Memurun Yol İzni

Memurun yol izni

Memurun Yol İzni
09 Ağustos 2014 Cumartesi 00:42

Yıllık izin kullanacak olan Devlet memurlarının izin sürelerine, gidiş ve dönüşleri için bazı hallerde ikişer gün izin ilave edilmesi de mümkün olabilmektedir.
 
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun yıllık izin başlıklı 102'nci maddesi 'Devlet memurlarının yıllık izin süresi, hizmeti 1 yıldan on yıla kadar (On yıl dâhil) olanlar için yirmi gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için 30 gündür.  Zorunlu hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için en çok ikişer gün eklenebilir' ifadesi yer almaktadır.
 
Kanunun aynı maddesinde ayrıca, yıllık izin hakkını kullanmak isteyen Devlet memurlarının yıllık izin sürelerine,  zorunlu hallerde en çok ikişer gün izin eklenebileceği hususu da düzenlenmiştir.


Yol izninin verilmesi
 
“Zorunlu hallerde” Devlet memurlarının yıllık izin hakkına ilave olarak verilebileceği belirtilen ve süresi en çok 4 gün olabilecek izinlerin (yol izni), hangi zorunlu haller için verilebileceği konusunda mevzuatta herhangi bir belirleme söz konusu olmadığından, bu ilave iznin verilmesinde kurumlara ve amirlere göre değişen uygulamaların olması da mümkündür.
 
Yıllık izin kullanacak personele, gidiş ve dönüş için izin verilmesi konusu kurumların takdirine bırakılmış olmakla birlikte, bu yetkinin kullanımında uyulması gereken bazı kuralların olduğunu da değerlendirmekteyiz.
 
Buna göre, yol izni olarak da adlandırılan ve yıllık izin kullanımı sırasında gidiş dönüş için verilebilen ilave iznin;
 
-Yıllık izinlerini memuriyet mahalli içerisinde kullanan memurlara verilemeyeceği,
 
-Her yıla ait izin hakkı için sadece bir defa verilebileceği,
 
-Yıllık izin kullanacak olan memurun, izin kullanacağı yere gidiş ve/veya dönüş için ilave izin talebinde bulunması ve bu talebine gerekçe olabilecek mazeret belirtmesi gerekeceği,
 
-Süresinin en çok 4 gün olabileceği ve bu sürenin tamamının izin başlangıç tarihinden öncesi ya da izin bitim tarihinden sonrası için verilemeyeceği, gidişte 2 gün ve dönüşte 2 gün olmak üzere kullandırılabileceği,
 
-Gidiş ve dönüş için verilebilecek ikişer günlük izin süresinin azami sınır olduğu; örneğin, mutad bir vasıtayla birkaç saatte gidilebilecek olan bir yer için, iki gün gidiş izni verilemeyeceği, değerlendirilmektedir.

Bu kurallar:
 Yıllık izinlerini memuriyet mahalli içerisinde kullanan memurlara verilemeyeceği,
  Her yıla ait izin hakkı için sadece bir defa verilebileceği,
 Yıllık izin kullanacak olan memurun, izin kullanacağı yere gidiş ve/veya dönüş için ilave izin talebinde bulunması ve bu talebine gerekçe olabilecek mazeret belirtmesi gerekeceği,
 Süresinin en çok 4 gün olabileceği ve bu sürenin tamamının izin başlangıç tarihinden öncesi ya da izin bitim tarihinden sonrası için verilemeyeceği, gidişte 2 gün ve dönüşte 2 gün olmak üzere kullandırılabileceği,
 Gidiş ve dönüş için verilebilecek ikişer günlük izin süresinin azami sınır olduğu; örneğin, mutad bir vasıtayla birkaç saatte gidilebilecek olan bir yer için, iki gün gidiş izni verilemeyeceği, değerlendirilmektedir.
 
Bu izninde uyguma birliğinin ve memurlar arasında eşit uygulamanın sağlanabilmesi için, Devlet Personel Başkanlığı tarafından bir genelge veya tebliğ yayınlanmasıyla, iznin hangi hallerde verileceğini konusunun açıklığa kavuşacağını düşünmekteyiz
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.