Müezzinoğlu: Soruşturmalarda Siyasi Hesaplaşma İddiaları Gerçek Dışı..

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 1 Ocak 2012 ile 17 Haziran 2013 tarihleri arasında Sağlık Denetçileri tarafından düzenlenen raporlar sonucunda 300 personele disiplin cezası, 64 personele soruşturma izin verilmesi ve 15 personele yer görev değişikliği önerisi getirildiğini açıkladı.

Müezzinoğlu: Soruşturmalarda Siyasi Hesaplaşma İddiaları Gerçek Dışı..
04 Ağustos 2013 Pazar 19:16

Müezzinoğlu, “Soruşturmaların ve cezaların çoğunlukla siyasi hesaplaşma veya kadrolaşma amacıyla yapıldığı iddiaları gerçek dışıdır. Soruşturmalar somut ve özel nitelikte iddialar veya tespitler üzerine başlatılmakta, objektif, hukuka uygun ve adaletli bir şekilde sonuçlandırılmaktadır.” dedi.

MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na 2002-2013 döneminde haklarında soruşturma açılarak ceza verilen personele ilişkin istatistiki bilgileri sordu. Işık’ın soru önergesine cevap veren Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, belirtilen zaman diliminin çok geniş bir zaman aralığını kapsadığından bu zaman dilimi içerisinde açılan soruşturma sayıları, ceza verilen personel sayısı, yıllara göre dağılımı, ceza türleri, personel tarafından Sağlık Bakanlığı yada kamu kurum ve kuruluşlarına açılan dava sayısı, davaların sonuçları, tazminat davaları ve benzeri konularda ellerinde istatistiki bir bilgi bulunmadığını belirtti. Bakan Müezzinoğlu şu ifadelere yer verdi: “İstatistiki bilgi elde etmek ayrıntılı arşiv araştırması gerektirdiğinden yasal cevap verme süresi içerisinde araştırmanın da sonuçlanması mümkün bulunmamaktadır. Ancak, 01 Ocak 2012 ile 17 Haziran 2013 tarihleri arasında Denetim Hizmetleri Başkanlığı’na intikal eden ihbar, şikayet ve resmi kurum ve kuruluşlardan intikal eden belgeler neticesinde Sağlık Denetçileri tarafından düzenlenen raporlar sonucunda; 300 personele disiplin cezası, 64 personele soruşturma izin verilmesi ile 15 personele yer görev değişikliği önerisi getirilmiştir. Ayrıca soruşturmaların ve cezaların çoğunlukla siyasi hesaplaşma veya kadrolaşma amacıyla yapıldığı iddiaları gerçek dışıdır. Soruşturmalar somut ve özel nitelikte iddialar veya tespitler üzerine başlatılmakta, objektif, hukuka uygun ve adaletli bir şekilde sonuçlandırılmaktadır.”

CİHAN
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.