Muayeneler Kamu Hastanesine, Ameliyatlar Özel Hastaneye Kaydı..

Sağlıkta dönüşüm projesinin üzerinden 11 yıl geçti. Bu süre içerisinde hastanelerdeki ameliyat ve muayene sayıları da çarpıcı şekilde değişti. Son 10 yılda hastanelerde (kamu, özel ve üniversite) toplam 35 milyonun üzerinde ameliyat yapıldı.

Muayeneler Kamu Hastanesine, Ameliyatlar Özel Hastaneye Kaydı..
22 Haziran 2013 Cumartesi 09:25

2002 yılında kamuda bir milyon 72 bin ameliyat yapılırken bu sayı özelde 214 bin idi. Geçen yıl ise dağılım değişti. Kamuda yapılan ameliyat sayısı iki kat arttı ve 2 milyon 298 bini buldu. Özel sektördeki ameliyat sayısı ise yediye katlandı ve bir milyon 444 bine çıktı. Aynı dönemde kamu hastanelerinde ayakta muayene sayısının artması dikkat çekti.

2002 yılında kamuda bir milyon 72 bin ameliyat yapılırken özelde bu sayı 214 bin oldu. Bu oran, kamunun beşte birine denk geliyordu. 2012’de ise dağılım değişti. Kamuda yapılan ameliyat sayısı iki kat artarak 2 milyon 298 bini buldu. Fakat özel sektördeki ameliyat sayısı yediye katlandı ve bir milyon 444 bine çıktı. Ameliyatların aksine kamu hastanelerinde aynı dönemde ayakta muayene sayısının artması dikkat çekti. Geçen senenin verilerine göre hastanede kişi başı muayene sayısı kamuda 3,4 olurken özelde 0,8’de kaldı.

Sağlık Bakanlığı’nın istatistiklerine göre son 10 yılda yapılan 35 milyon ameliyatın 20 milyonu kamu hastanelerinde, 9 milyonu özelde, 6 milyonu ise üniversitelerde gerçekleştirildi. Özel hastanelerde ameliyat sayısı artarak devam etti. Uzmanlar, artıştaki temel sebepleri; sigorta yaptıranlara özel hastane yolunun açılması, kamudaki performans sistemi, dava açılma riskine karşı kamu hekimlerinin özellikle ağır ameliyatları yapmak istememesi olarak sıraladı. Ayrıca özel hastanelerde yoğun bir ameliyat potansiyeli oluşturması da artıştaki başka bir faktör olarak kendini gösteriyor. Diğer yandan yatan hasta sayısında da yıllara göre artış en fazla özelde gerçekleşti. 2002 yılında kamuda yıllık 4 milyon 169 bin hasta yatarak tedavi görürken özelde bu sayı 556 bindi. 2012’de ise bu rakam kamuda 1,5 kat artarak 6 milyon 890 bini bulurken özelde artış 7 kat oldu ve 3 milyon 384 bine çıktı. Yapılan değerlendirmeye göre üniversite hastaneleri ise son 10 yıllık sürede hem muayene hem de ameliyat noktasında ellerindeki imkânları ve insan kaynağını iyi kullanamadı. 2002’de özel hastaneler yıllık 218 bin ameliyat yaparken üniversitelerde bu rakam 307 bindi. 2012’ye gelindiğinde ise üniversiteler yıllık 664 bin ameliyat gerçekleştirdi. Özel hastaneler ise yıllık bir milyon 444 bin rakamına ulaştı. Hastanede kişi başı muayene sayısı üniversitelerde ortalama 0,1 iken 10 yılda 0,3’e çıktı. 

Zaman

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.