Müezzinoğlu, Evde Sağlık Ve Sosyal Hizmetler Sempozyumunda Konuştu...

Müezzinoğlu, Evde Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sempozyumunda konuştu

Müezzinoğlu, Evde Sağlık Ve Sosyal Hizmetler Sempozyumunda Konuştu...
29 Ocak 2013 Salı 14:07

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Bir insanımızın hatta bebeğimizin anne karnında ve doğum sonrasında yalnız fiziken sağıklı kısmını ele alıp önemseyip de ruhen gelişmesini koşullara bırakırsak kendisiyle barışık olmayan, zorluklar çeken bireyler haline getirmiş oluruz" dedi.


    
Müezzinoğlu, Evde Sağlık Hizmetleri Derneği'nce (EVSAD) Gençlik Parkı Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Evde Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sempozyumu"nun açılışındaki konuşmasında, evde sağlık ve sosyal hizmetlerin gelecekte Türkiye'nin gündeminde yer alması gereken başlık olacağını söyledi.

İnsanı yücelten ve merkeze alan politikaları hayata geçirmenin önemine değinen Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sağlığın tarifi, fiziken ve ruhen sağlıklı olma halidir. Bir insanımızın hatta bebeğimizin anne karnında ve doğum sonrasında yalnız fiziken sağıklı kısmını ele alıp önemseyip de ruhen gelişmesini koşullara bırakırsak kendisiyle barışık olmayan, zorluklar çeken bireyler haline getirmiş oluruz. Dolayısıyla fiziken ve ruhen sağlıklı olma halini önce birey için, sonra da aile için koymamız lazım. Çünkü çocuğun fiziken ve ruhen sağlıklı olabilmesinin merkezi ailedir. Sağlıklı ailelerin olmaması halinde sağlıklı toplumlar oluşamaz."

Sağlık ve tedavi hizmetlerinde önemli mesafeler katedildiğini belirten Müezzinoğlu, ailenin ve toplumun ruhen sağlıklı olabilmesi için bu dönem farklı projeler geliştirileceğini dile getirdi. Ailenin evden güçlenebilmesi ve aile kültürünün gelişebilmesi için dezavantajlı grupların göz ardı edilmemesi gerektiğini vurgulayan Müezzinoğlu, "İnsanı yüceltmek adına, bizim dezavantajlıyı yalnız ekonomik yardıma muhtaç olanlar gibi görmememiz, aksine maddi ve manevi güçlülüğe kavuşturabileceğimiz bir bakış açısıyla görmemiz lazım" dedi.

Müezzinoğlu, konuşmacılar arasında yer alan Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Necmettin Tahiroğlu'nun, "sosyal belediyecilik adına 200 milyon liralık bütçeden harcama yaparak sosyal projeler uyguluyoruz" sözüne atıfta bulunarak, "Melih Bey'e bu rakam yakışmıyor, çok tebrik ediyorum ama 4 milyarlık bütçede 200 milyonluk rakamı önümüzdeki sene 400 milyon olarak bekliyoruz" dedi.

Konuşmalarının ardından Şahin ve Müezzinoğlu'na EVSAD yetkililerince plaket sunuldu.

-"Şefkat için komşuyu işe katmak gerek"-

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Temsilcisi Maria Cristina Profili de evde sağlık ve sosyal hizmetler anlayışının, DSÖ'nün 2020 vizyonuyla örtüştüğünü belirterek, kişilerin, etkin olması halinde, evde bakımı kurumda bakıma tercih edeceklerini ve evde bakımın daha az maliyetli olduğunu söyledi. Tüm dünyada evde bakım konseptlerinin yaygınlaştığını ve "yaşadığı yerde yaşlanma" anlayışının yükseldiğini ifade eden Profili, Türkiye'de Aile ve Sosyal Politikalar ile Sağlık bakanlıklarının toplum genelinde sağlanacak hizmetlerin geliştirilmesi için ortaklaşa çalıştıklarını söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürü ve Genel Sekreter Vekili Necmettin Tahiroğlu, sosyal belediyeciliği önemsediklerini, 200 milyon liralık bütçeden harcamalar yaparak sosyal projeler uyguladıklarını belirtti. 1994'ten beri evde bakım hizmetlerinin yürüttüklerini anlatan Tahiroğlu, psikolojik destek hizmetinden 32 bin, evde sağlık hizmetlerinden 82 bin, evde temizlik hizmetlerinden 272 bin, onarım hizmetlerinden 32 bin vatandaşın yararlandığını anlattı.

Türkiye Kamu Hastaneleri Başkan Yardımcısı ve EVSAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Koç ise evde bakım ve sosyal hizmetler konusunda Türkiye'ye has bir model uygulandığını dile getirdi. Farklı bileşenlerin bir araya gelmesinin ve evde bakımda sürekliliği sağlayacak mevzuat düzenlemelerinin sempozyumda ele alınacağını belirten Koç, sivil toplum kuruluşlarının rolünün tam olarak ortaya konması ve gönüllü ordusunun oluşturulmasının önemini vurguladı. Koç, "Aile bağlarının ve komşuluk hukukunun güçlendirilmesi bu hizmetleri daha etkin kılacaktır, şefkat için komşuyu işin içine katmak lazım" dedi.

AA 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.