Memur Ek Zam Alırsa Havadan Para Yağacak..

Memur ek zam alırsa havadan para yağacak

Memur Ek Zam Alırsa Havadan Para Yağacak..
19 Ağustos 2013 Pazartesi 00:07

 DHMİ’nde çalışan 9 bin memurun havacılık tazminatına zam yapılması halinde, hava sahamızdan geçen uçak firmaları Türkiye’ye ilave para göndermek zorunda kalacak

Hükümetle memur sendikaları arasında yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde ilginç bir zam pazarlığı yaşandı. Ulaştırma Memur-Sen, hükümete götürdüğü teklifte, Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nde (DHMİ) çalışan personelinin aldığı havacılık tazminatına zam istedi.

‘Ücret dengesini bozar’

Sendika, sayıları 9 bini bulan DHMİ memuruna yapılacak her 1 liralık zamma karşılık Avrupa’dan 4 lira para geleceğini pazarlık masasında iletti. Durumu değerlendiren Maliye ve Hazine bürokratlarının memurlar arasındaki ücret dengesini bozacağı gerekçesiyle bu talebi “şimdilik” geri çevirdiği belirtilirken, sendikanın aynı talebi önümüzdeki aylarda hükümetle yapılacak teknik görüşmelere getireceği öğrenildi.

Para havuzdan gelecek

Ulaştırma Memur-Sen Başkanı Can Cankesen’in gündeme getirdiği talep, Türkiye’nin uluslararası hava trafiğine sağladığı hizmetin karşılığı olarak alınan parayı içeriyor. Kurallar gereği, Türkiye dahil 60 ülkeden bir veya birkaçının hava sahasını kullanan uçak şirketleri, geçtikleri her ülke için Eurocontrol’a para ödüyor.

Brüksel’de ‘havuz’ var

Ödenen bu paralar Eurocontrol’un Brüksel’deki havuzunda toplanıyor. Bu paraların önemli bir kısmı, havacılık kurumlarında çalışan personele “havacılık tazminatı” olarak ödeniyor. DHMİ personeli de, bu hizmeti verdiği için tazminattan yararlanıyor.

Döviz girişi sağlar

Havacılık tazminatının memurlara ulaşabilmesi için, devlet bütçesinden bu memurlara tazminat ödenmesi gerekiyor. Çünkü sistem, önce bütçeden memura personel gideri yapılması, daha sonra da Eurocontrol’un bu giderleri karşılaması esasına dayanıyor. Cankesen, havacılık hizmeti verirken  masrafların Eurocontrol’e fatura edildiğini, bu nedenle zamlar yoluyla masrafın artmasının Türkiye’ye ciddi döviz girişi sağlayabileceğini söyledi.

Tazminat miktarı 650 milyon euroya çıkabilir

Ulaştırma Memur-Sen Başkanı Cankesen, Türkiye- ’nin halen Eurocontrol’dan yıllık 350 milyon euro tazminat aldığını, buna karşılık benzer ülkelerin aynı hizmetler için aldığı tazminatın 500- 600 milyon euroyu aştığını belirterek şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye dışındaki ülkeler çalışanlarına yüksek maaşlar ve tazminatlar ödeyip maliyetin tamamını Eurocontrol teşkilatına fatura ediyor.

Türkiye ise bu hakkını kullanamıyor. Öyle olunca da, kazanan Türkiye hava sahasını kullan yabancı havayolları oluyor. DHMİ memurunun tazminatında 25 milyon liralık artış yapılırsa Eurocontrol Türkiye’ye 100 milyon lira para göndermek zorunda kalacak.”
 
ERDOĞAN SÜZER – BUGÜN GAZETESİ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.