Memura Ceza Danıştay’dan Döndü

Danıştay, Anayasa değişikliğinden önce memura verilen uyarma cezasına yargı yolunun açılmasına hükmetti. 2010'da ceza alan memurların cezası mahkeme kararıyla kaldırıldı.

Memura Ceza Danıştay’dan Döndü
13 Şubat 2013 Çarşamba 13:04

 Danıştay, Anayasa değişikliğinden önce memura verilen uyarma cezasına yargı yolunun açılmasına hükmetti. 2010'da ceza alan memurların cezası mahkeme kararıyla kaldırıldı.

Çorum'da iş bırakma eylemine katılan Türk Sağlık-Sen üyesi 7 memura uyarma cezası verildi. Türk Sağlık-Sen tarafından söz konusu cezanın iptali için Çorum İdare Mahkemesinde dava açıldı.

Mahkeme 2010 yılında verdiği kararda uyarma cezasına yargı yolunun kapalı olması nedeniyle davayı reddetti. Dava Türk Sağlık-Sen tarafından Danıştay'a taşındı. Danıştay 12. Dairesi verdiği kararda 2011 yılındaki anayasa değişikliği ile uyarma cezasına ile yargı yolunun açıldığını hatırlattı. Danıştay Kararında " Davanın açıldığı ve temyize konu kararın verildiği tarihte uyarma ve kınama cezalarına karşı yargı yolu kapalı olmakla birlikte, Anayasa ve yasa değişiklikleri uyarınca uyarma ve kınama cezalarına karşı yargı yolu açılmış olup, idare mahkemesince hukuki durum gereği dava konusu işlem hakkından işin esasına girilerek bir karar verilmesi gerekmektedir" denildi.

Temyiz isteminin kabulüne ve mahkeme kararının bozularak yeni bir karar verilmesi üzerine dosyanın mahkemeye gönderilmesine karar verdi.
Çorum İdare Mahkemesinde yeniden görülen davada mahkeme yapılan eylemin sendikal haklar kapsamında olup mazeret olarak kabul edilmesi gerektiğine karar verdi. İdarenin verdiği uyarma cezasını iptal etti.

Kararla ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci "Danıştay'ın Anayasa değişikliğinden önce yargı yolunun kapalı olduğu bir cezanın iptal edilmesi yönünde karar vermesi çok önemlidir. Yeni hukuki duruma uyarlılığa vurgu yapılması ve mahkemenin de bu yönde hüküm vermesi çalışanlar adına sevindirici olmuştur. İdareler artık sendikal faaliyetlere katılan çalışanlara ceza vermek gibi hukuk dışı işlemlerden vazgeçmelidirler. Bunda ısrar edenler görevi kötüye kullanmadan yargılanmalıdırlar." Dedi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.