Memura Borcundan Dolayı Disiplin Cezası Verilir Mi?

MEMURA BORCUNDAN DOLAYI DİSİPLİN CEZASI VERİLİR Mİ?

Memura Borcundan Dolayı Disiplin Cezası Verilir Mi?
21 Kasım 2014 Cuma 08:50

 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, borçları nedeniyle bazı hallerde memurlara disiplin cezası verilmesine hükmetmiştir.

Memurların aylık gelir seviyeleri göz önünde bulundurulduğunda, borca girmeden hayatlarını sürdürebilmeleri neredeyse imkansız olduğundan, özel yaşamlarında çeşitli kişi veya kuruluşlara borçlanmaları da söz konusu olabilmektedir.

Ancak, borçlandıkları için memurlara bazı hallerde disiplin cezası verilmesi de gündeme gelmektedir.

Borcundan dolayı memura verilebilecek disiplin cezası

657 sayılı Kanun “Borçlarını kasten ödemeyerek hakkında yasal yollara başvurulmasına neden olmak” fiilini işleyen memurlara KINAMA cezası verilmesine hükmetmiştir.

Bu düzenlemeye göre, memura herhangi bir borcundan dolayı değil, kasten ödemediği için hakkında yasal yollara gidilen borcundan dolayı kınama cezası verilebilecektir.

Memura, davranışlarında kusurlu olduğunun yazı ile bildirilmesi şeklinde uygulanan “kınama cezası”, memurlara verilebilecek disiplin cezaları arasında ağırlık derecesi bakımından ikinci sırada yer almaktadır. Bu ceza, memurun disiplin amirleri tarafından verilir.

Borçlarını kasten ödemeyerek hakkında yasal yollara başvurulmasına neden olunduğunun öğrenildiği tarihten itibaren bir ay içinde memur hakkında disiplin soruşturmasına başlanmazsa, disiplin cezası verme yetkisi zamanaşımına uğrar.

Öte yandan, “borçlarını kasten ödemeyerek hakkında yasal yollara başvurulmasına neden olma” fiilinin işlendiği tarihten itibaren iki yıl geçmişse, bu fiilden dolayı memura disiplin cezası verilemez.

Kınama cezasının memura etkisi

Kınama cezası alan memurun, memuriyete ilişkin olumsuz etkilenen haklarından  belirlediklerimizden bazıları şöyle:

-Son 8 yılda herhangi bir disiplin cezası almamış olan memurlar, ilave bir kademe ilerlemesi almaktadır. Memurun kınama cezası alması halinde, ilave kademe ilerlemesinden yararlanması 8 yıl gecikecektir.

-Öğrenim durumları itibariyle azami yükselebilecekleri derecelerin dördüncü kademesinden aylık almaya hak kazanan memurlar, son 8 yılda herhangi bir disiplin cezası almamışlarsa bir üst dereceye yükselmektedir. Bu durumdaki memurun kınama cezası alması halinde, üst dereceye yükselmesi 8 yıl gecikecektir.

 Memurunyeri.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.