Metin Memiş'den Çarpıcı Örnek

Sağlık SEN Genel Başkanı Metin MEMİŞ

Metin Memiş'den Çarpıcı Örnek
23 Temmuz 2013 Salı 10:00

Sağlık SEN Genel Başkanı Metin MEMİŞ, Aksaray Sağlık Sen Şubesinin düzenlediği iftar programına katıldı.

personelsaglikhaber.net

2 bin kişinin katıldığı programda konuşma yapan MEMİŞ, önümüzdeki toplu sözleşme sürecinde sağlık çalışanlarına yıpran payını almak için masaya oturacaklarını belirtti.

MEMİŞ Açıklamasında şu örneği verdi '' Bir trafik kazası oluyor ve o bölgeye gazeteci gidiyor yıpranma payı alıyor, polis gidiyor yıpranma payı alıyor, jandarma gidiyor yıpranma payı alıyor, ama sağlık ekibi gidiyor malesef yıpranma payı alamıyor. İşte bunu düzeltmek için uğraşıyoruz dedi ve Konuşmasına şöyle devam etti ''
Memiş, Sağlık-Sen'in başlıca taleplerini şu şekilde sıraladı: 

"-Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların sağlık giderlerinin 6 ay süreyle SGK tarafından değil, bizzat şiddet uygulayanlar tarafından ödenmesi.

-Sağlık hizmetleri sunumu esnasında hayatını kaybedenlerin ailelerinin şehit ailesi/yakını olarak değerlendirilmesi.

-Sağlık hizmetlerinin hizmet satın alma yoluyla gördürülmemesi.

-Sözleşmeli personelin eş durumu tayinlerinde de hizmet bölgesi ve gruplarına bakılmaması.

-Eşi özel sektörde görev yapan Sağlık Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı personelinin eş durumu tayinlerinde eşinin 1 yıl sigortasının olmasının yeterli olması,

-4/B ve 4/C'lilerin de eş durumu tayinlerinde kadrolularla aynı haklara sahip olması.

-Çocuğu il dışında bir ortaöğretim kurumunu merkezi sınavla kazanan ve söz konusu yerde yatılı öğrenim görme imkanının bulunmadığını belgelendirenlere hizmet bölgesi ve grubu şartı olmaksızın tayin hakkı verilmesi

-Mesai saatinin 08.00-16.00 olarak düzenlenmesi ve 16.00'dan sonra yapılan hizmetlerin karşılığının fazla mesai ücreti olarak ödenmesi.

-Döner sermaye kadrolu personelin genel bütçeye geçirilmesi.

-112 istasyonlarında çalışanlara icap nöbet ücreti ödenmesi.

-Her yıl görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı yapılması ve eğitimlerin uzaktan eğitim ile verilmesi

-Araştırmacı kadrosuna atananların maaşlarının, araştırmacı kadrosuna geçmeden önceki kadrolarına ilişkin özel hizmet tazminatları ve ek göstergeleri üzerinden hesaplanması.

-4/B, 4/C, vekil ebe ve hemşireler, aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının da Giyecek Yardımı Yönetmeliği kapsamına alınması.

- Giyecek Yardımı Yönetmeliği'ndeki giyecek yardımı ücretlerinin 2 katı oranında artırılması (kapsama alınması talep edilenler dahil). 

-Kadrolu, sözleşmeli ve geçici personelin yemek servislerinden ücret ödemeksizin yararlanması ve yemek servisi olmayan yerlerdeki personel ile 112'lere öğün başı 8,00 lira yemek ücreti ödenmesi.

-Bütün sağlık çalışanlarına zorunlu mesleki Mali sorumluluk sigortası yapılması ve primlerinin tamamının kurum bütçesinden ödenmesi.

-Ön lisans mezunlarına lisans tamamlama programı açılmalı,

-Hemşirelik Kanunu kapsamında uzman hemşire olarak kabul edilenlere uzman hemşirelik kadrosunun verilmesi." 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.