Müezzinoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı Yönlendirme Komitesi Toplantısı’na Katıldı

Bakan Müezzinoğlu, İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Yönlendirme Komitesi Toplantısı'nın kapanış oturumundaki konuşmasında, teşkilatın zaman içerisinde İslam ülkeleri arasında ekonomik, sosyal ve kültürel işbirliğinin geliştirilmesi görevlerini üstlendiğini ifade etti.

Müezzinoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı Yönlendirme Komitesi Toplantısı’na Katıldı
26 Şubat 2015 Perşembe 23:42

İslam dünyasındaki işbirliği, dayanışma ve kardeşliğin güçlendirilmesi bakımından büyük bir öneme sahip olan teşkilatın, son yıllardaki derinleşen çalışmalarını memnuniyetle karşıladıklarını aktaran Müezzinoğlu, özellikle sağlık alanındaki çalışmaların da artarak devam etmesinden mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Müezzinoğlu, bu toplantı vesilesiyle 4 günlük yoğun bir çalışma programının ardından ortaya çıkan rapor ve belgelerin gelecek yıllardaki faaliyetlerine ışık tutacağına inandığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Lider Ülkelerin ve Yönlendirme Komitesi'nin çalışmalarını daha da ileri taşıması adına, ilgili tüm uluslararası paydaşlarla işbirliğinin artırılmasının yerinde bir adım olacağını düşünüyorum. Böylece, hem birbirimizin tecrübelerinden daha etkin bir şekilde istifade edebileceğimizi hem de İslam dünyasına ortak hizmet sunma imkanına kavuşmuş olacağımızı ümit ediyorum."

"Örgütümüzün sağlık çalışmalarına hız kazandırması önemlidir"

Bakan Müezzinoğlu, ülkelerin yeterince güçlü olmayan sağlık sistemlerine bağlı kısıtlı kapasitelerinin birçok yaşam kaybına neden olduğunu dile getirerek, bu durumu üzülerek müşahede ettiklerini anlattı.

Son Ebola salgını başta olmak üzere herhangi bir salgının kontrolden çıkmasının ardından, önlem amaçlı yapılan büyük ölçekli harcamalar ve salgının ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerinin, gelecek adına farklı bir sorunu da ortaya koyduğuna dikkati çeken Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Bu alandaki çabalarda İslam İşbirliği Teşkilatı'nın da sorumluluk üstlenerek duyarsız kalmamasından duyduğumuz memnuniyeti belirtmek isterim. Ancak uluslararası yardım çağrılarıyla harekete geçen değil, uluslararası kamuoyunu harekete geçirmek konusunda aktif rol alan bir İslam İşbirliği Teşkilatı'na ümmetin ihtiyacı olduğunu düşünmekteyim. Bu kapsamda, inançlarımız, İslam anlayışı ve ümmet bilinciyle hareket etme anlamında özgün bir rolü olan örgütümüzün son dönemde sağlık alanındaki çalışmalarına hız kazandırması büyük önem taşımaktadır. Çok önemli bir başlangıç olarak gördüğüm İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Sağlık Stratejik Eylem Planı'nın hazırlanmasına ve yürütülmesine öncülük etmesinden dolayı Sekretarya' ya teşekkürlerimi sunmak istiyorum."

"Ülkemiz, en çok dış yardımda bulunan üçüncü ülke konumundadır"

Bakan Müezzinoğlu, burada yapılan özverili çalışmaların, İslam dünyasının sağlık alanında ihtiyacı olan  dayanışmaya katkı sağlayacağından şüphe duymadıklarını işaret ederek, "Ülkemiz, bugüne kadar insan sağlığını tehdit eden tüm olaylara ve yardıma muhtaç olan insanlara, imkanları doğrultusunda din, dil, ırk, coğrafya farkı gözetmeksizin, tamamen insani refleksle, her türlü yardımı yapma gayreti içerisinde olmuştur" dedi.

Son dönemde yapılan dış yardımların ülkeyi, Amerika ve İngiltere'den sonra en çok dış yardımda bulunan üçüncü ülke konumuna getirdiğini anımsatan Müezzinoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Başta Suriyeli misafirlerimiz olmak üzere eğitimden sağlığa her türlü alanda imkanlarımızın da ötesinde, şartlarımızı zorlayarak verdiğimiz hizmetlerin bedeli 5 milyar doları bulmuştur. Afganistan'da şehit olan askerimize Allah'tan rahmet diliyorum, milletimizin başı sağ olsun diyorum. İslam İşbirliği Teşkilatı'nın çatısı altında daha güçlü bir birliktelik duygusunun bu toplantılar vesilesiyle sağlanmasını temenni ediyorum.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.