Mersin'de Aile Hekimliğinde Sıkıntı Var

2011 yılında Mersin Tabip Odası tarafından yapılan bilimsel bir çalışmada, aile hekimlerinin;

Mersin'de Aile Hekimliğinde Sıkıntı Var
19 Mayıs 2016 Perşembe 19:12

 Sayın Basın Mensupları,
2005'de Düzce'de başlayan PİLOT AİLE HEKİMLİĞİ SİSTEMİ, 2011'de ülkemizin tamamına yayılmıştır. Mersin'de pilot uygulama 05.07.2011'de bir yılını doldurdu. Bir yılda yöneticilerin söyleminin aksine, sağlık hizmetlerinde belirsizlik, endişe ve umutsuzluk artmıştır. 
Pilot aile hekimliği uygulaması ile;
·  Toplum Sağlığı Merkezlerinin nitelikli personel ihtiyacı karşılanamamıştır.
·  Aile Hekimliğinin esası olan hasta sevk sistemi uygulamaya sokulamamıştır.
·  Sağlık ocağında hekim, hemşire, ebe, sağlık memuru, laboratuar teknisyeni, tıbbi sekreter, şoför ve hizmetliden oluşan ekip tarafından verilen sağlık hizmetleri, sadece aile hekimi (AH) ve bir aile sağlığı elemanı (ASE) tarafından verilmektedir. Ağır bir iş yükü altında çalışan AH ve ASE her an sözleşmesinin fesh edilmesi endişesiyle çalışmaktadır.
·  AH'leri bu işleri yapabilmek için taşeron şirketlerden eleman çalıştırmaya teşvik edilmektedir.
·  Yaz aylarında nüfusu artan yayla, yazlık ve mevsimlik işçilerin çalıştığı bölgelerde aile hekimleri sağlık hizmet talebini karşılayamaz hale gelmiştir.
·  Güler yüzlü hizmet söylemiyle başlayan aile hekimliği, yoğun iş yükü nedeniyle yorgun, gergin ve hastasının yüzüne değil bilgisayar ekranına bakan hekimleri yaratmıştır.
·  Aile hekimlerinden sağlık hizmetlerinin yanı sıra satın alma, bina tamiri, sigorta işlemleri, faturaların ödenmesi gibi işletmecilik işlerini de yapılması beklenmektedir.
·  Kişilerin bölge sınırı olmaksızın istediği aile hekimine kayıt yaptırması; saha hizmetlerinin aksamasına ve hekimler arası ilişkinin bozulmasına neden olmuştur. Ayrıca bu durum aynı aileye birden fazla aile hekiminin bakması gibi trajikomik bir duruma da neden olabilmektedir.
·  Aile hekimlerine masraflar karşılığı ödenen ve aile hekiminin maaşıymış gibi algılanan ücretler zaman içinde azalmaktadır.
·  ASM'ler ilaç firmaları, sigorta şirketleri, medikal malzeme firmaları, bilgisayar firmaları ve mobilya mağazalarının pazarı haline gelmiştir.
·  Hasta kayıtlarının elektronik ortamda Sağlık Bakanlığı'na gönderilmesi, bu kayıtlara yasa dışı yollardan ulaşılma olasılığını artırmakta, bu olasılık hasta güvenliğini riske atmaktadır.
·  Toplum sağlığı merkezleri, acil servisler, 112'de çalışan hekimler, kurum hekimleri ve aile hekimlerinin iş yükü ve gelir durumlarındaki dengesizlikler çalışma barışını bozmuştur.
 
·  2011 yılında Mersin Tabip Odası tarafından yapılan bilimsel bir çalışmada, aile hekimlerinin;
·        %88.7'sinin iş yükünün arttığı,
·        %77.4'dünün hobi ve dinlenmeye yeterli zaman ayıramadığı,
·        %74.2'sinin çalışma koşulunun olumsuz yönde etkilendiği,
·        %70.4'ünün psikolojik durumunun olumsuz yönde değiştiği,
·        %61.8'inin aile ilişkilerinin olumsuz yönde etkilendiği ve,
·        %36.6'sının şiddete maruz kalma riskinin arttığı tespit edilmiştir.
 
 
Sayın Basın Mensupları ve Sevgili Mersinliler,
Aile hekimliği Sağlıkta dönüşüm sürecinin temel bir bileşeni olup, birinci basamak sağlık hizmetlerini ticarileştirmeyi amaçlamaktadır. Ticarileşen sağlık hizmetleri sağlık çalışanlarından daha çok halkın sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir. Bu süreç daha fazla zarar vermeden durdurulmalıdır. İyi Hekimlik ve Nitelikli Sağlık Hizmeti için; finansmanı genel vergilerden sağlanan, sevk sistemine dayalı, kamusal bir sağlık sisteminin kurulması gerektiğini,
 
Kamuoyuna saygıyla duyururuz.
 
Mersin Tabip Odası
SES Mersin Şubesi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.