Mobbıng E Ugrayan Saglık Calısanlarının % 22 Sı Intıhara Meyıllı..

MOBBING E UGRAYAN SAGLIK CALISANLARININ % 22 SI INTIHARA MEYILLI

Mobbıng E Ugrayan Saglık Calısanlarının % 22 Sı Intıhara Meyıllı..
14 Ocak 2014 Salı 22:18


Sağlık kurumlarında; Adalet, eşitlik, hakkaniyet ve gönüllülük esasına değil, Ortaçağ karanlığından kalma baskı ve zorlamaya dayanan, HAKKINI arayanları çıban başı gibi gören, onları hastalıklı, uyumsuz, tembel ve tehlikeli kişiler olarak suçlayan, SUÇ VE CEZAYI temel felsefe kabul eden, kanunları kişiye göre yorumlayıp, kişiye göre uygulayan bir anlayış  halen devam etmektedir.

Sağlık kurumlarında “Disiplin ve Hukuk Bürosu” adı altında kurulan aslında birkaç kişinin özel amaçlarına hizmet eden birimlerde, Kanunlar negatif yönde ve kişiye göre uygulanmaktadır.

Yapılan işlemlerin  bir çoğu haksız ve hukuksuzdur. Yürütülen idari soruşturmaların bir çoğunun sonucu başından bellidir ve ulu orta dillendirilmektedir.

Çünkü soruşturmayı yürüten ve sonuçlarını belirleyenler hep aynı kişilerdir. Yıllardır yetkisiz makamlar disiplin amiri olmadığı halde personelleri sindirmek için haksız ve hukuksuz cezalar vermekte. Bir çoğu da yargıdan geri dönmektedir.

Son yıllarda Sağlık personeli dar alana sıkıştırılmış ve  Yargısal anlamda hak aramada önüne ağır yaptırımlar konulmuş, haklı olsalar bile idarelerin tehdit ve şantajlarıyla  Yargıya gitmekten çekinir hale getirilmiştir.

Sağlık çalışanlarının psikolojilerinin bozulması ve ruhsal problemler yaşaması konuyu bilmeyen idarecilerin  yaptıkları baskı ve uyguladıkları şiddetten kaynaklanmaktadır.
Yöneticilerin  bilinçsiz ve baskıcı yaptırımları neticesinde sağlık çalışanları ağır bunalımlar  içine girmektedirler.

Liyakatı olmayan atanmış yöneticiler,  konuları bilmediği için sağlık çalışanlarını   baskılamaya ve sindirmeye devam etmektedirler.

Görevini yaptığı için ceza alan sağlık personelleri bulunmaktadır. Yöneticiler  Sağlık hizmeti sunan  çalışanlarını sağlıksız hale getirmektedirler.


AKTİF SAĞLIK-SEN OLARAK YAPTIĞIMIZ  ANKET ÇALIŞMASI SONUCU ; sağlık çalışanlarının ( % 22'sinin intihara eğimli ) olduğu ortaya çıktı  ve Özel Hastanelerde  muayene olarak resmi kayıtlara adının geçmesini istemedikleri gerçeğini gördük.

Şu anda bir sağlık personelimiz  ‘İleri - aktif depresyon ve intihara eğimlilik tanısı ile hastaneye yatırılmış  bulunmaktadır.

Sağlık çalışanları anayasal haklar ve kanunlar çerçevesinde kimsenin köleliğini yapmadan çalışmak istiyor.

Saglik Çalışanlarının üzerindeki yük son zamanlarda çok arttı. Beklentiler yükseldi.

 Buna karşın yaşam kalitelerinin artışını sağlayacak özlük ve sosyal haklarında bir gelişme olmadı.

Çalıştıkları yerlerden ve toplumdan yeterli desteği bulamadılar. Bu da Sağlık çalışanında  tükenmişlik sendromu denilen durumun artışına yol açtı.

Bunu kaldıramayan bazı meslektaşlarımız çıkışı intiharda gördüler.

 Hastane içindeki görev değişikliklerine itiraz etme , şikayet bildirme  engellenmiştir, İdareciler le görüşmeleri  reddedilmiş, dilekçelere cevap verilmez hale gelmiştir.

  En fazla Mobbing e uğrayan kesimlerin başında sağlık çalışanları gelir ama bu bilinmez ve duyulmaz.


Yetkililerden sağlık çalışanlarına  daha fazla baskı yapmamalarını, personel üzerindeki  Mobbing  ve şiddetin kaldırmasını istiyoruz.


Yüzlerce sağlık personeli korktuğu için psikolojik tedavi alamayarak intihar eğilimine düşüyor.

Yurt dışında sağlık alanında çalışanlar düzenli olarak bir psikoloğa  görünmek zorundadırlar.

 Bu ayda bir olacak şekilde  kendi problemleriyle de baş etmeleri için zorunlu bir uygulamadır. Böyle bir sistem getirilse, sağlık çalışanlarının  intiharları minimum sayıya inecektir.

Dolayısıyla ülkemizde olan sağlıktaki intiharlar tesadüf değildir.


AKTİF SAĞLIK-SEN olarak ; Sağlık Çalışanı Polikliniği kurulmasını ve psikolojik destek almasının önünün açılmasını öneriyoruz.          ÜMİT KARATAŞ

AKTİF SAĞLIK-SEN BAŞKANI
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.