Mobbing Var , Bir Gerçek...

Mobbing ile Mücadele Derneği (MOBDER) Antalya Şube Başkanı Dr. Mehmet Ozan Uzkut, çok büyük şirketlerin üst düzey çalışanlarına tazminat vermemek için mobbinge başvurduğunu, özellikle sıhhat , medya, bankacılık, turizm ve ilaç sektöründe mobbing olaylarının çok olduğunu belirtti .

Mobbing Var , Bir Gerçek...
12 Temmuz 2014 Cumartesi 10:26

Mobbing ile Mücadele Derneği (MOBDER) Antalya Şube Başkanı Dr. Mehmet Ozan Uzkut, çok büyük şirketlerin üst düzey çalışanlarına tazminat vermemek için mobbinge başvurduğunu, özellikle sıhhat , medya, bankacılık, turizm ve ilaç sektöründe mobbing olaylarının çok olduğunu belirtti . MOBDER Antalya Şube Başkanı Dr. Mehmet Ozan Uzkut, günümüze kadar ’Bana mobbing yapılıyor’ diye 3 binin üzerinde başvuru yapıldığını, 600’ünün mobbing vakası olarak değerlendirildiğini aktardı. Bunlar arasından yaklaşık olarak 100’ünün dava konusu edildiğini ve 16- 17’sinin pozitif sonuçlandığını ifade eden Dr. Uzkut, kalan davaların ise karşılıklı uzlaşmayla çözüme kavuşturulduğunu dile getirdi. Yanlış mobbing davalarına da değinen Dr. Uzkut, son zamanda mobbing olmayan birden fazla olayın mobbingmiş gibi yayılmaya başladığını, bu nedenle açılan birden fazla davanın kaybedildiğini, avukatların da olayı çok fazla iyi bilmediklerini açıkladı . Dr. Uzkut, "Ayrımı iyi yapabilmek gerek . Bu defa hakikat mobbing mağdurları dava açmaya korkuyor, ’Dava açacağız da ne olacak, neticede kaybedeceğiz’ mantığı yerleşiyor. Halbuki öyle değil, hakikat mobbing mağdurları davalarını kazanıyor ki, çok fazla çok büyük davalar kazanıldı bu mevzuda " diye belirtti . TAZMİNAT VERMEMEK İÇİN MOBBİNG UYGULANIYOR
Kimi şirketlerin üst düzey çalışanlarına tazminat vermemek için mobbinge başvurduğunu ifade eden Dr. Mehmet Ozan Uzkut, şu örneği aktardı: "Geçen sene bir ilaç firması bölge müdürüne mobbing uyguladı, istifaya zorladı. Her defasında müdürlerini yok sayıyorlar ve mobbing kriterlerini yerine getirip onu istifaya zorluyorlar. Amaç da ’Kendisi istifa etsin de tazminat ödemeyeyim.’ Ama biz mobbing olayını ispat edip dava açtık. Kazanma aşamasındayken ilaç firması mutabakat yoluna gitti, iyi bir tazminat ödeyip kişiyi davadan vazgeçirdi."
HEMŞİRELER VE ÖĞRETİM ÜYELERİNE MOBBİNG
Son yıllarda sıhhat sisteminde hemşirelerin % 70’ine, üniversitelerdeki öğretim üyelerinin % 65’ine mobbing yapıldığının bilimsel çalışmalarla ortaya çıkarıldığını aktaran Dr. Uzkut, bu veriler ışığında diğer sektörler de değerlendirildiğinde mobbingin inanılması çok güç boyutlarda olduğunu belirtti . Eğitim sektöründe yaşanan mobbing vakalarında ciddi düşüş olduğuna değinen Dr. Uzkut şu şekilde açıkladı : "Sağlık tekrar ön planda. Sağlıkta çalışanlar korkudan gelemiyorlar, fakat biliyoruz ki sağlıkta mobbing çok fazla çok . Medyada mobbing çok fazla çok . Özel sektörde, bankacılıkta, turizmde, ilaç sektöründe davalık olan mobbingler çok fazla çok . Zira şirketler profesyonelce mobbing yapmaktadır . Bunlar olumsuz niyetle gercekleşen mobbingler. Bunların engellenmesi ve cezalandırılması gerekli . O yüzden mobbingi önlemenin yolu dava açmak, tazminat almak değil. Mobbingi sosyolojik boyutuyla çözmemiz lazım gelir . Halk bilinçlenerek ancak bu mobbingi çözebilir. Biraz okuyan, biraz bilinçlenen vatandaş mobbinge uğramaz. Mobbing var, bir hakikat ."  VATAN
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.