Memiş: Tam Gün Düzenlemesinde Baskılara Boyun Eğilmesin..

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, tam gün uygulamasından vazgeçilmemesi gerektiğini, özel sektöre geçişi önlemenin yolunun ise kamuda görev yapmayı cazip hale getirmekten geçtiğini söyledi. Konuyla ilgili olarak bir basın toplantısı düzenleyen Metin Memiş, tam gün uygulamasına yönelik hazırladıkları raporu açıkladı.

Memiş: Tam Gün Düzenlemesinde Baskılara Boyun Eğilmesin..
17 Kasım 2013 Pazar 13:08

Kamudaki hekimlerin büyük kesiminin (yüzde 96)  büyük uyum sağlamasına karşın, tam güne direnen üniversite hocalarının baskısına boyun eğilerek bir süreç başlatıldığını söyleyen Memiş, yapılan düzenlemenin zamanında yapılmadığı için kimseyle paylaşılmadan, aceleyle yapılmak istenmesini de eleştirdi.
 
ÜNİVERSİTE ŞARTLARI, HOCALAR TARAFINDAN TERCİH EDİLİR HALDE OLMALI
Tam Gün Yasası’na yönelik önerilerinin uygulanması halinde çalışma barışının bozulmayacağını belirten Memiş, tamamı olmasa bile büyük bir çoğunluğun tam gün sistemine dahil olacağını kaydetti. En önemli önerilerinden birinin hocalara üniversiteyi tercih edecek makul düzeyde ücret verilmesi olduğunu belirten Metin Memiş, bunun yapılabilmesi için de sağlık hizmetlerinin performans ücretleri ile eğitim ve araştırma hizmetlerinin performans ücretlerinin ayrı ayrı hesaplanarak hocalara verilmesi gerektiğini kaydetti.
GELİRİN YÜZDE 80’İ SABİT, YÜZDE 20’Sİ PERFORMANSA DAYALI OLMALI
Önerileri arasında performansa dayalı ödeme sisteminin üniversitelerin özellikli yapıları dikkate alınarak yeniden tasarlanması ve uygulanması gerektiğini de belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Memiş, bunu özelikle de bilimsel çalışmalar ve eğitim açısından önemli olduğunu vurguladı. Performansa dayalı ödeme sistemiyle sağlık çalışanlarının toplam gelirlerinin en az % 80’inin sabit gelirden, % 20’sinin ise performans payından olmasını öneren Metin Memiş, gelirin tümünün de emekliliğe yansıması gerektiğini ifade etti.
ÖZEL SEKTÖRDEKİ HOCALAR, DEVLETTE EĞİTİM ARAŞTIRMA AMAÇLI GÖREV ALABİLMELİ
Özel sektörde görev yapan hocalara ise eğitim ve araştırma amacıyla, sözleşmeli olarak devlet üniversitelerinde görev yapma imkanı verilmesini isteyen Memiş, bu şekilde tam gün nedeniyle özel sektöre giden ve üniversitesinden de kopmak istemeyen hocaların geri kazanılabileceğini belirtti.
AYRIMCILIK YAPILARAK ÇALIŞMA BARIŞI BOZULUYOR
Basından öğrendikleri kadarıyla tasarıda yer alan, “mesai saati dışında” özel ve vakıf hastanelerinde çalışma şartının, “saat 14.00” olarak değiştirilmek istendiğini söyleyen Memiş, bunun tam günün uygulanmaya başladığı tarihten öncesinde bile verilmeyen bir ayrıcalık olduğunu vurguladı. Yine basından öğrendikleri kadarıyla, yapılacak düzenleme sonrası tıp ve diş hekimliği fakültelerindeki öğretim üyelerinin herhangi bir kısıtlama olmadan özel ve vakıf hastanelerinde çalışabileceğini söyleyen Memiş, öğretim üyelerinin rektörün yetki ve inisiyatifiyle % 50’si veya tamamının özel ve vakıf hastanelerinde çalışabilmesinin, sağlıktaki dönüşümde hedeflenen sonuçlara ulaşma açısından tavizkâr bir uygulama olarak değerlendirdi.
 
Metin Memiş, ayrıca karşı çıktıkları bu düzenlemenin, tam gün uygulamasının da içinde yer aldığı yasal değişiklikle, çalışma süreleri 40 saate inen sağlık çalışanlarının, fiilen 45 saat olarak çalıştırılmaya devam edilmesine karşın hocaların mesaisinin 14’de bitirilmek istenmesinin ise çalışanlar arasında ayrımcılık ve çifte standart olacağını ifade etti.
ÖZEL SEKTÖR GÜÇLENİRKEN HEM KAMU, HEM VATANDAŞ ZARAR GÖRECEK
Öğretim üyelerinin yarım gün üniversite hastanesinde, yarım gün ise özel ve vakıf hastanelerinde çalışacak olmaları beraberinde kamudan özel sektöre hasta transferini gündeme getireceğini de vurgulayan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, “Bu durum özel sektörün payını ve gücünü; vatandaşın ise cebinden yapacağı sağlık harcamasını artıracaktır. Bu sonuç, sosyal devlet anlayışına sahip Türkiye’de kabul edilebilir bir durum değildir.” şeklinde konuştu.
TAM GÜNDEN DÖNÜŞ OLMAMALI
Düzenlemenin bu şekliyle gerçekleşmesi halinde, ‘Tam Gün’ uygulamasından söz edilemeyeceğini de belirten Metin Memiş, hekimle hasta arasına para ilişkisinin gireceğini, sağlık hizmeti akışında özel sektörün hareket alanı ve rekabet gücü genişlerken kamu hastanelerinin bu işten zarar görebileceğini ve sağlık çalışanlarının iş motivasyonlarının zarar göreceğini vurguladı.
Sağlık-Sen olarak tam gün uygulamasını, yani tek bir işyerinde çalışmayı tavizsiz olarak desteklediklerini de söyleyen Memiş, “Ancak Tam Gün Yasası’nın mevcut halini ve bugün Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği maddelerle ilgili yapılan düzenleme önerilerini sahanın sorunlarından ve sağlık sisteminin geleceğine ilişkin gerçeklerden uzak buluyor ve desteklemiyoruz.” dedi. Metin Memiş’in ayrıca özel sektör ile vakıf üniversitesi hastaneleri arasındaki afilasyonların da sıkı kurallara bağlanması gerektiğini, vakıf hastanelerine de hekim istihdamında sınırlama getirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.