Memur 2000 Tl. Ekstra Geliri Nasıl Kazanabilir?..

MEMUR 2000 TL. EKSTRA GELİRİ NASIL KAZANABİLİR?

Memur 2000 Tl. Ekstra Geliri Nasıl Kazanabilir?..
02 Eylül 2013 Pazartesi 11:16

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda memurların aylıkları dışında başka gelir getirici faaliyette bulunmamaları temel ilke olarak yer alsa da, bunun istisnaları hem söz konusu Kanunda hem de diğer bazı Kanunlarda yer almıştır. Bu düzenlemeler sayesinde memurların 657 sayılı Kanun gereğince hak ettikleri aylıkları dışında, yasal gelir kaynağına kavuşmaları mümkün bulunmaktadır.

Bu yasal imkanlardan biri de memurların KİT’lerdeki yönetim veya denetim kurulu üyeliklerine atanarak elde edebilecekleri gelirlerdir.

Atanmak için hangi şartlara ihtiyacım var?

Esas görevleri dışında KİT’lerin yönetim veya denetim kurulu üyeliklerine atanabilmek için zorlayıcı şartlara gerek yoktur. 233 sayılı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 7 nci maddesinde yer verilen hüküm ile yönetim ve denetim kurulu üyeliğine atanabilmek için aranan şartlar sıralanmıştır. Hükme göre Teşebbüs yönetim kurulu üyeliklerine atanacakların, Devlet memurluğuna atanabilme genel şartlarına sahip, yüksek öğrenim yapmış ve teşebbüsün faaliyet alanı ile ilgili idari ve mesleki ihtisasa sahip olması gerekmektedir. Ancak, ilgili bakanın teklifi üzerine atanan üyelerden birinde idari veya mesleki ihtisasa sahip olma şartı da aranmadığı için yükseköğrenim yapmış olmak, bu görevlere atanmak isteyen memur için yeterli olmaktadır. Aynı şartlar denetim kurulu üyeliği içinde geçerlidir.

Elbette ki bu şartlar dışında hukuki metinde yer verilmese de, belki de en önemli şart atanmanızı sağlayacak kadar kuvvetli bir referansa sahip olmak gerektiğidir.

Yönetim Kurulu veya Denetim Kurulu üyeliği ne kazandırır?

Mevzut kadronuz ve görevleriniz devam etmekle birlikte, atanmış olduğunuz kurul üyeliklerinin size sağlayacağı ekstra ücret de oldukça caziptir. Bu konuyla ilgili olarak memurunyeri.com olarak hazırladığımız, Yönetim kurulu üyeliklerinden elde edeceğiniz gelirin vergisinin de ilgili KİT tarafından ödeneceğine dair haberimizi inceleyebilirsiniz.

KİT Yönetim veya Denetim Kurulu üyelikleri net ücret miktarları:memurunyeri.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.