Milli Medikal Organize Sanayi Bölgeleri

Sağlık Endüstrilerinde Yapısal Dönüşüm Programı Eylem Planı doğrultusunda Sağlı Bakanlığı tarafından yerli üretimin daha çok artması hedeflenmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından hali hazırda 1794 olan tıbbi cihaz üretici sayısının 2018 e kadar daha çok arttırılması hedeflenmektedir. Sağlık-Sen tarafından yapılan açıklamada ise üretimin istenilen seviyeye getirilemeyeceği açıklandı.

Milli Medikal Organize Sanayi Bölgeleri
10 Kasım 2014 Pazartesi 09:38

 Sağlık Endüstrilerinde Yapısal Dönüşüm Programı Eylem Planı doğrultusunda ilaç ihtiyacının değer olarak yüzde 60 ının tıbbi cihaz ve tıbbi malzeme ihtiyacının yüzde 20 sinin yerli üretimle karşılanmasının hedeflendiği çeşitli haber sitelerinde yayınlanmış ve yayınlanmaktadır.

Sağlık Bakanlığı ve diğer ilgili kuruluşlar tarafından hali hazırda 1794 olan tıbbi cihaz üretici sayısının 2018 e kadar 2130 a çıkartılması hedeflenmektedir.

Sağlık-Sen Ankara 1 Nolu Şube olarak 5 yıldır üzerinde çalıştığımız ve gerekli tüm birimlere ilettiğimiz Milli Medikal Organize Sanayi Bölgeleri kurulmadan tıbbi cihaz üretiminde istediğimiz seviyeye ulaşamayacağımızı belirtmek isteriz.

Tıbbi cihaz üreticilerini belli bir yere toplamadan ve bu yerlerde Ar-Ge ler kurmadan Yerli Tıbbi Cihaz üretimimizin kadük kalmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

663 Sayılı KHK’nın 50. Maddesi “ (1)Bakanlık, ileri teknoloji gerektirenler başta olmak üzere, ülkenin sağlık sektöründeki tıbbî cihaz, ürün, hizmet ve ilaç sanayisinin geliştirilmesine ve desteklenmesine yönelik politikaları belirler ve uygular. Bu amaçla girişimcileri yönlendirir, yerli sanayiye malî ve diğer teşvikleri uygulayabilir, yerli sanayinin teknolojik altyapı ve yeteneklerini araştırır, bunların geliştirilmesine yönelik önlemleri alır, gerektiğinde yurtdışından yerli sanayiye teknoloji transferi yapılmasını sağlar.

(2) Bakanlık ve bağlı kuruluşları, sağlık hizmeti sunumunda ihtiyaç duyulan tıbbî cihaz, ilaç ve diğer ürün ve hizmetlerin alımında mümkün olduğunca yurtiçi sanayi imkanlarından faydalanır, bu amaçla yurtiçi firmalara araştırma, geliştirme, prototip ve seri üretim faaliyetlerini yaptırır. İhtiyaç halinde yerli ve yabancı gerçek ve tüzel kişilerle alım garantili sözleşmeler yapılabilir ve yedi yıla kadar gelecek yıllara yaygın yüklenmeye girişilebilir.
(3) Sağlık hizmeti sunumunda ihtiyaç duyulan tıbbî cihaz, ilaç ve diğer ürün ve hizmetlerin yurtdışından alınması ya da bu yönde yurtdışı kaynaklı yatırım yapılması durumunda, karşılığında satıcı firmadan yerli sanayi katılımı, Ar-Ge, teknolojik işbirliği ve  off-set yükümlülüğü istenmesine ilişkin hususlar Bakanlıkça düzenlenir.”
dediği halde,
 
Bakanlık, Tıbbi Cihaz konusunda yerli sanayinin teknolojik alt yapı ve yeteneklerini ne zaman araştırmış,
Bakanlık, bunların geliştirilmesine yönelik önlemleri ne zaman almış,
Bakanlık, yurtdışından yerli sanayiye teknoloji transferi yapmış mı?
Bakanlık, hastanelerimizde hangi tıbbi cihazın kullanılacağını belirleyen hekimlerimize hangi uyarıyı yapmış?
Bakanlık, kaç hastaneye yerli tıbbi cihaz ve yerli sarf malzemesini kullanmayı önermiş?
Bakanlık, hangi yabancı firmaya off-set yükümlülüğü istemiş?
Bakanlık, yerli üreticilerle sağlık sektöründe yerli üretim konulu çalıştay yapmış mı?
 
663 çıkalı 2 sene oldu. Sağlık Bakanlığı yukarda saydığımız hiçbir şeyi bu 2 sene zarfında yapmadı. Acaba yapmaya gönlümü yok. Yada yerli tıbbi cihaz, yerli sarf malzemesi üretmeyi engelleyen birilerimi var?
Yerli tıbbi cihaz üretiminin, Aselsan, TÜBİTAK ve Üniversiteler olmadan yürümeyeceğini belirtmek istiyoruz.  
Sendika olarak hastanelerimizde yerli tıbbi cihaz yerli sarf malzemesi görmek istiyoruz. Bu cihazlara ödediğimiz paraların ülkemizde kalması gerektiğini düşünüyoruz.
Sağlık-Sen Ankara 1 Nolu Şube olarak diyoruz ki; Yerli üretim yapacağız diye kanun çıkartıyorsunuz, ya bu işi doğru dürüst yapın yada o makamları bu işi yapacaklara bırakın..
 
Şenol Şahin
Sağlık-Sen Ankara 1 Nolu Şube Başkanı
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.