Müezzinoğlu, Kamu Özel İşbirliği Sağlık Zirvesi'nde

İstanbul’da düzenlenen zirveye Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun yanı sıra, Başbakanlık Yatırım Ajansı ülke danışmanları, mevcut hastane proje konsorsiyumlarında yer alan yüklenici firmaların ve finansal kurumların üst düzey yetkilileri, medikal ekipman tedarikçileri ve operasyonel çözüm ile hukuki ve mali konulardaki danışmanlar katıldı.

Müezzinoğlu, Kamu Özel İşbirliği Sağlık Zirvesi'nde
28 Nisan 2015 Salı 19:47

“Yatırımları parasal kazanım olarak görmüyoruz”

Zirvede bir konuşma yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kamu Özel İşbirliği sonucu yapılacak yatırımları parasal kazanım olarak görmediklerini belirterek, "Biz Sağlık Bakanlığı olarak tıp alanında, sağlık alanında Türkiye'nin sağlık hizmeti sunumunu 78 milyon ülke insanına yüksek standartla sunabilmek, yakın coğrafyada Türkiye'yi bu alanda merkez yapabilmeyi hedefliyoruz" dedi.

Sağlık alanında yasal ve fiziki altyapıların oluşturulduğunu belirten Bakan Müezzinoğlu, ihale alan firmalara seslenerek, "Şu an kamu-özel işbirliği ile bizim fiilen protokollerini tamamladığımız inşaat süreçleri devam eden 17 protokolün 26 bin 600 yatak kapasitesi devam ediyor. Projelerin bir an önce çok dinamik bir şekilde erken hizmete girecek vizyonlarını sizlerden bekliyoruz. Artık hukuksal ve idari alt yapı sorunu yok. Bürokratik engel yok. Tam aksine bürokrasi ve siyasi iktidar sizin yanınızda" dedi.

“Türkiye, son 5 yılda sağlık alt yapısını değiştirmiş tek ülke olacak”

Sağlık alanındaki yatırımları anlatan Bakan Müezzinoğlu konuşmasını şöyle tamamladı: "Şu anda 36 bin yatak kapasiteli, 220 hastanemizin yüzde 50-60'ı bu yıl hizmete girecek noktada. Diğer geri kalanları da 2017 başı itibariyle hizmete girecek. Yani 36 bin yatak kapasite kamu olarak, 26 bin yatak kapasite inşaat da kamu-özel işbirliğiyle devam ediyor. Bu sene ihale aşamasında olan kamu-özel işbirliği 20 bin yatak kapasitesinin yılsonuna kadar ihale aşamasını tamamlayacağız. Biz yine kamu olarak 10-12 bin yatak kapasitenin ihale aşamasını tamamladık, projelendirmesini yapıyoruz. Bu şekilde biz kamu olarak 40-45 bin kapasiteyi 2017 yılı sonunda tamamlayacağız. 2018 yılana geldiğimizde Türkiye, 95 bin yatak kapasiteli, ileri teknolojiyle yapılmış, tıbbi teknolojilerle donatılmış hastanelere kavuşacak. Türkiye, son 5 yılda sağlık alt yapısını bu kadar hızlı ve güçlü değiştiren dünyanın tek ülkesi olacak."

2018 ve 2023 hedeflerine ilişkin de bilgiler aktaran Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sağlık Bakanlığı olarak bizim 2018 hedefimiz ve 2023 hedefimiz var. 2018 hedefimizde yataklarımızın yüzde 95’ini nitelikli hale dönüştürmek ki ilk plandaki hedefimizi söyledim. 95 bin yatak kapasitesini yeniden dönüştürüyoruz. Bunun yarısı kamu-özel işbirliğiyle, diğer yarısı ise kamu imkanlarıyla yapılıyor. Bunu 2017 sonu en geç 2018’de tamamlamayı düşünüyoruz. Burada 10 bin kişiye düşen yatak sayısını 28’lere çıkarmayı hedefliyoruz. Sonra ileriki hedefimiz 2023 hedefimiz 10 bin kişiye düşen yatak sayısını 30’a çıkarmak ve 2023 hedefinde yataklarımızın tamamını nitelikli hale getirmek. Bu şekilde birinci aşamada 150 bin, kamu olarak bizim yatak sayımız 2023’de ise 175-180 bini hedefliyoruz. Nihai hedefimiz 2018’de 10 bin nüfusa düşen nitelikli yatak sayısını 28’e, 2023’de ise 10 bin nüfusa düşen yatak sayımızı 30’a çıkarmak. Bu projeksiyonumuzda üniversite hastaneleri ile özel sektör büyüme vizyonlarını da koyarak 2018’e geldiğimizde 200 bin yatak kapasitesi olan bir Türkiye, 2023’de ise 230 bin yatak kapasitesi olan bir Türkiye’yi hedefliyoruz.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.