Mesleki Kıdeme Önem Veren/vermeyen Kurumların Listesi

Görevde yükselme yönetmeliklerinde yer alan bir hüküm, kamu kurumu yöneticilerinin kurumdaki mesleki kıdeme verdiği önemi göstermektedir.

Mesleki Kıdeme Önem Veren/vermeyen Kurumların Listesi
03 Mart 2015 Salı 09:23

"Madde 6 - Kurumlar, görevin niteliği itibarıyla görevde yükselme suretiyle atanacak personel için bulunduğu kurumda veya diğer kurumlarda alt görevlerde çalışmış olma şartı ve süresi arar. İlan edilen kadro veya pozisyon için bu şartı sağlayan personel bulunmaması durumu hariç olmak üzere, bu sürelerin en az altı ayının atamanın yapılacağı kurumda geçmiş olması esastır."

Bu hükme göre, kamu kurumları görevde yükselme düzenlemelerinde, kurumda çalışılması gereken süresi "6 aydan" az olmamak kaydıyla belirleyebilmektedir.

Uygulamada bazı kurumlar atamalarda 6 ay bazıları ise 2 veya 3 yıl gibi şartlar getirmiştir.

6 AY ŞARTI İSTEYEN KURUMLAR

Şube Müdürü, memur ve şef gibi kadrolara yapılacak atamalarda, "Kurumda 6 ay çalışmış olma" şartını yeterli gören kurumlar şu şekildedir:

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ,
Orman ve Su İşleri Bakanlığı,
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı,
Türk Patent Enstitüsü,
YÖK ve Üniversiteler,
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı,
TEDAŞ, Spor Genel Müdürlüğü,
Kredi Yurtlar Kurumu,
SGK,
Gençlik Bakanlığı,
Milli Savunma Bakanlığı,
Orman Genel Müdürlüğü,
Başbakanlık,
6 AY ŞARTINI YETERLİ BULMAYIP DAHA UZUN SÜRE KURUMDA ÇALIŞMIŞ OLMA DENEYİMİ İSTEYEN KURUMLAR İSE ŞU ŞEKİLDEDİR:

DHMİ 3 yıl
Sanayi Bakanlığı 1 yıl
Sağlık Bakanlığı 2 yıl,
Aile Bakanlığı 1 yıl
Enerji Bakanlığı 2 yıl
Milli Eğitim Bakanlığı 2 ila 6 yıl
Et ve Süt Kurumu 1 yıl
Tapu ve Kadastro 2 yıl
Ekonomi Bakanlığı 2 yıl
DEĞERLENDİRME

Bir çok çalışma, kurumdaki deneyimin, başarı için önemli olduğunu göstermektedir. Kurum dışından gelen kişilerin, kurum kültürünü ve işleri tanıması hemen olacak bir şey değildir.

Kurum kültürünü önemsemeyen bir çok kamu kurumu, hafıza olmadığı için, 5 yıl önce yaptığı hatayı tekrar yapabilmektedir.

Bu nedenle, şube müdür ve şef gibi kadrolara yapılacak atamalarda 6 ay şartının çok yetersiz olması nedeniyle, genel çerçeve yönetmelikte yapılacak bir değişiklikle bu sürenin arttırılmasında fayda bulunmaktadır.

 Memurlar.Net - Özel
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.