Memur Maaşları Taban Aylıktan Nasıl Etkileniyor?..

Kamu personelinin aylık ücretlerinin belirlenmesinde esas alınan unsurlardan birisi olan "Taban Aylık", kişiye göre miktarının değişmemesi ve emekli aylığı ile emekli ikramiyesi üzerinde de önemli bir etkisinin olması nedeniyle kamu personeli tarafından önemsenmektedir.

Memur Maaşları Taban Aylıktan Nasıl Etkileniyor?..
04 Kasım 2013 Pazartesi 20:57

Taban aylık nedir?
 
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu, 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu ve 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununa göre aylıklarını almakta olan kamu personeli hakkında uygulanan “taban aylık” miktarı;  “taban aylık göstergesi” rakamının “taban aylık katsayısı” ile çarpımı sonucu belirlenmektedir.
 
Öte yandan, aylıkları farklı ücret düzenlemelerine göre belirlenen bazı memurların (kadro karşılığı sözleşmeli, ücret ve tazminat gösterfesine göre aylık alanlar gibi) ücretlerine Taban Aylığın herhangi bir etkisi olmamakla birlikte, bu personelin sosyal güvenlik kesintilerine esas matrahlarının belirlenmesinde de Taban Aylık unsuru kullanılmaktadır.
 
Taban aylık gösterge ve katsayısı
 
375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile “1000” olarak belirlenmiş olan Taban Aylık Göstergesi rakamının üç katına kadar artırılması hususunda Bakanlar Kurulu yetkili kılınmıştır.
 
Öte yandan, Taban Aylık Katsayısı genellikle memur maaşlarına zam yapılmasına ilişkin düzenlemelerde, diğer katsayılarla (aylık katsayısı, kıdem aylığı katsayısı) birlikte ve aynı oranda artırılmakta iken, bazen de bu katsayıda tek başına artış yapıldığı görülebilmektedir.
 
Örneğin, 2013 yılı ikinci altı ayı için geçerli olan Taban Aylık Katsayısı, aylıklara uygulanan diğer katsayılarla birlikte 1 Temmuz 2013 tarihinden geçerli olarak %4 artırılmıştır. Kamu personeli hakkında 2014 ve 2015 yılları için uygulanacak maaş zamlarının da belirlendiği Toplu Sözleşmede ise, 2014 yılında diğer katsayılarda artış yapılmaması ve sadece Taban Aylık Miktarının brüt 175 TL artırılması yoluna gidilirken, 2015 yılına ilişkin olarak da tüm katsayılarda %3+%3 oranında artış yapılması kararlaştırılmıştır.
 
Toplu Sözleşme ile öngörülen brüt 175 TL "Taban Aylık Miktarı" artışı, 1 Temmuz 2013 itibariyle “1,0275” olan Taban Aylık Katsayısının “1,2025” olarak belirlenmesi suretiyle gerçekleşmiş olacaktır.
 
Taban Aylık Miktarından ne kadar kesinti yapılır?
 
“Taban Aylık Göstergesi”nin “Taban Aylık Katsayısı” ile çarpımı sonucu belirlenen brüt “Taban Aylık Miktarı” üzerinden çeşitli kesintiler de yapılmaktadır. Belirlenen olan brüt miktar üzerinden;
 
-Damga Vergisi kesilmektedir. (Kesinti oranı; %0,759)
 
-Gelir Vergisi kesilmektedir. (Kesinti oranı; ilgili personelin bulunacağı Gelir Vergisi dilimine göre farklı olabilecektir.)
 
-Sosyal Güvenlik kesintisi yapılmaktadır. (Kesinti oranı; 01.10.2008 öncesinde işe girmiş olanlar için %16, bu tarih ve sonrasında işe girmiş olanlar için %14)
 
Taban Aylık miktarından etkilenmeyen ödeme unsurları
 
Kamu personeline yapılan bazı ödemeler, maaşlara zam yapılmasıyla birlikte artarken, zammın sadece Taban Aylık Miktarında artış ile sınırlı kalması durumunda ise, bazı ödeme unsurlarında artış meydana gelmemektedir.
 
Taban Aylık miktarındaki artıştan etkilenmeyen ödeme unsurlarından bazıları şunlar: Aile yardımı ödeneği, doğum yardımı ödeneği, ölüm yardımı ödeneği, nöbet ve icap nöbeti ücreti, vekalet aylığı, ödül, yabancı dil tazminatı, ek ödemeler, sabit döner sermaye ödemeleri, özel hizmet tazminatı, kıdem aylığı, makam tazminatı, temsil tazminatı, görev tazminatı, yan ödemeler, ek gösterge aylığı, gösterge aylığı.
 
Taban Aylık, 2014 ve 2015 yıllarında kamu çalışanlarına nasıl yansıyacak?
 
Kamu personeli hakkında halen uygulanmakta olan Taban Aylığın, aylık ücretler ile emekli aylığı ve ikramiyesi miktarlarına 2014 ve 2015 yıllarında ne kadar etki edeceğini görmek amacıyla yaptığımız çalışmada şu sonuçlara ulaşılmıştır.
 
TABAN AYLIĞIN, AYLIK VE EMEKLİ ÖDEMELERİNE NET ETKİSİ(TL)
 
 
 
 
*Gelir Vergisi oranı %15 uygulanarak yapılan hesaplamada, personelin 01.10.2008 tarihinden önce işe girmiş olduğu varsayılmış olup, emekli aylık ve ikramiyesi bakımından ise 25 hizmet yılına göre değerlendirme yapılmıştır.
Kaynak: Memurunyeri.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.