Memuriyete Bir Gün Önce Girmenin Aylık Ücrete Etkisi..

MEMURİYETE BİR GÜN ÖNCE GİRMENİN AYLIK ÜCRETE ETKİSİ

Memuriyete Bir Gün Önce Girmenin Aylık Ücrete Etkisi..
08 Ekim 2013 Salı 12:09

Devlet memurlarının maaşlarından kesilecek sigorta ve genel sağlık sigortası prim oranları ile prime esas kazançları, 30.09.2008 tarihinden sonra ilk defa göreve başlayanlar için farklı belirlenmiştir.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yer alan belirlemeler sonucunda, memurların aylıklarından kesilen emekli keseneği kişi karşılığı (sigorta primi ve genel sağlık sigortası primi şahıs karşılığı) oranlarında ve bu oranların uygulandığı gelir matrahına dahil unsurlarda yapılan değişiklikler nedeniyle, 01.10.2008 tarihinden önce işe girenler ile bu tarih ve sonrasında işe girenlerin maaşlarının farklı olması durumu ortaya çıkmıştır.

30 Eylül 2008 tarihinde işe giren personel ile bir gün sonra (1 Ekim 2008 günü) işe girmiş olan personelin aylık ücretleri arasında farklılık bulunmakla birlikte, farklılığın miktarı memurların kadro unvanlarına göre değişiklik göstermektedir.

5 yıl hizmeti dolan bazı memurların 15 Ekim 2013 aylık ücretleri 

15 Ekim 2013 aylık maaşları 5 hizmet yılı üzerinden hesaplanacak olan memurlardan, unvanları ve eğitim düzeyleri aynı olmasına rağmen, 1 Ekim 2008 tarihinden önce veya sonra işe girmiş olmalarından dolayı aylık ücretleri farklılık gösteren bazı personel hakkında memurunyeri.com olarak yaptığımız hesaplamada şu sonuçlara ulaşılmıştır.

İŞE 1 GÜN ÖNCE GİREN MEMURUN AYLIK ÜCRET FARKI


**2013 ikinci 6 aylık dönemine ilişkin katsayılar kullanılmıştır.

**Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

**Sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi ödemesi dikkate alınmamıştır.

**Gelir Vergisi oranı %15 uygulanmıştır.

**Sabit döner sermaye ödemeleri(yararlananlar için) dahil edilmiştir.

**Çalışılan bölgeden kaynaklı olarak bazı personele ödenen ek özel hizmet tazminatı dikkate alınmamıştır.

**30 Eylül-2 Ekim 2008 tarihleri Ramazan Bayramına rastlamış olup, yazımızda bu durum göz önünde bulundurulmamıştır.

memurunyeri.com

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.