Memur Amiri İle Kavga Ederse Ne Olur?..

MEMUR AMİRİ İLE KAVGA EDERSE NE OLUR?

Memur Amiri İle Kavga Ederse Ne Olur?..
28 Mayıs 2013 Salı 13:28

Çalışma hayatında rastlanması pek istenmese de, memurun amirine karşı; saygısızlık ettiği, küçük düşürücü hareketler yaptığı, hakaret ettiği, fiili tecavüzde bulunduğu durumlarla da karşılaşılabilmektedir.

Memurun amirine karşı söz ya da davranışları ile yapacağı disiplin hükümlerine aykırılık teşkil eden hareketlerinin adli yargıya taşınması da mümkün olmakla birlikte, amirine karşı işlediği ileri sürülecek fiil ve hallerle ilgili olarak hakkında 657 sayılı Kanun çerçevesinde disiplin soruşturması başlatılması halinde, duruma göre memur farklı disiplin cezalarıyla karşılaşabilecektir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun disiplin hükümlerine göre, memur;

-Görev sırasında amirine hal ve hareketi ile saygısız davranması halinde, kınama cezası, 

-Görev sırasında amirine sözle saygısızlık etmesi halinde, aylıktan kesme cezası,

-Amirine karşı küçük düşürücü veya aşağılayıcı fiil ve hareketler yapması halinde, kademe ilerlemesinin durdurulması cezası,

-Amirine hakarette bulunması veya tehdit etmesi halinde, kademe ilerlemesinin durdurulması cezası,

-Amirlerine fiili tecavüzde bulunması halinde, Devlet memurluğundan çıkarma cezası

ile cezalandırılabilir. 

Amirine karşı yaptığı hareketlerden dolayı disiplin cezası verilecek memur hakkında, 657 sayılı Kanunun “Geçmiş hizmetleri sırasındaki çalışmaları olumlu olan ve ödül veya başarı belgesi alan memurlar için verilecek cezalarda bir derece hafif olanı uygulanabilir.” şeklindeki hükmünün de değerlendirilmesi gerektiği gibi, konunun adli yargıya taşınması halinde, disiplin dışında adli cezalar alınması da gündeme gelebilecektir.

memurun yeri
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.