Mecburi Hizmetle İlgili Yeni Düzenleme Kimleri Kapsayacak?

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, Devlet Hizmeti Yükümlülüğü Kuralarının 3359 Sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu hükümleri gereği gerçekleştirilen son düzenlemeye ilişkin bilgi verdi.

Mecburi Hizmetle İlgili Yeni Düzenleme Kimleri Kapsayacak?
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş,  devlet hizmeti yükümlülüğü kuraları ile ilgili son düzenlemeye ilişkin bilgi verdi.

Devlet Hizmeti Yükümlülüğü Kuralarının 3359 Sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu hükümleri gereği gerçekleştirildiğini belirten Gümüş, "Kanuna 'ancak beşinci ve altıncı grup ilçe merkezlerine bağlı yerleşim yerleri ile Bakanlar Kurulu'nca tespit edilecek il merkezi ve il merkezlerine bağlı yerleşim yerlerinde Devlet hizmeti yükümlülüğünü yerine getirenler, tekrar Devlet Hizmeti Yükümlüsü olduklarında istekleri dışında bu yerlere atanamazlar' hükmü eklendi" açıklamasında bulundu. sağlık personeli

Yeni düzenleme hakkında bilgi veren Gümüş, şunları kaydetti:

"Buna göre, evvelce devlet hizmeti yükümlülüğünü Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenmiş olan iller ile Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan sosyo ekonomik gelişmişlik sıralamasında yer alan 5. ve 6. grup ilçe merkezlerine bağlı yerleşim yerlerinde tamamlamış olan hekimler bu yerlere istekleri dışında atanamayacaklar.

Konu ile ilgili Bakanlar Kurulu kararınca tespit edilen il merkezleri  sağlık personeli 7 Kasım 2014 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanmıştır."

60. Dönem Devlet Hizmeti Yükümlülüğünde bu konu ile ilgili düzenlemelerin gerçekleştirildiğini ifade eden Gümüş, şöyle devam etti:

"Buna göre, '2014/6918 Sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenmiş olan iller ile Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında yer alan 5. ve 6. grup ilçelere bağlı yerleşim yerlerinde evvelce Devlet Hizmeti Yükümlülüğünü tamamlamış olup bu kuraya tabi olanlar Personel Bilgi Sistemi üzerinden ilan edilen takvim çerçevesinde başvurabileceklerdir' şeklinde gerekli açıklamalar yapılmıştır.

Ancak, 18 Ocak 2014 tarihinden sonra (55, 56, 57, 58, 59. Dönem) Devlet Hizmeti Yükümlülüğü kuraları ile bu yerleşim yerlerine atanmış ve halen yükümlülüğü devam etmekte olan personel için bir defaya mahsus olmak üzere ayrı bir kura planlanmıştır." haberin devamı için tıklayın

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER