Memur Vefat Ederse Maaş Ve İkramiyeler ?

Sigortalı vefat ettiğinde geride kalan yakınlarına gerekli şartları sağladığında ölüm aylığı bağlanır. Ölüm aylığı bağlanması için gereken prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresi yeterli değilse yakınlarına toptan ödeme yapılarak vefat eden kişiden kesilen primler iade edilir.

Memur Vefat Ederse Maaş Ve İkramiyeler ?
03 Ağustos 2014 Pazar 15:16

 Sigortalı vefat ettiğinde geride kalan yakınlarına gerekli şartları sağladığında ölüm aylığı bağlanır. Ölüm aylığı bağlanması için gereken prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresi yeterli değilse yakınlarına toptan ödeme yapılarak vefat eden kişiden kesilen primler iade edilir. Vefat eden kişinin yakınlarına ölüm aylığı bağlanabiliyorsa toptan ödeme yapılmaz.

Ölüm sigortasından, aylık bağlanması için ölüm tarihindeki mevzuat esas alınır. Sigortalının ölümü halinde aylıktan yararlanma şartları uygunsa fakat aylıktan yararlanacak kişilerin durumları mevzuata uygun değilse bu neden öne sürülerek kurumdan toptan ödeme talep edilemez.
 
5510 sayılı yasaya göre en az 1800 gün malulluk, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olan BAĞKUR ve SSK'lı olanların yakınlarına durumları mevzuata uygun olmak şartıyla ölüm aylığı bağlanır. Ayrıca sadece SSK (4a) kapsamında sigortalılığı bulunanlar için borçlanma yapmadan en az 5 yıl sigortalılık ve 900 gün prim ödeme şartını yerine getirenlerin yakınlarına durumları mevzuata uygun olmak şartıyla  emekli maaşı bağlanır.
 
Malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı almakta iken veya hak etmiş henüz maaş bağlanmamış olan sigortalının yakınlarına da durumları mevzuata uygun olmak şartıyla maaş bağlanır.
 
Bağkur‘dan primleri yatan kişi vefat ettiğinde yakınlarına maaş bağlanabilmesi için kuruma sağlık dahil hiç  prim borcunun olmaması veya yakınları tarafından bu borcun ödenmesi gerekir. Aksi takdirde borç ödenene kadar maaş bağlanmaz.
 
Farklı sosyal Güvenlik Kurumlarına tabii olup ölen sigortalıya ölüm tarihi itibariyle birleştirilen hizmet süresi üzerinden son statüye göre aylık bağlanır. Hizmetlerin birleştirilmesi ile aylık bağlanamıyorsa hizmetler tek tek değerlendirilir.
 
Ölüm halinde geride kalan eş, çocuk, anne ve baba yasal olarak maaş bağlanabilecek yakınlar olmakla birlikte hepsinin SGK nezdinde ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekir.
 
5510 sayılı yasaya göre resmi nikahı olan erkek veya kadın eşinden ölüm halinde ölüm aylığı (dul aylığı) alır. Çalışması, emekli olması eşten ölüm aylığı almasına engel olmamakla birlikte bağlanacak maaş tutarı geride kalan eşin kurumdan maaş alıp almamasına göre değişir. Eşler sadece evlendikleri takdirde ölen eşin maaşını alamazlar.
 
5510 sayılı yasaya göre, erkek çocukları kendi çalışmalarından dolayı aylık almadıkları sürece öğrenci değilse 18 yaşına kadar, ortaöğrenim görmesi halinde 20, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşına kadar  baba veya annelerinden ölüm aylığı (yetim aylığı) alırlar. Evlenmeleri sebebiyle aylıkları kesilmez.
 
5510 sayılı yasaya göre kız çocukları, kendi çalışmalarından dolayı aylık almadıkları ve evli olmadıkları sürece, yaşları ne olursa olsun baba veya anne den ölüm aylığı (yetim aylığı) alabilirler.
 
5510 sayılı yasaya göre sağlık kurulu raporu ile %60 çalışma gücünü kaybeden malul çocuklar çalışmadıkları sürece yetim aylığı alırlar. Malul çocuklar için diğer şartlar aranmaz.
 
Vefat eden sigortalının anne veya babası her türlü gelirleri toplamı asgari ücretin net tutarından az ise, başka çocuklarından gelir almıyorlarsa ve hak sahibi eş, çocukların hissesinden pay kalıyorsa evlatlarından ölüm aylığı alabilirler.
 
Ölen sigortalıdan dolayı kurumun maaş bağlayabilmesi için yakınlarının SGK‘na başvuru yapması gerekir. Hakkın kazanıldığı tarihten itibaren beş yıl içinde istenmeyen kısmı zaman aşımına uğrar. Cenaze, evlenme ödenekleri ve ölüm toptan ödemesi beş yıl içinde istenmezse hak sahipleri sonradan talep etse dahi ödenmez. Gaiplik durumunda zaman aşımı gaipliğe ilişkin kararın kesinleştiği tarihte başlar.
 
Dul eşin aylığı evlenmesi halinde kesilir. Aylığın kesilmesine neden olan evlenmenin ölüm veya boşanma sebebiyle son bulması halinde talep edilirse tekrar bağlanır. Kız çocukları yukarıda bahsettiğimiz şartlarda değişiklik olduğunda maaşları kesilir. Şartlar tekrar oluşursa talep edildiği takdirde yeniden bağlanır.
 
5510 sayılı yasaya göre evlenmeleri nedeniyle aylığı kesilecek kız çocuğuna aldığı yetim maaşının iki yıllık tutarı bir kereye mahsus olmak üzere evlenme ödeneği (halk arasında çeyiz yardımı) olarak ödenir.
 
Cenaze ödeneği ise emekli maaşı alırken, iş kazası veya meslek  hastalığı sonucu emekli olmadan veya 360 gün prim ödemiş sigortalının hak sahiplerine yakınları yoksa cenaze masrafı yapan kişilere ödenir.
 
Emekli maaşı yıllarca bireylerin çalışmaları sonucu elde ettikleri gelirdir. Sadece kendileri için değil yakınları içinde yaşama devam etmek için verilen maddi destektir. Yakınlarımızdan bize kalan hakları bilelim ve zamanında talep edelim. Unutmayalım  emeklilik hediye edilmez, çalışarak hak edilir.

ali tezel

------------

Memur maaş katsayısının 2013 yılı enflasyon oranına istinaden artırılması, 2014 yılı içinde Devlet memurlarına yapılacak doğum ve ölüm yardımı miktarlarını da değiştirdi.

DOĞUM YARDIMI MİKTARI

Devlet memuruna, çocuğunun dünyaya gelmesi halinde, 2500 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu bulunacak tutarda doğum yardımı yapılmaktadır.  

Buna göre, 1 Ocak 2014–31 Aralık 2014 dönemi için geçerli olan aylık katsayısına göre, bu tarihler arasında çocuğu olan memurlara yapılacak doğum yardımı miktarı, net 192,50 TL olacaktır.

Bu miktar 1 Temmuz 2013 itibariyle 191,98 TL olarak uygulanıyordu. 2014 yılı için 52 KURUŞ artış yapılmış oldu. 

ÖLÜM YARDIMI MİKTARI

Aile fertlerinden ölen olması durumunda Devlet memurlarına ödenen ölüm yardımı, memurun kendisinin ölümü halinde ise sağlığında bildirdiği kişiye veya kimsenin bildirilmemiş olması durumunda da aile fertlerine ödenmektedir.

**Devlet memuruna, memur olmayan eşinin veya aile yardımı ödeneğinden yararlanan çocuğunun ölümü hallerinde, en yüksek Devlet memuru aylığı (ek gösterge dahil) tutarında ölüm yardımı yapılır.

1 Ocak 2014–31 Aralık 2014 dönemi için geçerli olan aylık katsayısına göre, bu tarihler arasında memur olmayan eşi veya aile yardımı ödeneği alan çocuğu ölen memura, net 731,48 TL ölüm yardımı yapılacaktır.

Bu miktar 1 Temmuz 2013 itibariyle 729,51 TL olarak uygulanıyordu. 2014 yılı için 1.97 LİRA artış yapılmış oldu. 

**Devlet memurunun kendisinin ölümü halinde, sağlığında bildiri ile gösterdiği kimseye, eğer bildiri vermemiş ise eşine ve çocuklarına, bunlar yoksa ana ve babasına, bunlar da yoksa kardeşlerine en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) iki katı tutarında ölüm yardımı yapılır.

1 Ocak 2014–31 Aralık 2014 dönemi için geçerli olan aylık katsayısına göre, bu tarihler arasında memurun ölümü halinde, önceden belirlenen kişiye veya aile fertlerine, net 1.462,96 TL ölüm yardımı yapılacaktır.

Bu miktar 1 Temmuz 2013 itibariyle 1.459,03 TL olarak uygulanıyordu. 2014 yılı için 3.93 LİRA artış yapılmış oldu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.