Mersin Tıp'ta Eylem

SES Oturma eylemi yaptı

Mersin Tıp'ta Eylem
25 Kasım 2015 Çarşamba 11:37

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde performans uygulamasına karşı  ve sağlık emekçilerinin yaşadığı sorunların çözümü için  4 Mayıs'ta yapılan oturma eylemi ve 12 Mayıs hemşireler gününde yapılan eylemin ardından 26 Mayıs tarihinde de Başhekimlik önünde oturma eylemi yapıldı.
 BASINA VE KAMUOYUNA
Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı ve Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezinde çalışan sağlık emekçilerinin talepleri;
1-  Mart-Nisan aylarına ait Döner Sermaye Katkı Payı ve Nisan ayına ait Nöbet ücretleri derhal ödenmeli ve devam eden aylar için düzenli olarak yapılmalıdır.
2- Döner Sermaye katkı payı ödemeleri Ocak 2011döneminde yapılan ödemelerden az olmamak üzere Şubat-2011 döneminden geçerli olmak üzere arttırılarak verilmelidir.
3- Performans Dağıtımı ile ilgili komisyon, yetkili sendika temsilcileri, Asistan Hekimlerin seçtiği temsilci,  ve meslek gruplarından temsilcilerin katılımı ile oluşturulmalıdır.
4- Asistan hekimlerin mesai süreleri düzenlenerek, nöbet ertesi izin ve akademik izinleri kullandırılmalıdır,
5-Tüm servislerde yeterli personel istihdam edilerek personelin çalışma saatleri haftalık 40 saati aşmayacak şekilde düzenlenmelidir.
6- Çalışanların 2008-2009-2010 yıllarına ait alacak izinleri 2011 yılında kullandırılarak performans ödemesinde çalışılan gün sayısı olarak kaydedilmeli veya ücret olarak verilmelidir
7- Üniversitemizdeki tüm Sözleşmeli Personel maaşlarının eğitim ve hizmet yılına göre yeniden düzenlenerek (Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, Personel Daire Başkanlığı, Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü) tavandan eşitlik sağlanmalıdır,
8- Personele ödenen Döner Sermaye Katkı Payından, Öğrencilerimiz için kesilen burs tutarı için zorunlu değil, gönüllülük esas alınarak yeniden yapılandırılmalıdır,
9- Asıl İşveren olan Mersin Üniversitesi Rektörlüğünün; Taşeron Firmalarda denetim sağlayarak 4857 Sayılı İş  Kanununa riayet edilmeyen hususlarda gereği yapılmalıdır.
       -Yıllık izinlerin tam olarak kullandırılmalı,
       - Fazla çalışma karşılığı alacak izin ya da ücret ödenmeli,
       - Kadın işçilerde doğum izni, süt izni vb. kullandırılmalı,
       -Verilen istirahat raporlarına müdahalenin engellenmelidir.
10- Hastane başhekimliğince ayrım yapmaksızın tüm çalışanlarla başta performans süreci ile ilgili bilgilendirme olmak üzere sorunlarımızın ve çözüm önerilerimizin paylaşıldığı  toplantılar düzenlenmelidir.    
        Buradan bu taleplerimiz gerçekleşene kadar etkinliklerimize eylemlerimize devam edeceğimizi siz değerli basın çalışanları aracılığıyla kamuoyuna duyuruyoruz.
 Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası(SES)
                                                                               
Mersin Üniversitesi İşyeri Temsilcisi
                                                                               
 Ali TAŞ 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.