Memurların Bimer’e Başvuruları Hakkında Bilgilendirme

Başbakanlık İletişim Merkezine Memurların Müracaatları

Memurların Bimer’e Başvuruları Hakkında Bilgilendirme
27 Kasım 2015 Cuma 22:54

Memurların BİMER’E başvuruları hakkında memurların bu konuda yeteri kadar bilgili olmamasından dolayı memurlara amirleri tarafından usulsüz cezalar verildiği haberlerini almaktayız. Şimdi sizlere BİMER’İN işleyişi hakkında biraz bilgi vereceğiz.

 

BİMER kapsamını, kanun ve kuruluş amacında net olarak belirtilmiştir.BİMER’e yapılacak olan başvuruların memur tarafından yapılması halinde özel bir başvuru şartı aranmamaktadır.Bu da başvuru sırasında memur olan kişinin,kurumundan izin alması konusunda bir yasa da açık bir mevzuatta söz konusu değildir.

 

Devlet memurlarının, Bilgi Edinme Değerlendirme Kuruluna itirazları hakkında, 06/04/2005 tarih 2005/4 sayılı İlke Kararı alınmıştır.

 

“4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında, kurumlarına bilgi edinme başvurusunda bulunan devlet memurlarının, başvurularını “ Devlet Memurlarının Şikayet ve Müracaatları Hakkındaki Yönetmelik”  hükümlerine göre hiyerarşik silsile yolu ile yapmaları gerekip gerekmediği hususunda uygulamada tereddüde düşülmüş olduğu görüldüğünden,4982 sayılı Kanunun 14.üncü maddesi uyarınca Kurulumuzca ; Bilgi Edinme Hakkı Kanunun,bireysel bir hak olan,bilgi edinme hakkının kullanılmasını düzenlemesi ve Kanunun 6.maddesinde bilgi edinme başvuruları için devlet memuru olup olmama ayrımı yapılmadan,herkesi kapsayan bir başvuru usulünün belirtilmiş olması nedeniyle,devlet memurları için kanunda düzenlenen dışında başka bir başvuru usulünün kabul edilmesinin mümkün olmadığına,devlet memurlarının yaptığı bilgi edinme başvurularında da 4982 sayılı kanunun 6.maddesinde belirlenen,başvuru uygulanması gerektiği oybirliğiyle karar verilmiştir.

 

Yukarıda ki bu açıklama esasına dayanarak, usulen yapılan müracaatlar herhangi bir ayrıma tabi tutulmamıştır.Yukarıda ki açıklamalardan da anlaşıldığı üzere,memurun şikayet ve talep hakkı özel bir usule bağlı değildir.Bunun yanında,memurların bilgi edinme konusunda ki başvurmalarını da amir iznine de bağlı olmadığı gibi memurun yapmış olduğu başvuru ve şikayetten dolayı kendisine ceza verilemez.

 

BİMERİN Kuruluşunun Amacı : “ Bilgi Edinme Kanunu Kapsamındaki her türlü bilgi, BİMER aracılığı ile talep edilebilir.” Demekle BİMER’İN kapsamını net olarak da belirtilmiştir.

 

4892 Sayılı Kanunun Bilgi Edinme Hakkı:

Madde 4-.- Herkes bilgi edinme hakkına sahiptir.

Türkiye'de ikamet eden yabancılar ile Türkiye'de faaliyette bulunan yabancı tüzel kişiler, isteyecekleri bilgi kendileriyle veya faaliyet alanlarıyla ilgili olmak kaydıyla ve karşılıklılık ilkesi çerçevesinde, bu Kanun hükümlerinden yararlanırlar. Türkiye'nin taraf olduğu uluslar arası sözleşmelerden doğan hak ve yükümlülükleri saklıdır.

 

Bilgi verme yükümlülüğü Madde 5-Kurum ve kuruluşlar, bu Kanunda yer alan istisnalar dışındaki her türlü bilgi veya belgeyi başvuranların yararlanmasına sunmak ve bilgi edinme başvurularını etkin, süratli ve doğru sonuçlandırmak üzere, gerekli idarî ve teknik tedbirleri almakla yükümlüdürler. Bu Kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren diğer kanunların bu Kanuna aykırı hükümleri uygulanmaz.

 

Bu tür yasaların çıkarılmasında ki Genel Gerekçe ise;  "Demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün gereklerinden olan bilgi edinme hakkı, bireylere daha yakın bir yönetimi, halkın denetimine açıklığı, şeffaflığı sağlama işlevlerinin yanı sıra halkın Devlete karşı duyduğu kamu güvenini daha yüksek düzeylere çıkarmada önemli bir rol oynamaktadır. Kullanılan bu hak sayesinde hem halkın Devleti denetimi kolaylaşmakta hem de Devletin demokratik karakteri güçlenmektedir" demektedir.

 

Gerekçe'de ayrıca, "kamu kurum ve kuruluşlarında açıklık ve şeffaflık kavramı, olumsuz olarak görülen gizlilik kavramının giderilmesi ile yönetilenlerin yönetenlerin işlem ve faaliyetlerini denetlemesinin sağlanması düşünceleri üzerine ortaya çıkmıştır. Demokratik ülkelerde, bilgi edinme özgürlüğü, temel hak ve özgürlüklerin kullanılması bağlamında vazgeçilmez temel haklardan biri olarak kabul edilmektedir" bu açıklamalar dahilinde,  Anayasal olarak da korunan bu hakkımın kullanılmasının, herhangi bir  müracaata bağlı olmadığı aksine   yasal bir hakkı olduğu kanaatindeyim.

 

Bu konu ilgili olarak da; Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde çalışan 10 sağlık çalışanı, 12.05.2009 tarihinde  Başbakanlık İletişim Merkezi'ne başvurarak, çalışma şartları ve mali açıdan mağduriyetlerinin giderilmesi için başvuru yapmıştı.
BİMER başvurunun ardından konuyu hastane yönetimine ileteceğini belirtmesinin ardından hastane yönetimi sağlıkçılar hakkında usulsüz başvuruda bulundukları için 27.07.2009 tarihinde  ceza vermiştir. Türk Sağlık Sen Zonguldak Şubesi tarafından sağlık çalışanlarının ceza alması ile ilgili başvurusunun ardından Zonguldak Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü  cezayı iptal etmiştir

 

 

 

                                   Bilgi edinme hakkı ile ilgili olarak Uluslararası anlaşmalarda mevcuttur. Bunlardan biri de, Birleşmiş Milletler Siyasi ve Medeni Haklar Sözleşmesi’dir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 16 Aralık 1966’da kabul edilen sözleşme, 23 Mart 1976’da yürürlüğe girmiştir. Türkiye 14 Ağustos 2000’de sözleşmeye taraf olmuştur. Bu sözleşmenin 19 uncu maddesi ifade özgürlüğü başlığını taşımaktadır.

 

19. Madde - _ifade özgürlüğü

1. Herkesin, bir müdahale ile karşılaşmaksızın fikirlere sahip olma hakkı vardır.

 

2. Herkes ifade özgürlüğü hakkına sahiptir; bu hak bir kimsenin ülke hudutlarıyla sınırlanmaksızın sözlü, yazılı veya basılı veya sanatsal ürün şeklinde veya kendi tercih ettiği başka bir iletişim vasıtasıyla her türlü bilgi ve düşünceyi arama, edinme ve ulaştırma özgürlüğünü de içerir.

 

                                    Usulüne göre yürürlüğe konulmuş uluslararası sözleşmeler, kanun hükmündedir. Uluslararası sözleşmelerin kanun hükmünde olması nedeniyle Türk Hukuk düzeninde doğrudan hüküm doğurucudur, uluslararası sözleşmeler ile Anayasa arasında bir uyuşmazlık olması durumunda uluslararası sözleşmelerin üstünlüğü  kabul görmüştür

 

                                   Tüm bu yasal düzenleme ve uluslar arası sözleşmelerin içinde bilgi edinme talebi nedeni ile tarafıma verilen ceza kabul edilemez. Bu halde verilen ceza gerek ulusal gerekse uluslararası anlaşmalara da aykırıdır. Şu nu da belirtmekte yarar vardır; Türkiye Cumhuriyeti aleyhine bu tür davalar yüzünden çok kez tazminata hükmedilmiştir.

 

 

personelsaglikhaber.net Özel Haber

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.