Memur Eylemine Polis Müdahalesi

Memur Eylemine Polis Müdahalesi

Memur Eylemine Polis Müdahalesi
23 Mayıs 2012 Çarşamba 16:19

 Mersin'de iş bırakma eyleminde Ak Parti binasına yürümek isteyen Kamu-Sen üyeleri ile polis arasında arbede çıktı. Memurlar polisleri ellerindeki sopalarla saldırırken, polis ise kalabalığa biber gazı ve coplarla müdahale etti. Eylemde 3'ü polis 10 kişi hafif yaralandı.

Türkiye-Kamu-Sen'e üye yaklaşık bin kişilik memur grubu Büyükşehir Belediyesi önünde toplandı. Ak Parti Akdeniz ilçe binası önünde basın açıklaması yapmak isteyen memurlar, sloganlar atarak Hastane Caddesi'ni takip ederek Kuru Çeşme önüne kadar geldi. Burada polis kalabalığın önünü provakasyon olma ihtimaline karşı parti binasına 300 metre kala zırhlı araç ve çevik kuvvet ekipleri ile kesti. İstiklal Marşı'nı okuyan kalabalık ise çevik kuvvet ekiplerini aşarak yürümeye çalıştı. Bu sırada ise polis ile kalabalık arasında arbede yaşandı. Arbede sırasında polis kalabalığa biber gazı ile müdahale ederken kalabalık ise ellerindeki plastik sopalarla polise saldırdı.

Yaşanan arbedede sopa, tekme ve yumruk darbeleriyle 3 polis ile 7 memur çeşitli yerlerinden hafif şekilde yaralandı. Yaralılar, olay yerine çağrılan ambulanslarla hastanelere kaldırıldı.

Daha sonra yapılan görüşmeler sonucu barikat kaldırılarak memurların Ak Parti ilçe binasına yürümesine izin verildi.

İSTANBUL

Memur-Sen, Eğitim Bir-Sen, KESK ve Kamu-Sen'e bağlı sendikaların eylemi sabahın ilk saatlerinde başladı.

KESK'e bağlı Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) üyelerinin grev yapması nedeniyle 05.00'da başlaması gereken Haydarpaşa-Pendik-Haydarpaşa seferleri yapılamadı. Grevin duyurulduğu için kimsenin hiçbir yolcunun gelmediğini söyleyen grup üyeleri, "Bu iş yerinde grev var" pankartı asarak, "Yaşasın Grev-Yaşasın Toplu sözleşme" sloganları attı.

Grev nedeniyle Haydarpaşa-Pendik ve Sirkeci-Halkalı arasındaki seferlerin iptal olduğunu belirten Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Yavuz Demirkol "Saat 05.00 itibariyle tüm Türkiye çapında devlet demiryolu işçileri iş bırakma eylemine başladılar. Şu anda başarıyla grevimiz sürüyor. Grev bugün saat 24' e kadar sürecek. Demiryolu emekçileri bu greve büyük bir çoğunlukla destek veriyorlar. " dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI İŞ BIRAKTI

Zam konusunda hükümetle uzlaşamayan konfederasyonlara bağlı sendikalar bir günlük iş bırakma eylemi yapıyor.
İstanbul'da KESK'e bağlı Sağlık Emekçileri Sendikası üyesi sağlık çalışanları da iş bıraktı.

Çapa Tıp Fakültesi'nde toplanan sağlık çalışanları, sloganlar atarak yürüyüş yaptı. Sağlık çalışanlarına diğer iş kollarındaki memurların da katılmasıyla Çapa Tıp Fakültesi önünde toplanacak. Kalabalık öğle saatlerinde Beyazıt Meydanı'na kadar büyük bir yürüyüş gerçekleştirecek.

ANKARA

Türkiye Kamu-Sen ile KESK'in bir günlük iş bırakma eylemi başladı. Zam konusunda hükümet ile anlaşamayan kamu çalışanları, Ankara Garı'nda iş bıraktı. Türk Ulaşım-Sen ile Birleşik Taşımacılık Sendikası üyeleri, garın girişine "Grevdeyiz" pankartı astı.

Saat 01.33'de Diyarbakır'a gidecek Güney Ekspresi, hareket etmedi.

Memurların iş bırakması üzerine Ankara Garı'nda bilet satışları durdu. Satılan biletlerin bedelleri kesintisiz olarak yolculara iade edildi. TCDD, yolcuların mağdur olmaması ve gidecekleri yerlere zamanında ulaşabilmeleri için AŞTİ'ye belirli aralıklarla servis düzenledi.

Duruma tepki gösteren bazı yolcular ile görevliler arasında tartışma yaşandı. Memurların iş bırakma eyleminden habersiz olduğunu söyleyen yolculardan Cansever Yıldırım, "Birden bire bunu yapmasalardı iyi olurdu, bizde evden çıkmazdık. Yozgat-Yerköy'e gidecektik. Şimdi bu saatte eve geri döneceğiz; vasıta da yok, yapacak bir şey de yok" dedi.

DİYARBAKIR'DA DA OLAY ÇIKTI

Diyarbakır'da iş bırakma eylemi yaparak izinsiz yürüyen kalabalığa polis ekipleri tarafından biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi. Bir anda savaş alanına dönen cadde ve sokaklarda tazyikli suya hedef olan 1 kişi fenalık geçirdi.

Diyarbakır'da iş bırakma eylemi yapan memurlar, 4 ayrı koldan Dağkapı Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Hükümet tarafından verilen zammı protesto etmek üzere toplanan kalabalık, Yenişehir ilçesi Ofis semtinden Dağkapı Meydanı'na doğru yürürken güzergahta geniş güvenlik önlemleri alındı. Kaldırımda yürümeleri için uyarılan grubun sloganlar atarak caddeleri trafiğe kapatmasının ardından polis yetkilileri ile kalabalık arasında zaman zaman tartışma yaşandı. Diyarbakır Adliye Sarayı önünde caddeyi trafiğe kapatarak yürüyen kalabalığa Toplumsal Olaylara Müdahale (TOMA) araçlarından yolu boşaltmaları konusunda uyarı yapıldı. Yapılan tüm uyarılara rağmen caddede yürümeye devam eden kalabalığın önü çevik kuvvet polisleri tarafından kesildi. Çevik kuvvet polisleri ile kısa süreli arbede yaşayan kalabalığa biber gazı ve tazyikli su ile müdahale edildi. Müdahale sırasında ortalık savaş alanına döndü. Bir anda polis ekipleri ile göstericiler arasında taşlı ve tazyikli sulu olaylar alevlendi. Kalabalığı dağıtmak için TOMA araçlarından sıkılan su ve polislerin attığı biber gazından birçok kişi etkilenirken, kalabalık içinde bulunan ve tazyikli suya hedef olan bir kişi ise fenalık geçirdi. Arkadaşları tarafından kalabalıktan çıkarılan şahıs için bölgeye ambulans istendi.
Kısa süren arbedenin ardından kalabalık Dağkapı Meydanı'na doğru kaldırımları kullanarak yürümeye devam etti.

KONYA

Konya'da memurların bir günlük iş bırakma eylemi saat 00.00'da KESK'e bağlı sendika üyelerinden oluşan 200 kişilik grubun Konya Gar'ına yürümek için bir araya gelmesiyle başladı.

Polis, izinleri olmayan gurubun yürüyüşüne izin vermedi. Daha sonra polis eşliğinde sloganlar atarak gara yürüyen grup yaptıkları basın açaklaması sonrası olaysız bir şekilde dağıldı.

KESK'e bağlı sendika üyelerinden oluşan yaklaşık 200 kişilik grup alınan iş bırakma eylemi nedeniyle saat 00.00 sıralarında Konya Gar'ına yürümek için Stad Caddesi'nde biraraya geldi. Polis, izinleri olmayan grubun yürüyüşüne izin vermedi.

Grubun etrafı çevik kuvvet polisleri tarafından sarıldı. Daha sonra polis ve sendika üyelerinin uzlaşması sonucu grup polis eşliğinde 'Yaşasın memur hakları', "Herkes Greve" sloganları atarak Gar'a yürüdü. Gar'a girip makinistlerin iş bırakmasını isteyen gruba polis tekrar izin vermedi. Polis, sadece sendika üyelerinden seçilen temsilcilerin içeri girmesine izin verdi. Gar görevlileriyle konuşan sendika üyeleri, bir yük treni makinistinin bir gün iş bırakma eylemine katılacağı sözünü aldı. Daha sonra gar önünde basın açıklaması yapan grup olaysız bir şekilde dağıldı.

İZMİT

Hükümetin son turda yüzde 3.5+4'lük teklifini yetersiz bulan memurlar İzmit'te de büyük guruplar halinde bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük eylemi yaptı. Türkiye Kamu Çalışanları Konfederasyonu, Kamu Emekçileri Sendikası ve Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası'na üye yaklaşık 15 bin kişi slogan kısa süreli aralıklarla üç ayrı grup halinde slogan atarak kent içinde pankartlarla yürüdü.

Merkez Bankası önünde başlayan ilk eylem Türkiye Kamu Çalışanları Konfederasyonu tarafından gerçekleştirildi. Çocuklarıyla birlikte eyleme katılan memurlar slogan atıp düdük çalarak hükümeti protesto etti. Gurup yürüyüş yolu boyunca Hükümet zammını al başına çal, Vur vur inlesin başbakan dinlesin, Memura sadaka istemiyoruz şeklinde slogan atarak Demokrasi Parkı'na kadar yürüdü.


BANLİYÖ SEFERLERİ İPTAL

KESK'e bağlı Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) üyelerinin grev yapması nedeniyle 05.00'da başlaması gereken Haydarpaşa-Pendik-Haydarpaşa seferleri yapılamadı.

Grevin duyurulduğu için kimsenin hiçbir yolcunun gelmediğini söyleyen grup üyeleri, "Bu iş yerinde grev var" pankartı asarak, "Yaşasın Grev -Yaşasın Toplu sözleşme" sloganları attı.Grev nedeniyle Haydarpaşa-Pendik ve Sirkeci-Halkalı arasındaki seferlerin iptal olduğunu belirten Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Yavuz Demirkol "Saat 05.00 itibariyle tüm Türkiye çapında devlet demiryolu işçileri iş bırakma eylemine başladılar.

Şu anda başarıyla grevimiz sürüyor. Grev bugün saat 24' e kadar sürecek. Demiryolu emekçileri bu greve büyük bir çoğunlukla destek veriyorlar. " dedi.

MEMUR EYLEMİ ÖĞRENCİLERE TATİL OLDU

Tokat'ta ilköğretim okulu öğrencileri, öğretmenlerinin iş bırakması nedeniyle ders işlenmeyince sevinçle okuldan ayrıldı.

Memur sendikaları toplu sözleşme masasında hükümetle anlaşamayınca Tokat'ta memurlar iş bırakma eylemi yaptı. Memurlar, sabah saatlerinden itibaren işyerleri yerine alana çıktı. Kent merkezinde bulunan Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu'nda görevli öğretmenler de okula gitmeyince öğrenciler okullarından ayrıldı. Okula geldiklerinde öğretmenlerinin eylemde olduğunu öğrenen öğrenciler, sevinçle evlerine döndü. Öğrencilerin mutlu oldukları gözlenirken, kent merkezinde çok sayıda öğrencinin de eylem nedeniyle okula gitmediği öğrenildi. Bu arada okuldan ayrılan bazı öğrencilerin Cumhuriyet Meydanı'nda eylem yapan öğretmenlerine destek verdiği görüldü. Öğrenciler, öğretmenlerinin maaşlarının artmasını istedi. Kentte memur sendikalarının eylemleri sürüyor.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.