Memuriyet Güvencesine İlişkin Maddeye Tepkiler Dinmiyor

MEMURİYET GÜVENCESİNE İLİŞKİN MADDEYE TEPKİLER DİNMİYOR

Memuriyet Güvencesine İlişkin Maddeye Tepkiler Dinmiyor
04 Ağustos 2014 Pazartesi 16:42

 Türkiye Büyük Millet Meclisinde yeniden görüşülmeye başlanacak olan torba yasa tasarısında yer alan memuriyet güvencesini rafa kaldıran hüküm ile ilgili tepkiler dinmiyor.

Bildiğiniz üzere söz konusu torba yasa maddesi ile tüm Devlet memurlarının memuriyet güvencesi ortadan kalkarken, gelen tepkiler üzerine maddenin kapsamı daraltılmış ve yaklaşık 318 bin kamu personelini ilgilendirir hale gelmişti.

Buna rağmen söz konusu madde ile ilgili olarak sendikalardan tepki gelmeye devam ediyor. Maddenin değştirilmiş haline ilişkin düzenlemeye buradaki haberimizden ulaşabilirsiniz.

Özetle söylemek gerekirse yeni düzenleme ile daire başkanı ve üzeri unvanlardaki kamu görevlileriyle resmi kolluk kuvveti görevi yapan personelin memuriyetten çıkarılması, görev yerinin değiştirilmesi, talebi dışında başka bir unvana atanması gibi durumlarda yeniden görevlerine dönmeleri engelleniyor. Bununda ötesinde, memurun kazanmış olduğu bir mahkeme kararı olsa bile idarenin bu kararı 2 yıl sonra yerine getireceği belirtiliyor. Ayrıca mahkeme kararlarının uygulanmamasını cesaretlendirecek şekilde memur lehine çıkmış olan mahkeme kararını uygulamayan idareciye de cezai soruşturma açılamayacağı hüküm altına alınıyor.

Devlet memurluğu hükümet memurluğuna dönüşüyor

Memurların belli bir kısmının iş güvencelerini yok edecek olan maddenin TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanacak olması nedeniyle bir açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK, iktidara geldiği günden beri memurları özel sektör çalışanı gibi hükümetin keyfi tutumuna mahkûm etme hayalindeki AKP’nin bu hayaline, önce üst düzey kamu görevlileri ve polisler için Devlet memurluğu kavramının yok edilmesi aşamasıyla ulaşmayı hedeflediğini belirtti. Bu madde ile Devlet memurluğunun hükümet memurluğuna dönüştürüleceğini söyleyen Koncuk, “Bir ülkede yargıya güvenilmeyecek, yargı kararlarına uyulmayacaksa vatandaşlar hangi kuruma güvenecek, kimin kararları uygulanacaktır? Devleti tek elden idare ederek demokrasiyi ve hukuku rafa kaldırmak amacındaki anlayışa, milletin iradesini temsil eden TBMM’nin müsaade etmemesi gerekmektedir.

Askeri vesayetin yerini siyasi vesayet alıyor

Askeri vesayeti kaldırmak için mücadele ettiğini söyleyenler, memurlarımızı siyasi vesayetin kucağına atmaktadır. Bugün üst düzey kamu görevlilerinin ve polislerin iş güvencelerinin yok edilerek hükümet memuruna dönüştürülmesi, yarın tüm memurların özel sektör çalışanı gibi kaderlerinin idarecilerin iki dudağı arasına terk edilmesi ile son bulacak bir planın parçasıdır.

Bu uygulama ülkeyi sıkıyönetime terk etmek, hukuku yok etmek, yargı kararını iç etmek ve memuru hükümetin kölesi haline getirmek anlamı taşımaktadır. Bu noktada öncelikle milletin iradesini temsil eden milletvekillerinin gerekli tepkiyi göstererek hukukun üstünlüğüne ve yargı kararlarına sahip çıkması, iktidarın da ülkeyi tek adam idaresine sürükleme gayretinden vazgeçmesi en doğru adım olacaktır. Temennimiz, demokrasiyi, hukuku ve Devlet memurluğu ilkesini yok edecek bu maddenin Tasarı metninden çıkarılması ve akl-ı selimin galip gelmesi yönündedir.

Türkiye Kamu-Sen, memurların iş güvencelerinin hayati derecede önemli olduğu gerçeğinden yola çıkarak kamu görevlilerinin haklarının korunmasını nefsi müdafaa olarak görmekte ve memurun varlığının savunulması için her türlü eylemi meşru saymaktadır.” dedi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.