Malul Aylığı Alırken Çalışmaya Başlayan Maaşı Kaybedebilir..

Malullerin dikkatine... Çalışamayacak durumda olanlara bağlanan malullük maaşı tekrar çalışmaya başlanırsa kesilebiliyor. Yalnız malul kişi 4/B’li olarak işe başladığı takdirde devlete %15 prim yatıracak ve aylığı kesilmeyecek.

Malul Aylığı Alırken Çalışmaya Başlayan Maaşı Kaybedebilir..
24 Ekim 2013 Perşembe 11:06

MALULLÜK aylığı, çalışmasına sürekli olarak engel olan bir sağlık problemi olan kişiler için tanınmış bir hak. Malul kişiler en az 10 yıldan beri sigortalıysa ve 1800 gün primleri varsa malullük aylığı alabiliyorlar. Bu aylık için başvuran kişi sürekli bakıma muhtaçsa sadece 1800 gün prim yatırması yeterli.

MALULLÜĞÜ KURUL BELİRLİYOR

Başka bir kişinin sürekli bakımına muhtaç olup olmadığı da sağlık kurulunun derecelendirerek verdiği raporla belirleniyor. 5510 sayılı Kanun'a göre işçi statüsünde çalışanlar ve 4/B'li olanlar çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün yüzde 60 kadarını kaybettiği tespit edilenlere malullük aylığı bağlanabiliyor.

MEMURLARDA SINIR YÜZDE 60

4/C'liler yani memurlar için ise çalışma gücünün yüzde 60'ı veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği tespit edilenlere malullük aylığı bağlanabiliyor.

4/B'Lİ AĞLIĞINI ALIYOR

MALULEN emekli olan SSK'lı 4/A'lıların aylığı Ekim 2008'den önce bağlanmışsa bu kişilerin aylıkları çalışmaya dönmeleri durumunda kesiliyor. Kişiler 4/B'liyse yüzde 15 prim ödeyerek aylıklarını alabiliyor. Memurların ise aylığı kesilmiyor.

TEK İSTİSNADA KALKTI

Çalışmaya dönen memurlar arasında şu an için bir tek sivil vazife malullerinin memur olmaları halinde aylıkları kesilirdi. 2014'ten itibaren sivil vazife malullerinin de memur olarak çalışmaları halinde aylıkları kesilmeyecek.

3 SORU 3 CEVAP

Dışarıdan ödenebilir

Soru: İşe girene kadar gün kaybını önlemek için dışarıdan prim ödeyebiliyor muyum?

Kamuran Keskin

Cevap: Mümkün, isteğe bağlı sigortalı olma yolunu seçebilirsiniz.

Bağ-Kur'lular GSS yatırmaz

Soru: Bağ-Kur isteğe bağlı ödüyorum. İş bulana kadar bu şekilde devam edecek, genel sağlık sigortası ödemem gerekiyor mu? Alper Soylu

Cevap: Hayır, ödemenize gerek yok.

İşsizlik maaşı primi alınmaz

Soru: Prim günümü tamamlayıp emekliliği hak edip is yerimden kendi isteğimle ayrıldım bu nedenle issizlik maaşından faydalanamadım. İşsizlik maaşı için kesilen primlerimi geri alabilir miyim? Mehmet Taş

Cevap: Hayır alamazsınız.

Akşam
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.