Memur Yasta, Memurun İş Güvencesi Kaldırılıyor

Yapılan düzenleme kamu çalışanlarının iş güvencelerini ellerinden alma anlamına mı geliyor? Torba yasada yapılan yeni düzenlemede memurların iş güvencesi elinden alınmak mı isteniyor? Memur arkadaşların büyük çoğunluğunun iş güvencesinin ne anlama geldiğinin farkında mıdır?Memurlar için büyük tusunami mi geliyor?

Memur Yasta,  Memurun İş Güvencesi Kaldırılıyor
04 Temmuz 2014 Cuma 09:32

 

Yeni çıkacak yasa aşağıdaki şekildedir.

Mecliste görüşülmekte olan torba Kanun Tasarısında yer alan ve kamu çalışanlarını yakından ilgilendiren düzenlemenin alt komisyondan gelen hali şu şekilde:

MADDE 82 - 6/1/1982 tarihli ve 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 28 inci maddesinin (1) numaralı fıkrasının üçüncü ve dördüncü cümleleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve fıkraya aşağıdaki cümle eklenmiştir.

"Ancak, kamu görevlileri hakkında tesis edilen atama, görevden alma, göreve son verme, naklen veya vekaleten atama, yer değiştirme, görev ve unvan değişikliği işlemleriyle ilgili olarak verilen iptal ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin mahkeme kararlarının gereği iki yıl içinde; ilgilinin kazanılmış hak aylık derecesine uygun başka bir kadroya atanması suretiyle yerine getirilir.

"Kamu görevlileri hakkında yapılan bu tür idari tasarruflar; telafisi güç veya imkansız zararlar doğurmaz.""Kamu görevlileri hakkında tesis edilen atama, görevden alma, göreve son verme, naklen veya vekaleten atama, yer değiştirme, görev ve unvan değişikliği işlemleriyle ilgili olarak verilen iptal ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin mahkeme kararlarının gereğini yerine getirmeyen kamu görevlisi hakkında ceza soruşturması ve kovuşturması yapılamaz; ancak disiplin hükümleri saklıdır."

Bu yeni tasarıda bizim anlayacağımız kurumlarımızdaki keyfi uygulamayla memurları isteklerinin dışında geçici göreve, istek dışı naklen atamaya, iftiralara uğrayarak haksız bir şekilde soruşturmalara maruz kalarak, soruşturmalar neticesinde masumiyetimizi ispatlayamadığımızda görevimize son verildiğinde (İşten atıldığımızda) mahkemeye gidip haklılığımızı ispat edip davaları kazansak dahi kamu kurumları 2 yıl mahkeme kararını uygulamayabilir. Davanızda haklı da olsanız 2 yıl mağduriyetiniz devam edecektir. Kamu görevlilerini keyfi işlemler uygulayarak mağdur eden, mahkeme kararlarını bilerek uygulamayan idareciler hakkında dava açılsa dahi haklarında ceza soruşturması ve kovuşturması yapılamayacaktır. Usulsüzlüğü ve keyfi uygulamayı yapanın yanında kar kalacaktır.

Günümüzde şu anki yasal düzenlemelerde memur istek dışı atama, haksız geçici görevlendirmelerde, iftiralara maruz kalarak suçsuz olduğu halde haksız bir soruşturmaya maruz kalsa, görevine son verildiğinde, görevinin dışında alt görevlere atandığında, mahkemeye gidip davayı kazandığında idareler en geç 30 gün içerisinde mahkeme kararlarını uygulamak zorundaydı.


Şu anki düzenlemede Memur hakkında keyfi işlem yapan, mahkeme kararını uygulamayan kamu görevlileri hakkında ceza soruşturması ve kovuşturması yapılabiliyor. Bu haliyle kimse memur hakkında keyfi işlem yapmaya cesaret edemiyor. Yeni düzenlemeyle amirler siyasal veya sendikal anlamda keyfi olarak kamu çalışanlarını bu düzenlemeyle rahatlıkla mağdur edebilecektir.

Sağlık Bakanlığı bir gecede yedi bine yakın sağlık çalışanlarının görev yerlerini istek dışı değiştirerek sağlık çalışanları arasında büyük kaos oluşturmuştur. Sağlık çalışanları bu düzenlemeye yönelik dava açarak bir çoğu davayı kazanarak mağduriyetlerini gidermişlerdir. Büyük çoğunluğunun mağduriyetleri hala devam etmektedir. Bu yasa çıkarsa özellikle Sağlık Bakanlığı toplu istek dışı tayinler, geçici görevler çıkararak bir çok sağlık çalışanlarının mağdur edileceğini düşünüyoruz. Kamu çalışanları bu düzenlemeyle eşinden çocuklarından ayrılmak zorunda kalabilecektir. Kısaca bu düzenleme büyük bir tusunami etkisi yaratacağını düşünüyoruz.

Bir gece yatağınızda huzurla yatıp sabah kalkıp işe gittiğinizde, elinize başka bir ile, başka bir ilçeye tayin veya geçici görevli olduğunuza dair teblide bulunulduğunda ne düşünürsünüz? Aile düzeniniz, sağlık durumunuz çocuklarınızın eğitim durumu gibi mazeretleriniz düşünülmeden isteğinizin dışında yeni görev yerine gitmek zorunda kalacaksınız. Mahkemeye gidip davayı kazansanız dahi en az mahkeme sürecide dahil en az 3 yıl mağdur olunacaktır.

Hakkınızda bir şikayet veya başka bir iftira olduğunda masumiyetinizi ispatlayamadığınızda işinizden atıldığınızda, bu düzenlemenin önemini o zaman daha rahat anlarsınız.

Doktor, mühendis, hemşire, öğretmen veya başka bir unvanda görev yaparken sizi istek dışı alt bir unvana atandığınızda, unvanınız elinizden alındığında mahkemeye gidip haklılığınızı ispat etmeniz durumunda davayı kazansanız dahi mahkeme kararınız 2 yıl uygulanmayabilecektir. 2 yıl mağduriyetiniz devam edecektir. Mahkeme kararını uygulamayan veya sizleri mağdur eden amirler hakkında şikayetci olsanız mahkeme kararını uygulamayan amirler hakkında işlem adli yapılamayacaktır. Her zaman yapanın yanında kar kalacaktır.

Büyük bir kaos, tusunami düzenlemesi yapılırken sendikaların gerektiği şekilde mücadele verdiğini düşünmüyoruz. Bu düzenleme ile çalışanların ekmeği aşı ile oynandığını, büyük mağduriyetlerin kapıda olmasına rağmen sadece basında yapılan açıklamaların inandırıcı olmadığını düşünüyoruz.

Bu tasarı bazı sendikaların işine gelecektir. Bu uygulama yasalaşırsa bazı sendikaların işine gelebilecek uygulamadır. Sendikalarına üye olmadığınızda, naklen veya geçici görevle isteğinizin dışında başka bir ile gönderilme, görevinizden atılma, unvanın elinden alınması gibi tehditlerle sizleri sendikalarına zorla üye ederek güçlerine güç katacağını makamlarına makam katacağını düşünüyoruz. Tek tip sendikalar kalacaktır. Gücü elinde bulunduran sendikaların dışında başka sendikaların üye yaparak ayakta kalma şansı kalmayacağını düşünüyoruz. Kurum amirleri ve bazı sendikacıların kamu göevlileri üzerinde baskı, tehdit ve şantajlarının artacağını düşünüyoruz.

Bana dokunmayan yılan bin yaşasın, güçlüden yanayım bana bişey olmaz demeyin, yılanın rotası olmaz yılan sırası gelince herkesi ısırır. Yani bu yasa eninde sonunda herkesi olumsuz etkileyecektir. Kamu çalışanları tepkilerini yasal zeminde hukuka uygun bir şekilde ortaya koyması gerektiğini düşünüyoruz.


Tüm sağlık çalışanlarını bu yasal düzenlemeyi protesto amacıyla yakalarına siyah kurdale ve twit ve face gibi sosyol medyada profillerine siyah kurdale koymaya, bu yazımızı profil sayfalarında paylaşarak tüm sağlık çalışanlarının bilgilendirilmesi kampanyasına davet ediyoruz. Özellikle gerektiği şekilde sesini çıkarmayan sendikalara tepkilerini koymalıdır. Bir memurun iş güvencesinin haricinde başka neyi vardır. Bana bişey olmaz demeyin bir gün olur bu yasa herkesi etkileyecektir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.