Memur Masada Aldı Büroda Kaybetti...

Memur masada aldı büroda kaybetti

Memur Masada Aldı Büroda Kaybetti...
22 Eylül 2012 Cumartesi 10:01

Memurun toplu sözleşme masasından aldığı haklarla, hakem heyetinden çıkan bazı hakların uygulamasında sorun çıktı.

Bazı kamu kurumları yemek, yol ve fazla mesai gibi haklarını memura vermedi

Tarihinde ilk kez toplu sözleşme imzalayan memurlar, masada aldıkları sosyal ve ekonomik hakların bazılarına uygulamada ulaşamadı. Memur-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri Hacı Bayram Tonbul, bu sorunları anlattı.

Yöneticiler anlamadı

Bazı kamu kurumlarındaki yöneticilerin toplu sözleşmeyi idrak edemediği ya da Kamu Görevlileri Hakem Kurul'unun verdiği kararları ciddiye almadığını ifade eden Bayram, "Uygulamada ya bilgisizlik ya kararların yanlış yorumlanması ya da kötü niyetten kaynaklanan aksaklıklar yaşıyoruz" dedi.

Henüz çözemedik

Bayram'ın verdiği bilgilere göre özellikle yemek yardımı, servis, kira yardımı, seyyar görev tazminatı ve avans ödemelerinde sorun yaşanıyor. Bayram, sorunları çözmek için ilgili kamu kurumlarının yöneticileriyle sık sık görüştüklerini, buna rağmen bir çok kurumda aksaklığın devam etiğini söyledi. İşte memurun masada alıp uygulamada henüz elde edemediği haklar:

Yemek ucuzlamadı

Memur ve sözleşmeli personelin öğle yemeği masrafının yarı yarıya azalması gerekiyor. Ancak birçok kurumun toplu sözleşme maddelerini yanlış yorumladığı, bu nedenle de ya yemek parasının tamamını ya da yarıdan daha fazla bir tutarı memurdan aldığı ortaya çıktı.

Lojmanları kullanamadılar

Kamu kurum ve kuruluşlarının belediye sınırları dışında bulunan fabrika, baraj, maden sahası, iletim dağıtım merkezleri, baz istasyonları gibi yerlerde çalışan personeline, lojmanların ücretsiz olarak tahsis edilmesi hakkı getirildi. Ancak başta şeker fabrikaları olmak üzere bazı kurumlar, bu durumdaki personeline lojmanları vermedi. Kurumların, "Bizde hizmet tahsisli lojman yok" gerekçesini öne sürdü.

Geçici mesai alamadı

4/C kapsamındaki personele fazla mesai verilmesi hükme bağlanmıştı. Ancak saat başı brüt 1 TL 35 kuruş olan bu mesai bazı kurumlarda ödenmedi. Aynı şekilde memura verilen seyyar görev tazminatının da bölge dışında göreve gönderilen memurlara verilmediği, gerekçe olarak da, "ödeneğimiz bitti" dendiği öğrenildi. Belediye sınırları dışında görev yapan memurların çocuklarına ücretsiz servis imkanı tanınmadı. 

BUGÜN
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.