Master Veya Doktora Yapmak Hangi Memurların Maaşını Daha Fazla Artırır?..

Master veya doktora yapmış olan memurlar hakkında uygulanan ilave kademe ilerlemesi veya derece yükselmesi nedeniyle ilgililerin aylık ücretlerinde değişiklik olabilmekle birlikte, bu eğitimlerin bazı memurların aylık ücretlerini daha fazla etkiledikleri de görülmektedir.

Master Veya Doktora Yapmak Hangi Memurların Maaşını Daha Fazla Artırır?..
04 Nisan 2014 Cuma 10:53

Master ve doktoranın kademe ve dereceye etkisi

Devlet memurluğuna girmeden önce ya da girdikten sonra yüksek lisans veya doktora öğrenimi yapmış olanlardan;

-Yüksek lisans (master) yapmış olanlar hakkında bir kademe ilerlemesi uygulanır. Kademe ilerlemesinden yararlanmada, yüksek lisansın hangi alanda yapıldığının önemi yoktur.

-Meslekleri ile ilgili öğrenim dallarında doktora yapmış olanlar hakkında bir derece yükselmesi uygulanır. Bu şekilde derece yükselmesinden yararlanabilmek için doktora yapılan dalın ilgilinin lisans mezuniyetine ilişkin alanlarda olması gerekmektedir.

-Yüksek lisans yaptıkları için bir kademe ilerlemesinden yararlananlardan, meslekleriyle ilgili öğrenim dalında doktora yapmış olanlar hakkında iki kademe ilerlemesi uygulanır.

Devlet memurlarının kademe ilerlemesi ve derece yükselmesi, bulundukları dereceye ve kadro unvanlarına göre aylık ücretlerini farklı miktarlarda etkileyebilmektedir. 

Master ve doktora eğitimi nedeniyle maaşları daha fazla artan memurlar

Yüksek lisans veya doktora yapmış olmaları nedeniyle kademe ilerlemesi veya derece yükselmesi yapan memurların aylıklarında görülen değişimden farklı olarak, bu eğitimler bazı memurların aylık ücretlerinde daha farklı artışlara neden olabilmektedir.

**Yüksek lisans eğitimi nedeniyle maaş artışı farklı olan bazı personel

Ekonomist unvanına sahip olup, ekonomi alanında lisansüstü öğrenim görmüş olanlardan, Teknik Hizmetler Sınıfında “Ekonomist” unvanlı kadrolarda görev yapanlara, ek özel hizmet tazminatı verilir.

Master yapmış olmalarından dolayı, ekonomist kadro unvanlı personelden; 1-4 derecelerden aylık alanlara 363 TL, diğer derecelerden aylık alanlara ise 312 TL her ay net ilave tazminat verilir.

**Doktora eğitimi nedeniyle maaş artışı farklı olan bazı memurlar

Ekonomist unvanına sahip olup, ekonomi alanında doktora derecesi bulunanlardan, Teknik Hizmetler Sınıfında “Ekonomist” unvanlı kadrolarda görev yapanlara, ek özel hizmet tazminatı verilir.

Doktora yapmış olmalarından dolayı, ekonomist kadro unvanlı personelden; 1-4 derecelerden aylık alanlara 581 TL, diğer derecelerden aylık alanlara ise 523 TL her ay net ilave tazminat verilir. Memurunyeri.com oolarak yaptığımız hesaplamada 2014 yılı için geçerli olan aylık katsayısı kullanılmıştır.

Öte yandan, tıpta uzmanlık mevzuatında belirtilen dallarda doktora yapmış olanların; özel hizmet tazminatından, yan ödemelerden, ek göstergelerden, nöbet ücretinden ve icap nöbeti ücretinden daha yüksek miktarlarda yararlanmaları söz konusu olabilmektedir. 

memurunyeri.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.