Memur İşçi Ayrımının Kalkması Ne Anlama Geliyor?..

MEMUR İŞÇİ AYRIMININ KALKMASI NE ANLAMA GELİYOR?

Memur İşçi Ayrımının Kalkması Ne Anlama Geliyor?..
30 Eylül 2013 Pazartesi 11:06

Memurlar ve işçilerin ayni statü altında birleşmeleri düşüncesinin Çalışma Meclisi Toplantısında bir kez daha dile getirilmesi üzerine konu tekrar memurların gündemine girmiş oldu.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde çalışmalarını sürdürmekte olan yeni Anayasa Yazım Komisyonunda,  ''İdare'' bölümünde yer alacak ''Memurlar ve Diğer Kamu Görevlileri'' maddesini müzakere ve kamu çalışanları ile ilgili maddelerin yazımı sırasında konu gündeme gelmişti. Komisyonun AKP'li üyeleri tarafından yeni Anayasada memur kavramının kaldırılarak çalışan kavramının getirilmesi önerilmiş ancak muhalefet partileri bu öneriye karşı çıkmışlardı. Memurunyeri.com olarak bu gelişmeleri de haber yaparak sizlere sunmuştuk.

Uzun süredir, memur - işçi ayrımının kaldırılması konusunun zaman zaman gündeme geliyor olması, hükümetin memurların statüsünde önemli değişiklikler yapma niyetinden vazgeçmediğini de göstermektedir.

Memur işçi ayrımının kalkmasının anlamı nedir?

Memur ve işçinin aynı statü altında birleşmesi demek, aslında memurun da işçinin halen çalıştığı statüde İş Kanununa tabi olarak istihdam edilmeye başlanması anlamına gelmektedir. Bu şekilde bir uygulamaya gidilmesinin en temel ve sarsıcı etkisi şüphesiz ki, Devlet memurunun sahip olduğu iş güvencesinin ortadan kaldırılması olacaktır.

Düşük ücret ve hayat standartlarında çalışmakta olan memurların sahip oldukları iş güvencesi ellerindeki en önemli kazanımdır.

İş güvencesi memurlar için bir hak olduğu kadar, aynı zamanda kamu görevinin kesintisiz ve düzenli gördürülmesi bakımından da temel bir gereksinimdir. Devlet memurları isimlendirildikleri şekliyle tam olarak Devletin memurları oldukları, Devletin temel isleyişinden sorumlu oldukları için hükümetlerden bağımsız çalışabilmeleri amacıyla bir statü hukukuna tabidirler. Yani memurlar hükümetin değil Devletin temsilcisidirler ve hükümetlerin değil Devletin bekası için çalışırlar ve bu sebeple de hükümetle birlikte gelip gitmezler. Hükümetle birlikte gelip gitmemelerini temin bakımından da iş güvencesine sahip olmaları gerekir.

Devlet memurunun sahip olduğu bu iş güvencesi, bazı siyasilerin sık sık tekrarladığı gibi memuriyeti yan gelip yatma yerine çevirmemekte, aksine Devletin devamlılığını sağlama bakımından temel bir işlev görmektedir.

İşçi ve memur ayrımının kaldırılmasının iş güvencesinin kaldırılması dışında başka sıkıntılara ve hak kayıplarına da yol açması mümkündür. Halen memurların sahip oldukları eş ve sağlık özrü sebebiyle yer değiştirme hakkı, isnat ve iftiralardan korunma hakkı, müracaat ve şikâyette bulunabilme hakkı, özel düzenlemeyle kovuşturma ve yargılanma hakkı, savunma yapabilme hakkı ve harcırah alınması gibi bazı haklardan mahrum kalmaları ya da en azından bu hakların sulandırılması anlamına da gelebilir.

memurunyeri.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.