Memur Sen'in Toplu Sözleşmede Olmazsa Olmazları

Gaziantep Memur Sen İl Temsilciliği İl Divan Toplantısı, 8 Ocak Pazar günü Memur Sen Genel Başkanı Ahmet GÜNDOĞDU’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Memur Sen'in Toplu Sözleşmede Olmazsa Olmazları
11 Ocak 2012 Çarşamba 14:38

Gaziantep Memur Sen İl Temsilciliği İl Divan Toplantısı, 8 Ocak Pazar günü Memur Sen Genel Başkanı Ahmet GÜNDOĞDU’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Memur Sen Gaziantep İl Temsilcisi Mithat SEVİN, açılış konuşmasında; “Onuru zedelenmiş Meclis’in ve milli iradenin itibarını düşünerek, ‘özgür Türkiye’ için kuruş değil, duruş sendikacılığı ile meydanlarda sesimizi yükseltirken, gelir dağılımında nalıncı keseri gibi kendine yontanlara sesimizi yükseltmeyeceğimiz kimsenin aklından bile geçmesin. Biz bir sivil toplum örgütü olarak onurlu bir duruş sergiliyoruz. Neyi hak ettiğimizi de nasıl isteyeceğimizi de biliyoruz. Her söyleminde demokrasi vurgusu yapanların, hatta demokrasi adına kendi aralarında sürekli muhalefet edenlerin bir gecede yasa yaptıklarını ve kendi maaşlarına nasıl zam yaptıklarını da milletimiz ayan beyan görmektedir.” Dedi. Toplu Sözleşme konusuna dikkat çekerek; “Memura toplu sözleşme içeren yasayı 15 aydır hala Meclis’e göndermeye vakit bulamayanlar, “şike yasasını” bir ayda iki kez çıkarmaya nasıl vakit buluyorlar ya da kendine, danışmanına, sekreterine ve şoförüne ücret artışına nasıl vakit buluyorlar merak ediyoruz. Üst düzey yöneticilere, danışmanına, şoförüne, sekreterine ve kendine kepçe ile alırken, memura kaşıkla bile vermeyip ‘kamu mali dengesi’ bahanesine sığınanlar, kamu mali dengesini bilmem ama memurların dengesini bozdular, bozmaya da devam ediyorlar. 15 aydır meclise gelmesi beklenen “Toplu Sözleşme” yasa tasarısı nihayet Bakanlar Kurulu’nun imzasından geçerek meclise gönderilmiştir. Bir an önce güvencemiz olan 4688 Sayılı Yasadaki değişiklikler ve Toplu Sözleşmenin meclisten geçirilmesini ve resmi Gazete’de yayımlanmasını bekliyoruz.” Dedi. “Buradan “kimsesizlerin kimsesi”yim diyen sayın başbakanımıza sesleniyoruz. Memurların kimsesi yok. Öğretmenin, öğretim elemanının kimsesi yok. Bakanımız yok. Emekli vekilimiz yok. “Şike”miz yok. Velhasıl kimimiz kimsemiz yok. Bizimde “kimse”miz olur musun? Şüpheniz olmasın, memurlara yapılacak zammın her kuruşu memurlar tarafından son kuruşuna kadar helal ettirilecektir.” Diye devam eden Mithat SEVİN “Öyle görülüyor ki son söz masada söylenecek ve biz bu masadan kazanmış olarak kalkacağız. Hükümet masaya hazırlıklı gelsin. Aksi halde meydanlar bizi bekliyor ve biz de meydanların hakkını vermeye hazır ve kararlıyız. Memur Sen, masa başında verilmeyen hakkımızı ya Toplu Sözleşmede ya da meydanlarda alacaktır. Kimsenin kuşkusu olmasın.” Cümleleri ile sözlerini tamamladı.
Memur Sen Genel Başkanı Sayın Ahmet GÜNDOĞDU da yaptığı konuşmada Toplu Sözleşmede gelinen süreci ve gelişen olayları değerlendirdi. Konuşmasında “ 15 aydır beklenen yasa tasarısı nihayet Meclis’e gelmiştir. Mecliste kısa sürede yasalaşarak Resmi Gazetede yayımlanması ile Toplu Görüşme süreci başlayacaktır. Nasıl ki Anayasa Referandumunda “Toplu Sözleşme yoksa Memur Sen de yok” diyerek olmazsa olmazımız olan “Toplu Sözleşme” hakkımızı elde ettiysek, taleplerimizin Toplu Sözleşmede kabul görmemesi halinde meydanlara inerek hakkımız olanı elde edinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz.” Diyen Ahmet Gündoğdu “ Toplu Sözleşme yasasının 15 aydır çıkmamasının esas nedeni “Hakem Kurulu” konusunda hükümetle anlaşamamamızdan kaynaklanmıştır. İşçi sendikalarında 9 kişilik hakem kurulunun 7’si işveren ve hükümet, 2’si ise sendika üyesinden oluşmaktadır. Bu yapıdaki bir hakem kurulundan işçinin lehine bir karar çıkması mümkün değildir. Bu, Fenerbahçe-Gaziantepspor maçına iki tarafın teknik direktörlerinden birini hakem olarak atamak gibidir. Bu maçın sonu da şimdiden bellidir. Bize dayatılan böyle bir hakem kurulunu istemediğimiz için bu günlere kadar bekledik. En sonunda uzlaştığımız şekilde meclise gönderildi. Tabi burada çeşitli önergelerle değişiklik yapılmaz ise.” Dedi. Ağırlıklı olarak yeni anayasa konusuna değinen Gündoğdu, toplu sözleşmede yer almasını istedikleri konular hakkında da bilgi verdi. “666 sayılı KHK ile mağdur duruma düşen öğretmen, öğretim elemanı, din görevlisi vb. gibi ünvanlara iyileştirme yapılması, aile yardımı, Toplu Sözleşme primi ve 4/C’lilerin 12 ay süre ile çalıştırılması önceliğimiz olacaktır.” Diyerek sözlerini tamamladı. Programın sonunda soru cevap şeklinde bir değerlendirme yapan Ahmet GÜNDOĞDU’ya Gaziantep Memur Sen İl Temsilciliği’nce bir plaket takdim edildi 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.