Memiş: Sağlıkta Mobbingin Arttığını Görüyoruz

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Genel Başkanı Metin Memiş,Türkiye'de sağlığa erişimin kolaylaştığı bir dönemde 2'den 9'lara çıktığı bir dönemlerde, memnuniyetin 39'lardan 76'lara çıktığı bir dönemde maalesef sağlık çalışanlarına şiddetin arttığını görüyoruz.

Memiş: Sağlıkta Mobbingin Arttığını Görüyoruz
26 Mart 2015 Perşembe 09:19

 Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Genel Başkanı Metin Memiş, paralel yapının karşısında dik durduğumuz için paralel yapının medyasının Memur Sen için karalama kampanyası başlattığını söyledi.

Sağlık-Sen Samsun Şubesi Çanakkale Zaferinin 100. Yılı nedeniyle "Zaferin Gözyaşları Çanakkale" isimli tiyatro gösterisi düzenledi. Eğitim Araştırma Hastanesi konferans salonunda düzenlenen tiyatro gösterisine Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Genel Başkan Yardımcısı İdris Baykan, İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dursun Mehmet Mehel, Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. Fatih Özkan, Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı İlhan Öksüz, kurum hastaneleri başhekimleri, hekimler, hemşireler, hastane çalışanları ve aileleri katıldı.

Tiyatro gösterisi öncesi açılış konuşmasını yapan Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı İlhan Öksüz, "18 Mart, sadece bizim şanlı tarihimizin değil, insanlık tarihinin en önemli, en büyük ve asalet dolu bir savaşın tarihidir. Çanakkale, hepimizin gönlünde bir İstiklal meşalesidir. Bu destan, asla tarihin tozlu sayfalarına mahkum edilemez. Nesiller ve asırlar arasında yaşanan tarihi birikimi iyi anlamak, iyi kavramak ve bugünün gençlerine de bu hakikatleri tam tamına anlatmak lazımdır. İşte o zaman kökü mazide olan ve geçmişiyle barışık bir nesil yetiştirmiş oluruz" dedi.

Çanakkale Zaferinin önemine değinen Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, "Bundan 100 yıl önce bir destan yazıldı. Bizde bundan sonraki dönemlerde de Çanakkale ruhuyla sendikacılığımızı yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

"SAĞLIKTAKİ MOBİNGİN ARTTIĞINI GÖRÜYORUZ"

Sağlık çalışanların sosyal hakları ile ilgili bazı konulara değinen Genel Başkan Memiş, "Sağlık-Sen olarak sorunlardan nemalanan bir sendikacılık anlayışı yerine, sorunlara çözüm odaklı yaklaşan ve diyaloga açık bir sendikacılık anlayışımız ile 2009 yılındaki yetki dönemimizden bugüne sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızın 70'den fazla sorununu çözmüş olduk. Ancak sağlıkta sorunlar bitmek bilmiyor. Türkiye'de sağlığa erişimin kolaylaştığı bir dönemde 2'den 9'lara çıktığı bir dönemlerde, memnuniyetin 39'lardan 76'lara çıktığı bir dönemde maalesef sağlık çalışanlarına şiddetin arttığını görüyoruz. Sağlıktaki mobingin arttığını görüyoruz. İş yükü nedeniyle çalışanlarımızın tükendiğini görüyoruz. Fazla nöbetler nedeniyle sağlık çalışanların ciddi anlamda mağdur olduğunu görüyoruz. Her platformda şunu diyoruz ki, ne kadar modern hastaneler yaparsanız yapın, bu hastanelerin içerlerini ne kadar modern cihazlarla donatırsanız donatın eğer burada hizmet veren sağlık çalışanlarını mutlu edemezseniz, sağlık çalışanların iş yükünü hafifletemezseniz, sağlık çalışanların istediği özlük haklarını vermezseniz, şiddete karşı daha ciddi tedbirler almazsanız hiç kusura bakmayın sağlıkta dönüşüm artık son noktaya gelmiştir. Bundan sonra ileriye değil, geriye gidiş başlayacaktır. Onun için sağlık çalışanlarının da memnuniyeti dikkate alınmak zorundadır. Geçtiğimiz 13 Mayıs'ta Cumhurbaşkanımızın katıldığı hemşireler günü programında da sağlık çalışanlarının yoğun iş yükü altında eziliyor. Evine, eşine, çocuğuna zaman ayıramıyor, fazla nöbetler nedeniyle yıpranıyor, şiddet görüyor ve sağlık çalışanlarına yıpranma yapı istediğimizi ifade ettik. Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı bizim bu haklı talebimize kulak verdi ve kürsüye çıktığı zaman oradan Bakanına talimat verdi. 'Sağlık çalışanlarına 5 yıla 1 yıpranma yapı veriyorum' dedi. Yine lisans tamamlama ve kreşler konusunda talimat verdi. Ama 1 yıllık mücadelemiz neticesinde Sağlık Bakanlığının bu konularda çok fazla bir ilerleme kaydettiğini göremedik" şeklinde konuştu. Devamı için tıklayınız.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.