Memurluk Mu Vhki Mi Üst Memurluktur?

Memurluk mu VHKİ mi üst memurluktur?

Memurluk Mu Vhki Mi Üst Memurluktur?
28 Ekim 2014 Salı 15:45

 Soru
KYK da en alt düz memurluk olan kadroda çalışmaktayım.
Başka bir kurum VHKİ olarak geçişimi (sınavsız-naklen geçiş) kabul etmiştir.
Fakat kurumum bu geçişe muvafakat vermedi. 
Düz memurluğa göre VHKİ üst memurluk sayılır mı? 
Bu konuda emsal olabilecek karar var mı?
Bu muvafakat ile ilgili dava acarsam olumlu sonuç alabilme ihtimalim sizce var mıdır? 
Cevaplarınız için şimdiden Teşekkürlerimi sunarım.

Cevap

 
657 sayılı Devlet Memurları Kanunun "Memurların bir kurumdan diğerine nakilleri" başlıklı 74 üncü maddesinde "Memurların bu Kanuna tabi kurumlar arasında, kurumların muvafakatı ile kazanılmış hak dereceleri üzerinden veya 68 inci maddedeki esaslar çerçevesinde derece yükselmesi suretiyle, bulundukları sınıftan veya öğrenim durumları itibariyle girebilecekleri sınıftan, bir kadroya nakilleri mümkündür. Kazanılmış hak derecelerinin altındaki derecelere atanabilmeleri için ise atanacakları kadro derecesi ile kazanılmış hak dereceleri arasındaki farkın 3 dereceden çok olmaması ve memurların isteği de şarttır.
Aşağı dereceye atananların 68 inci maddede yazılı süre kaydı aranmaksızın eski derecelerine tekrar atanmaları caizdir.
Kazanılmış hak derecelerinden aşağı derecelere atananların aylık derece ve kademeleri genel hükümlere göre tespit edilmekle beraber, atandıkları bu derecelerde geçirdikleri süreler (kesenek ve karşılık farklarının kendileri tarafından her ay T.C. Emekli Sandığına gönderilmesini kabul etmeleri şartiyle) emeklilik yönünden eski derecelerinde değerlendirilir.
13/12/1960 tarihli ve 160 sayılı Kanunun 4 üncü maddesi kapsamına giren kurumlarla bu Kanuna tabi kurumlar arasındaki nakillerde de yukarıdaki hükümler uygulanır. Aynı kanunun 4 üncü maddesi kapsamına giren kurumlarda çalışıp 657 sayılı Kanuna tabi olmayan personelden, hizmete giriş dereceleri 36 ncı madde ile tespit edilen giriş derecelerinin üzerinde olanların ilk ilerleme ve yükselmeleri için kanuni bekleme sürelerine yukarıda yazılı dereceler arasındaki sürelere tekabül eden süre kadar ilave edilir."hükmü yer almaktadır.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik 18/4/1999 tarih ve 23670 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe konulmuştur.

Anılan Yönetmeliğin "Tanımlar" başlıklı 4 üncü maddesinde
"a) Görevde yükselme: 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi görevlerden bu Yönetmeliğin 5 inci maddesinde sayılan görevler ile kurumlarca çıkarılacak özel yönetmeliklerde belirlenen görevlere aynı veya başka hizmet sınıflarından yapılacak atamaları,
b) Aynı düzey görev: Kurumların; hiyerarşi, görev, yetki ve sorumluluk açısından aynı grupta ya da grup içinde alt gruplar olması halinde aynı alt grupta gösterdikleri görevleri,
c) Üst görev: 27/9/1984 tarihli ve 3046 sayılı Kanunda belirtilen hiyerarşik kademeler çerçevesinde daha üst hiyerarşi içindeki görevleri,
d) Alt görev: 27/9/1984 tarihli ve 3046 sayılı Kanunda belirtilen hiyerarşik kademeler çerçevesinde daha alt hiyerarşi içindeki görevleri," ifade edeceği tanımlanmıştır.
Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik hükümleri uyarınca kurumsal görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmelikleri yürürlüğe konulmaktadır.

Liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde, hizmet gerekleri ve personel planlaması esas alınarak Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatı birimlerinde görevli personelin görevde yükselme ve unvan değişikliklerine ilişkin usul ve esasları belirlemek üzere Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği 30/01/2000 tarihli ve 23949 sayılı Resmi Gazete 'de yayımlanmıştır.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinin "Görevde yükselmeye tabi kadrolar" başlıklı 5inci maddesinin "(e) İdari hizmetler grubu;
1) Muhasebeci, 
2) Yurt yönetim memuru, sekreter, veznedar, satın alma memuru, anbar memuru, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, memur, daktilograf, santral memuru, programcı yardımcısı, bilgisayar işletmeni, şoför, koruma ve güvenlik görevlisi." ifadesi yer almaktadır.


Diğer taraftan, 27/9/1984 tarihli ve 3046 sayılı Bakanlıkların kuruluş ve görev esasları Hakkında Kanunun " Hiyerarşik kademeler ve birim unvanları" başlıklı 15 inci maddesinde hiyerarşik kademeler;
Genel Müdürlük,
Daire Başkanlığı,
Şube Müdürlüğü,
Şeflik,
Memurluk olarak belirlenmiştir.

Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar uyarınca;
1- Memur kadrosu ve VHKİ kadroları arasında bir astlık üstlük ilişki bulunmamaktadır.
2- Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik ve Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği hükümleri uyarınca aynı grupta yer alan memur ve VHKİ kadroları arasında astlık üstlük ilişkisi bulunmadığı gibi kadrolara atanmak için aranılan şatları taşıyan memurlar görevde yükselme sınavına tabi olmaksızın bu kadrolara atanmak mümkün bulunmaktadır.
3- Kamu kurumların bütün işlerinde olduğu gibi muvafakat verme işleminde de kamu yararı, hizmet gerekleri ve eşitlik ilkelerine riayet ederek hareket etmek zorundadırlar.
Muvafakat verme yetkisi kimdedir?
Muvafakat verilmemesi nedeniyle açılan dava kazanılır mı?
Muvafakat vermeme işleminin iptalinde, kurum atamayı yapmak zorunda mıdır?

4-Memur ve VHKİ kadroları arasında mali haklar bakımından lehinize fark olması halinde lehinize sonuç çıkması muhtemeldir.

Mahkeme karaları hakkında peşin sonuç söylemek doğru değildir. Karar mahkemelerimizindir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.