Maliye Bakanı Ekonomide Çizilen Tüm Pembe Tabloları Yalanladı

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK Stratejik Yatırım Konferansında habercilerin sorularını yanıtlarken, 2012 Yılı için memura ve emekliye yüzde 4+4 oranındaki zammın yeni vergilere neden olacağına dair açıklamaları üzerine yaptığı yazılı açıklamada; Maliye Bakanı ekonomide çizilen tüm pembe tabloları yalanladı dedi.

Maliye Bakanı Ekonomide Çizilen Tüm Pembe Tabloları Yalanladı
18 Haziran 2012 Pazartesi 16:00

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK Stratejik Yatırım Konferansında habercilerin sorularını yanıtlarken, 2012 Yılı için memura ve emekliye yüzde 4+4 oranındaki zammın yeni vergilere neden olacağına dair açıklamaları üzerine yaptığı yazılı açıklamada; 
Maliye Bakanı ekonomide çizilen tüm pembe tabloları yalanladı dedi. 
Ya dünkü söyledikleri yalan ya şimdi söyledikleri yanlış diyen Erözgün, “On yılda büyüme rekorları kırdık. IMF’ye borcumuz kalmadı. Merkez Bankası döviz rezervi rekor seviyeye ulaştı. İhracatta rekorlara doymuyoruz. 10 yılda yapılan sağlık, eğitim ve altyapı yatırımları Cumhuriyet tarihinde yapılanları geride bıraktı. Borç stokumuz GSMH’nın yüzde 40’ı seviyesine geriledi. Yüzde 8,5 oranıyla dünya ikincisiyiz. Krizden etkilenmeyen, büyüyen bir ekonomiye sahibiz.” Diye dün açıklama yapanlar ya Türk Milletini uyutmak için yalan söylemişlerdir yada Maliye Bakanının son açıklamaları yanlıştır.  
Maliye Bakanı “Bütçenin üçte biri memura gidiyor. İmkânlarımızın çok ötesine taştı. Onun için şimdi bütçeyle ilgili ne tür tedbirler alacağız, ona bakacağız. Mali disiplini korumamız lazım. Harcamalar arttığı zaman bunu ya borçlanma ile finanse edeceğiz ya da yeni vergilerle finanse edeceğiz. Bunun başka bir yolu yok. 2012 Yılı için memura ve emekliye yüzde 4+4 oranındaki zamma kaynak bulmak için yeni vergiler koyacağız” diye açıklamasını kara günlerin habercisi olarak değerlendirmek gerekiyor dedi.   
Maliye Bakanı ŞİMŞEK’in “2002’den bu yana ortalama memur maaşının enflasyonun kat kat üzerinde, yüzde 228 olmuştur. Son verilen artışlar ve enflasyon farkını da katarsanız yüzde 240’lar civarına ulaştı. Enflasyon bu dönemde yüzde 135’ler civarında...” sözlerinin de gerçeği yansıtmadığını belirten Erözgün, Maliye Bakanının bu açıklamasının  hiçbir dayanağı olmayan anlamsız açıklamalar olduğunu belirtti. 
Sayın Bakan gerçekleri çarpıtıyor diyen Erözgün, Her yıl memura yüzde 10,5 oranında reel bir artış yaptığını iddia eden bir Hükümetin 2012 Yılı Yüzde 3+3 yerine yüzde 4+4 oranında artış yapılması karşısında yeni düzenlemeler yapacağız imkânlarımızın ötesinde bir zam yapıldı diye feryat etmesi Ekonominin kötü gidişatını ele vermiştir. Pembe tabloları çizerken doğru söylediyseniz bunlar yanlış ve kamuoyunu memurlara karşı kışkırtmaya yönelik açıklamalardır. Bunlar doğruysa önceki söylediklerinizle bu milleti kandırdınız. Yok dünkü söyledikleriniz doğru bunlar yanlışsa ve memurları kamuoyunun önüne atarak kışkırtıp memurlar için bütçenin üçte birini harcıyoruz buna rağmen durmadan zam istiyorlar memurları parçalayın diyorsanız bu çok tehlikeli bir oyundur, bu oyundan vazgeçin dedi. 
Erözgün, Emekli Milletvekili maaşlarına bir gecede zam yaparken, Mecliste danışmanlara ve sekreterlere %170 zam yaparken Kanun Hükmünde Kararnamelerle 300 bin ayrıcalıklı kamu çalışanlarına %15 ila %200 varan zamları yaparken iyi olan ekonomi açlık sınırında maaş alan emeklilere dul ve yetimlere ve yoksulluk sınırının altında maaş alan memurlara gelince mi aklınız başınıza geldi diye sordu.  
Esasında memurlara zam yapılmadı, maaşlarından %1 daha fazla vergi kesildi diyen Erözgün, Bu ay memur maaşlarında vergi dilimleri %5 artırıldı. %4 zam yapılmıştı yapılan zam kesilen vergiyi bile karşılamadı. Daha ne vergisi koyacaksınız zaten memurların maaşından zamdan fazla vergi aldınız diye yeni vergi konulmasına tepki gösterdi. 
Erözgün açıklamasının sonunda Maliye Bakanına seslenerek, 
Sayın Bakan şu Millete çıkıp doğruyu söyleyin ekonomide çizdiğiniz pembe tablolar doğru değilse enflasyon sepeti ile oynayıp verileri ters yüz ediyorsanız bunun için memurlara bu komik zammı yapmak zorundayız diyorsanız tüm memurlar bu zamları hazineye geri iade etmeye hazırdırlar. İnanın Kamu görevi yapan memurlar bu devleti sizden daha çok düşünürler ve severler. Onlar için en vazgeçilmez kırmızıçizgi devletin bekasıdır. Devlet yoksa memurlarda yoktur. Bu özveriyi herkesten ve her şeyden önde tutarlar. 
Eğer gerçekten ekonomimiz zor durumdaysa bunu bilmeye hakkımız var ve yaptığınız zammın en az iki üç katı kadar maaşlarımızdan geri kesinti yapılmasına biz hazırız.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.