Memur-Sen'den tarihi skandal!

Memur-Sen'den tarihi skandal!

Memur-Sen'den tarihi skandal!
23 Ekim 2015 Cuma 11:52

KONCUK: 2015’TEN ÇALDILAR, 2016 ZAMMI DİYE VERDİLER
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un, toplu sözleşmedeki hak gaspına ilişkin açıklamasıdır.
 
Memur-Sen 2013 yılında imzaladığı enflasyon farkı kararını, 2015 yılında memur ve emekliler aleyhine değiştirdi. Memur-Sen’in gafleti, kamu görevlileri ve emeklilerini aylık ortalama 50 lira zarara uğrattı.
 
2013 YILINDAKİ TOPLU SÖZLEŞME HÜKMÜNE GÖRE YILLIK ENFLASYONUN 2015 YILI İÇİN ÖNGÖRÜLEN %3+%3 MAAŞ ZAMMININ KÜMÜLATİF TOPLAMI OLAN %6,1’İ AŞMASI DURUMUNDA MEMUR VE EMEKLİLERE ENFLASYON FARKI VERİLECEKTİ.
 
YENİ HÜKME GÖRE YILLIK ENFLASYONUN 2015 YILI İÇİN VERİLEN %3+%3 MAAŞ ZAMMI VE TEMMUZ AYINDA ÖDENEN %1,76 ENFLASYON FARKININ KÜMÜLATİF TOPLAMI OLAN %7,9’U AŞMASI DURUMUNDA MEMUR VE EMEKLİLERE ENFLASYON FARKI VERİLECEK.
 
2013 YILINDA İMZALANAN HÜKÜM
 
14 Ağustos 2013 Tarih, 28735 Sayılı Resmi Gazete
 
“Enflasyon farkı ödemesi
Madde 7- (1) Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2003=100 Temel Yıllı Tüketici Fiyatları Endeksinin;
ç) 2015 yılı Aralık ayı endeksinin 2014 yılı Aralık ayına göre oniki aylık değişim oranının 5 inci maddenin ikinci ve üçüncü fıkralarında 2015 yılı için öngörülen kümülatif artış oranını aşması halinde 5 inci maddenin ikinci ve üçüncü fıkralarında yer alan katsayılar, sözleşme ücreti artış oranları ile ücret tavanları, söz konusu altı aylık veya oniki aylık dönemlere ilişkin enflasyon rakamının ilan edildiği ayın 1'inden geçerli olmak üzere aşan kısım kadar artırılır.”
 
MEMUR-SEN’İN 2015 YILINDA DEĞİŞTİRTDİĞİ HÜKÜM
23 Ağustos 2015 Tarih, 29454 Sayılı Resmi Gazete
“Enflasyon farkı ödemesi
Madde 8- (1) Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2003=100 Temel Yıllı Tüketici Fiyatları Endeksinin;
a) 2015 yılı Aralık ayı endeksinin 2014 yılı Aralık ayına göre oniki aylık değişim oranının aynı dönem için verilen kümülatif artış oranını aşması halinde 5 inci maddenin birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü fıkralarında yer alan katsayılar, sözleşme ücreti artış oranları ve ücret tavanları ile 7 nci maddede yer alan ortalama ücret toplamı üst sınırı, söz konusu oniki aylık veya altı aylık dönemlere ilişkin enflasyon rakamının ilan edildiği ayın 1'inden geçerli olmak üzere aşan kısım kadar artırılır.” 
 
BUNA GÖRE, DAHA ÖNCE ENFLASYONUN %6,1’İ AŞMASI HALİNDE ENFLASYON FARKI ÖDENMESİ HÜKME BAĞLANMIŞKEN 2015 TOPLU SÖZLEŞMESİ İLE ENFLASYONUN %7,9’U AŞMASI DURUMUNDA ENFLASYON FARKI ÖDENMESİ KARARLAŞTIRILDI VE MEMUR VE EMEKLİLERİMİZİN CEBİNDEN MAAŞLARININ %1,8’İ ÇALINDI. MEMUR VE EMEKLİLERİMİZİN ORTALAMA KAYBI AYLIK 50 LİRA, YILLIK 600 LİRA OLDU. MAAŞLAR YÜKSELDİKÇE KAYIP MİKTARI DA AYLIK 160 TL’YE KADAR YÜKSELİYOR.
 
ONLAR BOZAR, TÜRKİYE KAMU-SEN YAPAR
 
2015 YLI TOPLU SÖZLEŞMESİNDE ORTAYA ÇIKAN BU KAYIP DOĞRUDAN MAAŞLARA YANSIDIĞI İÇİN SÜREKLİ VE KALICI OLACAK; BUNA BAĞLI OLARAK EMEKLİ MAAŞI VE İKRAMİYELER DE DÜŞÜK HESAPLANACAK.  
 
TÜRKİYE KAMU-SEN OLARAK BU REZALETE “DUR” DEMEK ADINA MEMUR VE EMEKLİLERİ ZARARA UĞRATAN MADDENİN İPTALİ İSTEMİYLE DANIŞTAY 16. DAİRESİNE BAŞVURUDA BULUNARAK KONUYU YARGIYA TAŞIDIK.
 
Bu vesile ile muhatapları tarafından cevaplanmak üzere olarak soruyoruz:
Hangi mantıkla 2013 yılında imzalanan bir maddeyi, memur ve emeklilerin aleyhine olacak şekilde değiştirme gereği duydunuz?
Bu maddeyi değiştirirken memur ve emeklinin kaybını düşündünüz mü?
Maliye Bakanlığı tarafından aldatılmış olabilir misiniz?
Bu maddenin, memur ve emeklinin aleyhine olacak şekilde değiştirilmesi için Hükümet kanadından baskı gördünüz mü?
 
Birazcık sorumluluk duygunuz varsa, bu sorulara cevap verirsiniz!
 
ŞİMDİ BU KAYIPLARI KİM KARŞILAYACAK? SORUMLULUĞU KİM ALACAK?
YAZIKLAR OLSUN!
 
İsmail Koncuk
Genel Başkan

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.