor. Tekrar emekli olduktan sonra bir doktor, bir hemşire tekrar bir özel hastanede çalışması bir ekonomik ihtiyaç gereğinden dolayı çalışması bizim eksikliğimizdir. Bu noktada da emeklilik hakları konusunda da başka bir çalışmamız devam ediyor. Döner sermayede aldığı payın bir kısmını emekli olduğunda direk maaşa yansıtmayı planlıyoruz. Emekli olunca döner sermaye payı hiçbir şekilde maaşına yansımıyor. Bunun en azından %30'unu maaşına ilave edilerek emekli olduğunda daha yüksek emekli maaşı ve prim alması için böyle bir çalışma planlıyoruz. Tabi bu çalışmayı Maliye Bakanlığı ile yapmak zorundayız. Biz uğraşıyoruz ama bu devletin bir de Maliye boyutu var.

Bunun yanında yeni şehir hastanelerimizle beraber yeni mekanlarla personelimizin çalışacağı alanların, dinlenme alanları dahil yeniden planlıyoruz. personellerin çalışma ortamlarını iyileştiriyoruz. Birçok hastanemizi geziyoruz koğuş sistemi devam eden yerler var. Bunları 3 yıl içerisinde kaldıracağız.

memurlar.net
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.