Muhbir Hasta İşbaşında, Sendikalar Ayaklandı..

Sağlık Bakanlığı, hasta kılığındaki görevlilerle kamu hastanelerine denetim başlattı, sendikalar ayaklandı

Muhbir Hasta İşbaşında, Sendikalar Ayaklandı..
27 Eylül 2013 Cuma 11:06

Sağlık Bakanlığı, Kamu Hastaneler Birliği’yle devlet hastanelerinde 90 gün sürecek bir proje başlattı. Projeye göre devlet hastaneleri “Gizli müşteri” denen görevliler tarafından denetlenecek, hasta personel tuvaletleri birleştirilecek, hastaneye gelen hasta ve yakınlarının mailleri toplanacak. Sağlık sendikaları ise bu projeye tepki gösterdi.

90 Gün Projesi adlı çalışma 27 ana başlık altında, yaklaşık 500 maddeden oluşuyor. Projeye göre 90 günde yapılacak bazı çalışmalar şöyle;

» Her hastane yönetimi 90 gün süresince her hafta en az bir kez kendi hastanesinden taburcu olmuş bir hastayı evinde ziyaret edecek. Hastaneler bazında her ay en az dört hasta ziyareti gözlem raporu bildirilecek.

» Hastane çalışanları ve yönetimince tanınmayan kişiler hasta olarak ayda bir kez “Gizli müşteri” uygulamasıyla hastanelere gidecek ve gözlemlerini il genel sekreterliğine rapor olarak sunacak.


PERSONEL TUVALETİ KALKACAK

» Personel tuvaletleri hasta tuvaletleriyle birleştirilecek.

» Hastane çalışanlarının tamamı yaka kartlarını 10 metrelik mesafeden okunacak şekilde takacak.

» Tüm kamu hastanelerinde hastalar standart olarak “hoş geldiniz, geçmiş olsun” cümlesiyle karşılanacak.

» Hasta ve yakınlarının izleyebilecekleri alanlarda olan televizyon alanları tespit edilecek. Kurum başkanlığı tarafından bu alanlarda gösterilebilecek faydalı bilgilendirme videoları derlenecek ve hastanede yayınlanabilecek alanlarda yayınlanacak.

» Hasta ve yakınlarının e-mail adresleri toplanacak.

» Hastane çalışanlarının, yatan ve poliklinik hastalarının en çok memnuniyetsizlik duydukları ve en çok memnuniyet duydukları üç konu tespit edilecek.


OBJEKTİFLİĞİNE GÜVENEMEYİZ

Sağlık sendikaları ise Bakanlığın projesine tepki gösterdi. Türk Sağlık Sen Başkanı Önder Kahveci Taraf’a yaptığı açıklamada “gizli müşteri” uygulamasını eleştirerek şunları söyledi: “Hastanelerin bizatihi denetimini kamu görevlileri yapar. Hastaneyi denetleyecek hastanenin iç denetim mekanizması var. Böyle bir uygulamayı kabul etmek mümkün değil. Gizli müşterinin ne kadar sağlıklı bilgi vereceğini kim söyleyebilir. Yani artniyetli bir takım bilgiler verirse oradaki çalışanlar bu konudan tedirgin olmayacak mı? Gereksiz yere sorgulamalar, yargılamalar olacak.”

İstanbul Tabip Odası Divan Kurulu üyesi Güray Kılıç ise projenin doktor hasta ilişkilerini zedeleyeceğini savunarak şöyle konuştu: “İçeri giren kişi beni denetlemeye gelmiş bir ajan mıdır yoksa hasta mıdır diye bir hastaya yaklaşabilir misiniz? Böyle bir güvensizlik üzerinden sağlık hizmeti verilebilir mi? Siz hekime her türlü derdinizi açıyorsunuz her türlü mahreminizi anlatıyorsunuz böyle bir denetleme hasta hekim ilişkisini tahrip eder. Personel hasta tuvaletlerinin birleştirilmesi konusunda da klinikte 24 saatini geçiren bir doktor olarak size özel bir şey istiyorsunuz. Çünkü hayatınız orada geçiyor. Sizin hayatınız zor durumda olan insanların durumunu düzeltmek için kurgulanmış ve o şartlarda çalışırken çalışma ortamınızın düzgün olması gerekiyor.”


ENFEKSİYON RİSKİNİ ARTIRIR

Sağlık-Sen Başkanı Metin Memiş ise uygulamayı genel olarak olumlu bulduğunu söyledi. Memiş, uygulamayı şöyle değerlendirdi: “Sağlık Bakanlığı tarafından hasta memnuniyetinin yanısıra sağlık çalışanlarının da görüş ve memnuniyetinin dikkate alınacağı bu uygulama kısmen de olsa olumlu maddeler içeriyor. Çalışanların elektronik posta adreslerinin alınarak kurum başkanlıklarına gönderilmesi ve bunun sonucunda kurum tarafından yapılacak anketlere çalışanların katılımının sağlanması, sağlık çalışanlarımızın memnuniyet ya da şikayetlerinin belirlenmesinde önemli rol oynayacak. Yine hasta ve çalışanların memnuniyet duyduğu ve memnun olmadığı üç konunun tespit edilecek olmasını hasta memnuniyetinin yanısıra çalışan memnuniyetinin de gözetilmesini olumlu olarak değerlendiriyorum. Ancak sağlık personeli tuvaletleri ile hasta tuvaletlerinin ayrı olması uygulamasının son bulması hastaların sağlık çalışanlarına enfeksiyon bulaştırma riskini artırır. Uygulamada dikkat çekici bir noktada “gizli hasta” projesi. Bu uygulamada da objektif kriterler dikkate alınmalı.”

 

Hastalar başhekim ilgisinden memnun

DEVLET hastanelerinde uygulanan 90 Gün Projesi kapsamında taburcu olan hastalar başhekim tarafından evlerinde ziyaret ediliyor. Hastane yetkilileri haftada en az bir hastayı evinde ziyaret etmek zorunda. Hastalar kurayla belirleniyor. Trabzon Araklı Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Recai Genç, Taraf’a yaptığı açıklamada bugüne kadar beş hastayı evinde ziyaret ettiğini anlattı. Genç, “Amacımız hasta iyileşmiş mi, hastanemizden memnuniyeti ne ölçüde onları dinlemek ve tedavilerinin takibini sağlamak” dedi. Genç’in ziyaret ettiği 20 yaşındaki Bahtiyar uygulamanın kendisini şaşırttığını ve memnun ettiğini söyledi: “Hastaneden arayıp başhekimin ziyaretime geleceğini söylediler. Dalga geçtiklerini sandım. Aileme söyledim ‘seninle kafa bulmuşlar’ dediler. Ama Başhekim geldi. sağlığımla ilgili önerilerde bulundu. Ayrıldıktan sonra da arayıp dikişlerimi aldırmam gereken zamanı söyledi. İlgi görmek hoşumuza gidiyor. Bence bu uygulama devam etsin.”taraf.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.