Muayene Ve İlaç Katılım Bedeli Ne Kadar?..

MUAYENE VE İLAÇ KATILIM BEDELİ NE KADAR?..

Muayene Ve İlaç Katılım Bedeli Ne Kadar?..
13 Mart 2014 Perşembe 11:44

Genel Sağlık Sigortası kapsamında bulunanlardan, sağlık kuruluşlarında muayene olanlar ile muayene sonrası yazılan ilaçları alanlardan katılım bedeli alınmaktadır.

Sağlık yardımları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanan genel sağlık sigortalıları ile bakmakla yükümlü oldukları kişilerin, sağlık hizmeti sunucularında hekim veya diş hekimlerine muayene olduklarında ödeyecekleri muayene katılım bedeli ve yazılacak reçetelere istinaden alacakları ilaçlar için ödeyecekleri ilaç katılım bedeli, muayene olunan yere ve alınacak ilaca (kutu) göre değişiklik göstermektedir.

Katılım bedelleri, çalışanlar tarafından eczaneye (özel sağlık kuruluşlarında muayene katılım bedeli bu yerlere) ödenirken, emekli dul ve yetimlerin ise aylıklarından kesilmektedir.

ÇALIŞANLAR

Çalışanlar ve sağlık sigortası kapsamında olan diğer kişiler ile bunların bakmakla yükümlü oldukları kişiler için ödenecek muayene ve ilaç katılım bedelleri:

Muayene katılım bedeli

**“Birinci basamak” sağlık kuruluşlarındaki muayeneler (hekim ve diş hekimi) için, muayene katılım bedeli alınmaz.

Ancak, “birinci basamak” sağlık kuruluşunda muayene olduktan sonra 10 gün içerisinde aynı branşta farklı sağlık hizmeti sunucusuna (ikinci veya üçüncü basamak ya da özel) başvurulması durumunda, başvurulan sağlık hizmeti sunucusu için belirlenen muayene katılım bedelinden ayrı olarak eczaneler tarafından 5 TL tahsil edilir.

**“İkinci basamak” sağlık kuruluşlarındaki muayeneler için, reçete ile eczaneye ilk gidişte 5 TL muayene katılım bedeli eczaneye ödenir. (Her muayene için 5 TL olacak şekilde)

**“Üçüncü basamak” sağlık kuruluşlarındaki muayeneler için, reçete ile eczaneye ilk gidişte 5 TL muayene katılım bedeli eczaneye ödenir. (Her muayene için 5 TL olacak şekilde)

**Özel sağlık kuruluşlarındaki muayeneler için, 12 TL muayene katılım payı ilgili sağlık kuruluşuna ödenir.

İlaç katılım bedeli

Muayene sonrası düzenlenen reçetelerde belirtilen ve bedelleri SGK tarafından karşılanan ilaçların bedelinin %20’si eczaneye ödenir.

Ayrıca, bir reçetede yazan ilaçlardan;

-3 kutuya kadar (üç kutu dahil) alınan ilaçlar için 3 TL, eczaneye ödenir.

-3 kutuya ilave olarak alınan her bir kutu ilaç için 1 TL, eczaneye ödenir.

-Sağlık raporu ile belgelendirilmek koşuluyla, “Hasta Katılım Payından Muaf İlaçlar” kapsamındaki ilaçlar için katılım payı ödenmez.

EMEKLİ DUL VE YETİMLER

Emekli, dul ve yetim aylığı alanlar ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler için ödenecek muayene ve ilaç katılım bedelleri:

Muayene katılım bedeli

**“Birinci basamak” sağlık kuruluşlarındaki muayeneler (hekim ve diş hekimi) için, muayene katılım bedeli alınmaz.

Ancak, “birinci basamak” sağlık kuruluşunda muayene olduktan sonra 10 gün içerisinde aynı branşta farklı sağlık hizmeti sunucusuna (ikinci veya üçüncü basamak ya da özel) başvurulması durumunda, başvurulan sağlık hizmeti sunucusu için belirlenen muayene katılım bedelinden ayrı olarak aylıktan 5 TL kesilir.

**“İkinci basamak” sağlık kuruluşlarındaki muayeneler için, reçete ile eczaneye ilk gidişte 5 TL muayene katılım bedeli aylıktan kesilir. (Her muayene için 5 TL olacak şekilde)

**“Üçüncü basamak” sağlık kuruluşlarındaki muayeneler için, reçete ile eczaneye ilk gidişte 5 TL muayene katılım bedeli aylıktan kesilir. (Her muayene için 5 TL olacak şekilde)

**Özel sağlık kuruluşlarındaki muayeneler için, 12 TL muayene katılım payı aylıktan kesilir.

İlaç katılım bedeli

Muayene sonrası düzenlenen reçetelerde belirtilen ve bedelleri SGK tarafından karşılanan ilaçların bedelinin %10’u aylıktan kesilir.

Ayrıca, bir reçetede yazan ilaçlardan;

-3 kutuya kadar (üç kutu dahil) alınan ilaçlar için 3 TL, aylıktan kesilir.

-3 kutuya ilave olarak alınan her bir kutu ilaç için 1 TL, aylıktan kesilir.

-Sağlık raporu ile belgelendirilmek koşuluyla, “Hasta Katılım Payından Muaf İlaçlar” kapsamındaki ilaçlar için katılım payı ödenmez.

memurunyeri.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.