Milyonların ‘kök’ten Umudu...

Milyonların ‘kök’ten umudu

Milyonların ‘kök’ten Umudu...
13 Eylül 2012 Perşembe 12:39

Kanserde bireyselleşmiş tedaviler ve aşı araştırmalarında hayat kurtaracak bilgiler kök hücrelerde gizli. Ancak kök hücre nakliyle iyileşebilecek milyonlarca hasta, gönüllü verici olmadığı için hayattan kopuyor. Kök hücre bağışı ise maç izlerken bile yapılabilecek basit bir işlem.
Son yıllarda kanser aşılarındaki ve kişiye özel tedavilerdeki gelişmeler, kanser immunolojisi ve kanser kök hücresi hakkındaki bilgilerin artmasına bağlanıyor. Halk arasında 'kemik iliği nakli' olarak bilinen kök hücre nakilleri, özellikle kan, kemik iliği ve lenf bezi kanserlerinde tamamen şifa sağlayabiliyor. İşte bu yüzden Türk Hematoloji Derneği Kök Hücre Bilimsel Komite Başkanı Doç. Dr. Fevzi Altuntaş, "Kök hücre umuttur, kök hücre gelecektir" diyor.

Her derde deva kök hücrenin ayrıştırılmasında, toplanmasında ve naklinde kullanılan aferez yöntemi, dört kıtadan İstanbul’a gelen bilim insanlarının da gündeminde. Harbiye Kongre Merkezi’nde yapılan 14. Uluslararası Aferez Kongresi’nde bilim insanları, başta kanser olmak üzere çok sayıda hastalığın tedavisinde yüz güldürücü sonuçlar veren aferez yöntemini masaya yatırdı.

Yunancada ‘ayırma veya alıp atma’ anlamına gelen aferez, ayrıştırılan kandan istenmeyen maddelerin uzaklaştırılması ya da yararlı maddeler eklenen kanın tekrar hastaya verilmesi esasına dayanıyor.


GELECEK KÖK HÜCREDE  
Kök hücre nakliyle iyileşebilecek binlerce kanser hastası, verici olmadığından hayatını kaybediyor. Aferez ise acı çekmeden narkoz ve ameliyat gerektirmeden, hatta televizyon izlerken bile kök hücre bağışını mümkün kılıyor. Ancak gelişmiş ülkelerde milyonlara ulaşan kayıtlı gönüllü verici sayısı Türkiye’de sadece 30 binler civarında. Bu durum, kardeşi olmayan, diğer akrabalarından da uygun verici bulamayan hastaların tedavi şansını azaltıyor. Avrupa ülkelerinde akraba dışı vericilerden yapılan kemik iliği nakli oranı yüzde 50’leri bulurken bu oran Türkiye’de yüzde 5 gibi düşük bir oranda.

Dünya Aferez Kongresi Genel Sekreteri de olan Doç. Dr. Fevzi Altuntaş, gönüllü verici sayısının yetersiz olmasını konunun topluma yeterince anlatılamamasına bağladı, “Amacımız hem hastaları aferez yönteminden haberdar etmek hem de vericiler için bunun sıkıntısız, etkili ve yüz güldüren bir tedavi olduğunu anlatarak donör olmaya özendirmektir” dedi.

Kök hücre naklinin kanser dışında, aplastik anemi, talasemi, immün yetmezlik ve kalıtsal metabolik hastalıklarda da iyileşme potansiyeli taşıdığını vurgulayan Doç. Altuntaş, kanserde bireyselleştirilmiş tedaviler ve aşılar açısından da önemli gelişmeler yaşandığını söyledi:


Aferez yöntemiyle, televizyon izleyerek veya sohbet ederek kök hücre bağışı yapılabiliyor.

“Güvenli ve etkin tedavilerin hastanın bireysel gereksinimine göre düzenlenerek uygulanması kanserde gelinen önemli bir noktadır. Tümör aşıları kanser hücrelerinin yüzeylerindeki antijenik yapıların immün sisteme tanıtılması ve bu sayede immün sistemin uyarılması esasına dayanır. Bu şekilde bağışıklık sisteminin kanser hücrelerini öldürmesi kolaylaşır. Avustralya, Avrupa, Asya ve Amerika’da seçkin üniversitelerde çok yoğun bir şekilde kanser aşı çalışmaları devam etmektedir. Bireyselleşmiş tedavi için hastadan manipülasyon amacı ile alınan bağışıklık sistemi hücreleri aferez yoluyla elde ediliyor. Tümör aşıları hem kanser tedavisi hem de kanserin önlenmesinde bir umuttur. Ancak gerek kök hücre gerekse kanser aşısı çalışmaları henüz rutin tedavi protokolleri arasında yer almamaktadır. Ancak umut ve gelecek vaat etmektedir.”

KÖK HÜCRE VERMENİN SAĞLIĞA ZARARI VAR MI?
“Kök hücre vericisi olmanın insan sağlığı üzerine olumsuz önemli hiçbir riski bulunmamaktadır” diyen Doç. Altuntaş, bulaşıcı ciddi bir hastalığı olmayan 18-55 yaş arası sağlıklı herkesin verici olabileceğini söyledi.

Bu alanda umut veren çalışmaların da yapıldığını vurgulayan Altuntaş, “Ulusal terapötik aferez rehberi hazırlandı. Bu bakımdan da dünyanın birçok ülkesine göre çok ileri durumdayız. Artık kendi ulusal rehberi olan bir ülke konumundayız” dedi. 

Aferez sadece kanserde değil, soba, mantar, doğalgaz, ilaç zehirlenmeleri, diyabete bağlı ülserler, KKKA hastalığı, kalp, karaciğer, böbrek, endokrin, nöroloji, göz, cilt, bağırsak hastalıkları, sepsis gibi son derece geniş bir hastalık gurubunda da kullanılıyor. 

NTVMSNBC
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.