Memurlara Rotasyon Masada Sendikalar Ayakta..

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bakanlar Kurulu’nda görüşülen 6 başlığı Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısında tarafların görüşüne açtı.

Memurlara Rotasyon Masada Sendikalar Ayakta..
10 Nisan 2013 Çarşamba 08:31

12 Nisan Cuma günü taraflar yeniden Bakan başkanlığında bir araya gelerek, kendi örgütleriyle yaptıkları müzakere sonucu ortaya çıkan görüşlerini dile getirecek. Ancak Hürriyet, toplantı öncesinde 3 konfederasyonun memurun statüsünden rotasyona, disiplin cezalarından yöneticiliğe atanmada deneyim şartına, yöneticilerin görev süresinden ve kariyer mesleklerde atanma koşullarına ilişkin görüşlerini öğrendi.

“657 Sayılı Kanun bize uymuyor. Yat, uzan, para kazan; yok böyle bir şey” sözleriyle Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, memur yasasından duydukları rahatsızlığı dile getirmişti. Bayraktar, hükümetin yapmak istediği değişikliklerin ipuçlarını bu sözlerle verirken, 3 yılda bir rotasyon, memurun statüsü başta olmak üzere 6 ana değişiklik için taraflar Cuma günü yeniden bir araya gelecek.

Ancak üç memur konfederasyonu Memur-Sen, Kamu-Sen ve KESK memurun statüsüne de rotasyona da karşı çıkıyor; diğer 4 madde içinse farklı görüşler dile getiriyor.

Başbakan Erdoğan’ın “Taraflarla uzlaşın, bana öyle gelin. Uzlaşmadan bunları getirmeyin” dediği değişikliklerin başında memurun statüsü geliyor.

MEMURUN STATÜSÜ ‘KIRMIZI ÇİZGİ’

1- Memurun statüsü. Hükümet, memurun statüsü konusunda sendikalara kamu çalışanlarının ‘sözleşmeli’ ve ‘işçi’ olarak ayrılmasını ya da bu ayrımın tamamen kaldırılarak sadece ‘çalışan’ kavramının getirilmesini önerdi. Memur-Sen Mevzuat ve Toplu Sözleşme Genel Sekreteri Hacı Bayram Tonbul, ‘memur statüsüne’ dokunulmasına asla razı olmayız, bu bizim ‘kırmızı çizgimiz’ derken önerilerinin 164 bin sözleşmeliyi de ‘memur’ statüsüne getirmek olduğunu söyledi.

Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk da memurun statüsüyle ilgili öneriye karşı, “Hiçbir şekilde kabul etmeyiz. Bizim kırmızı çizgimiz” dedi.

KESK Başkanı Lami Özgen ise tavırlarını “Bizim için memur ya da işçi ikisi de çalışan ancak ‘iş güvencesi’ kırmızı çizgimiz. Bunun kaldırılmasına izin vermeyiz” sözleriyle özetledi.

ROTASYON OLMAZ, TEŞVİK OLUR

2- Üç konfederasyonun da itiraz ettiği bir diğer başlık ‘rotasyon’ oldu. Hükümet, memurun gitmek istemediği Doğu ve Güneydoğu gibi az gelişmiş bölgelerdeki memur açığını kapatmak üzere 3 yılda bir ‘rotasyon’ önerisi getirdi. Ancak bu öneriye Memur-Sen ve Kamu-Sen’in yanı sıra KESK de itiraz etti. Tonbul da Koncuk da ‘rotasyon’ yerine memuru o bölgelerde ‘gönüllü’ olarak tutacak teşvikler verilmesini önerdi.

KESK Başkanı Özgen ise, kamu çalışanının hükümete bağımlı hale getirmek için böyle bir düzenleme yapılmak istendiğini ileri sürerek, “Bana itaat etmezsen seni gönderirim, demenin bir başka yoludur bu. Memuru yıldırma amaçlıdır. Emekliliğe zorlamadır. 3 yılda bir on binlerce memur göç mü edecek, yer mi değiştirecek. Böyle olursa öğretmen daha mı verimli çalışacak yoksa daha mı verimsiz olacak? Dezavantajlı bölgelerde işadamlarına milyarlarca lirayı teşvik adı altında peşkeş çeken hükümet, kamu çalışanına niye bu bölgelerde çalışması için teşvik vermiyor” diye sordu.

UYARMAK YERİNE PARA CEZASI

3- Hükümet, memurun disiplin cezası sisteminde de değişiklik önerdi. Uyarma ve kınama cezalarının kaldırılmasını, bunun yerine ‘doğrudan maaştan kesme’ cezasının getirilmesini önerdi. Üç konfederasyon da yine buna itiraz etti ve doğrudan maaştan kesme cezasıyla amirlerin keyfi ceza verme tutumlarını artıracağını ve yükselmesini istemedikleri memura bu ceza verilerek önünün kesileceği ileri sürüldü.

MÜSTEŞARLIK İÇİN 5 YIL DENEYİM

4- Hükümetin, önerdiği bir diğer konu ise kamuda üst düzey yönetici atamaları için gerekli olan 10-12 yıl şartının 5 yıla indirilmesi oldu. Ancak konfederasyonlar, yönetim için 5 yıl deneyimin yeterli olmayacağını, bunun hem genç yöneticiye hem de devlete zarar vereceğini savundu.

KAMU HİZMETİ, HÜKÜMETE DEĞİL VATANDAŞA VERİLİR

5- Hükümetin getirmek istediği bir diğer düzenleme ise üst düzey yöneticilerin hükümetle birlikte gelip, hükümetle birlikte gitmesi oldu. Ancak Hem Kamu-Sen hem de KESK, kamu hizmetinin hükümete değil; vatandaşa verildiğini anımsatırten, Lami Özgen, “Kamu çalışanı vatandaşın çalışanıdır, hükümetin değil. Eğer bu şekilde hükümetle gelip gidecekse partinin çalışanı olur. Kamu hizmetine böyle yaklaşılmaz. Ayrıca kamuda her çalışanın yükselme hakkı vardır, A ya da B partisinden olup olmadığı fark etmez” dedi.

KARİYER MEMURLAR

6- Kariyer mesleklerde atanma şartları değiştirilsin. Müfettiş yardımcılığı, uzman yardımcılığı gibi statülerde kalış süresi 3 yıl yerine 2 yıl olsun. Ayrıca bu kişilerin uzman ve ya müfettiş olmak için ayrı bir sınava girmelerine gerek kalmasın. Tez hazırlamaları da istenmesin. Memur-Sen, bu öneriye sıcak bakarken Kamu-Sen ve KESK itiraz etti. Kariyer memurluğun bazı özellikler gerektirdiğini, her önüne gelenin kariyer memur olmaması gerektiğini dolayısıyla da sınav, tez gibi uygulamaların devam etmesi gerektiğini belirttiler.

Hürriyet
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.